Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] Neznatelná hranice

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] Neznatelná hranice


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Holý <holy.p AT volny.cz>
  • To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] Neznatelná hranice
  • Date: Fri, 14 Feb 2014 22:50:56 +0100
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý večer,
pane inženýre Nedvídku,
je pravda, že Váš závěr vzhledem k budoucímu dění okolo neznatelných znatelných hranic je docela pesimistický. Přiznávám, že jsem nějaký takový názor obecně vzato čekal, přesto jsem tak nějak musel napsat dalších pár řádek k absurdnosti situace.
S většinou toho co píšete rozhodně souhlasím a podepisuji. Především s tím, že vyhodnocení kontrolního měření (fakticky znatelné hranice) nelze algoritmizovat.
Na dvě nebo tři věci ale mám trochu jiný názor, těm bych chtěl věnovat následující řádky.

Předně si myslím, že špatná definice geometrického a polohového určení, a několik absurdních ustanovení týkajících se vytyčování, více ohrožují vlastníky pozemků než soukromé geodety. Na různých místech republiky se ve zvýšené míře objeví vytyčovatelé, kteří budou plně a bezvýhradně respektovat katastrální vyhlášku. Místo kontrolního zaměření a vyhodnocení nalezené (respektive tvrzené) hranice skutečně provedou vytyčení. Těmto geodetům nic nehrozí, jejich činnost bude plně legální, ale v některých případech budou škodit vlastníkům, protože naruší pokojnou držbu. Naopak, hrozit bude vytyčovatelům, kteří budou provádět vytyčení "po selsku" a budou jako dříve kontolně zaměřovat a individuálně vyhodnocovat, jestli rozdíly vyvrací domněnku správnosti nalezené nebo tvrzené hranice.
Při pohledu ze ZKI a ČÚZK by se někomu mohlo zdát, že je většina hranic sporných, protože nesporné případy se ke kontrole "výš" dostanou jen zřídka. Z pohledu pěšáka, který se nijak nespecializuje na vytyčení sporných hranic (ani se jim nevyhýbá), to vypadá úplně jinak. 90% (nebo takové nějaké číslo) označených hranic je vlastníky respektováno. V takových případech nikdo nestojí o jejich zpochybňování vytyčováním, o které nikdo nežádal, a které geodet provádí (z pohledu vlastníků) svévolně.

S tím souvisí další věc. Pamatuju doby, kdy bylo vytyčování spíš vyjímečnou záležitostí. Tehdy se protokolární vytyčení dělalo převážně jen v případě, že
a) někdo nevěděl kde je hranice (nebo si nebyl jistý natolik aby postavil plot na dosud neoploceném pozemku),
b) měl spor se sousedem.
Po roce 1991 k těmto druhům vytyčení přibyly další typické případy:
c) vytyčuje se jen proto, že to objednal Pozemkový úřad nebo velký investor,
d) vytyčuje se jen proto, že to v daném případě požaduje ČÚZK (vyhláška), ZKI (nález v obdobném případě) nebo KÚ (KP)
Problém je v tom, že v případě b) je třeba při vytyčování zvolit výrazně jiný přístup k vytyčování, než v případech a), c), d). Navíc se i v případech a), c), d) může objevit úsek, kde je spor nebo napětí mezi sousedy. A naopak, i v případě b) se vyskytují body nebo úseky hranice, které nikdo nezpochybňuje, a které jsou v objednávce jen proto "ať se to vyřeší celé".
V tomhle odstavci zatím určitě píšu věci, které jsou Vám známé. Řekněme, že to byl úvod k tomu, co chci říct. Je třeba jinak vytyčovat v případě b) a jinak v případech a), c), d). Myslím, že v posledně jmenovaných případech je vytyčovatel z obecnějšího hlediska povinen respektovat především ústavní a zákonné principy, nesklouznout k mechanicky tupému technickému vytyčování, hledat skutečnou polohu vyšetřené nebo kdysi zaměřené hranice a respektovat faktické hranice pokud výslovně neodporují katastrální dokumentaci. Dokonce si myslím že se má v takovém případě i přimhouřit oko, když hranice v nějakém detailu o malinko nesouhlasí a ví se, že ji nikdo nezpochybňuje. Jenže při takovém přístupu člověk dříve nebo později narazí na nějaké KP (to spíš vyjímečně), kde si příslušný pracovník vykládá geometrické a polohové určení a vytyčování zcela technokraticky, nebo narazí na dohled ZKI. Předpokládám, že s druhou částí tohoto odstavce bude část pracovníků KP a zejména ZKI nesouhlasit. Vím i to, že je takový přístup na hraně katastrálních předpisů. Jenže co dělat, když člověk nechce být za vola, nechce zbytečně rozeštvávat sousedy a nechce škodit vlastníkům? Ono je něco úplně jiného, když se vlastníkům řekne "no nesedí to úplně přesně, ale ten rozdíl může být způsobený chybou nebo nepřesností v katastru" (nebo když si je vytyčovatel jistý že jde jen o měřickou odchylku tak to ani neřekne) a když se tam z vůle vyšší moci zatluče kolík kus od plotu. To první obvykle zapadne v řadě slov, to druhé může způsobit rozbroj mezi sousedy. V případedech a), c), d) (a u nezpochybňovaných úseků v případě b)) se podle mého názoru musí ve zvýšené míře ztotožňovat vytyčené body s těmi v terénu, i když to naráží na zákonnou definici vytyčování i na striktní výklad uplatňovaný ZKI.

Problém střešních přesahů je taky docela složité téma. Někdy se dá k jasnějšímu názoru dostat vyhledáním všech historických náčrtů v dokumentaci, jindy by bylo lepší ty náčrty nevidět protože si vzájemně odporují a většinou se nenajde nic. Zkusím přetlumočit názor jednoho zkušeného katastrálního praktika a zároveň tuším rodáka z menší obce. "Tehdy (myšlena doba zhruba do roku 1955) by nikdo nedovolil sousedovi, aby si postavil střechu nad cizím pozemkem." Většinou mu musím dát za pravdu, že to tak bylo. Problém ale je v tom, že vlastníci kolikrát dneska tu hranici uznávají na zdi, i když se někdy dá doložit že historicky ta hranice byla pod okapem. Tady asi nepomůže nic jiného než individuální řešení, i s rizikem omylu jak píšete. Znám případy, kde by vytyčení technicky vyšlo skoro do obýváku, přesto byl upřesněný bod pod okapem (někdy s ohledem na šířku domu logicky, jindy se mi to nezdálo ale vůli vlastníků jsem respektoval). Dokud se dělalo kontrolní měření nebo zpřesnění fakticky znatelných hranic bez vytyčení, tak se to vždycky dalo nějak vyřešit. Poslední léta ale roste ze strany ČÚZK, ZKI a některých KP tlak na algoritmická řešení, tak bude skutečnost a zobrazení reálných vlastnických vztahů častěji dostávat na frak. Dokonce bych řekl, že závazné nekompromisní algoritmy dostanou faktickou kvalitu vytyčování a geometrických plánů ještě niž, než kam se dostala v letech zpevňování norem po roce 1980, odkdy klesala ke svému minimu okolo roku 1990.
Petr Holý

---
Tato zpráva neobsahuje viry ani jiný škodlivý kód - avast! Antivirus je
aktivní.
http://www.avast.com





Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page