Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - [Katastr] Re: Změna výpočtu výměr

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

[Katastr] Re: Změna výpočtu výměr


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Holý <holy.p AT volny.cz>
  • To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: [Katastr] Re: Změna výpočtu výměr
  • Date: Tue, 17 Dec 2013 16:32:18 +0100
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
pane inženýre Konečný.
Výpočet výměr z posunutých obrazů místo bodů polohy k.k.3 je podle mého názoru v konkrétních případech technicky správný a vede k přesnějším výsledkům vůči skutečnosti v terénu, než Vámi požadovaný výpočet.

Dám konkrétní příklad. Dělá se geometrický plán pro výkup pozemků cesty mezi polemi, loukami a lesíky. Při tvorbě KMD se v daném místě neměřily žádné identické body, respektive ty body, které se pro KMD měřily, jsou dost daleko. Při zaměření g.p. se v blízkém okolí zaměřily identické linie, převážně meze a původní okraje lesíků. Je jasně patrný lokální posun KMD vůči terénu, průměrná hodnota posunu je více než dva metry. V průsečících nového a starého stavu g.p. se tedy vytyčí body, které mají o zhruba o dva metry jiné souřadnice, než jsou osmičkové body v KMD. Drtivá většina vlastníků se k vytyčení nedostaví, možná proto že všichni vlastníci pronajímají své polnosti místnímu zemědělskému podniku a ta cesta tam už dávno je. Tak je to asi nezajímá tolik, aby si vzali dovolenou. Nelze tedy zpřesňovat. I kdyby vlastníci přišli, tak by stejně šlo zpřesnit většinou jen průsečíky, ne celé obvody dotčených dosavadních parcel, a už vůbec ne celou posunutou lokalitu. Body na zaměřené cestě mají převážně k.k.3, body v průsečících s dosavadními hranicemi mají k.k.8. Vzhledem k posunu KMD vůči terénu mají všechny body dvojí souřadnice. U menší části parcel jsou body polohy k celému obvodu parcely, u větší části jsou body polohy jen k části parcely.

V principu jsou tři možnosti výpočtu výměr:
1) Výpočty výměr ze souřadnic polohy, i když jde zčásti o body s k.k.8, a přiřazení kódu 1. V daném případě ho jde udělat jen u části parcel. Kde se dá udělat, tak by podle mě byl technicky nejsprávnější a nejlogičtější, ale budoucí vyhláška ho výslovně zakazuje. Ani současná vyhláška neumožnuje takový výpočet ze souřadnic JTSK, musel by se udělat navíc místní souřadnicový systém a počítat výměry z místních souřadnic. (Zdržím se komentáře k těmto ustanovením vyhlášky.)
2) Výpočty výměr výhradně ze souřadnic obrazů, bez ohledu na to, že některé body mají k.k. 3 a některé k.k.8. Lze provést u všech parcel. V konkrétním případě dává tento výpočet výměr přijatelné výsledky.
3) Výpočty výměr z bodů geometrického a polohového určení, čili z obrazu bodů k.k. 8 a polohy bodů k.k.3 V konkrétním případě, vzhledem k posunu KMD vůči terénu, by šlo o technický paskvil. U části parcel, kde se vzhledem k jejich tvaru a vzájemné konfiguraci bodů s k.k.3 a 8, posun promítá do výměry nejvíc, by z technického hlediska šlo o vyloženě chybnou metodu výpočtu.
Má-li být výměra přiměřeně správná a zároveň průchodná, tak v daném případě podle mého názoru zbývá jedině výpočet ze souřadnic obrazů (ať se nám to líbí nebo ne).

Myslím, že DKM a KMD vzhledem k časovému rámci nemůžou být lepší. Mapování na 100% území místo KMD považuji ze časově nereálné. Problém vidím "jen" v tom, že platné předpisy přisuzují DKM a KMD co největší geometrickou a polohovou závaznost, kterou by ale vzhledem k použité metodice neměly mít. Každý geometr ví, že souvislé zobrazení a PET jsou omalovánky místy hodně nevalných kvalit. KMD je vzhledem k urychlenému zpracování, jen s minimálním měřením v terénu, prakticky totéž. Jen se to zatím oficiálně "neví". Při tvorbě konkrétního g.p. se musel kromě KMD použít i rastr mapy PK, jinak by se nalícování terénu a mapy nedalo dát dohromady. Afinní transformace vyššího řádu a omalování digitálním způsobem zajistily jen to, že zaměřené identické linie v daném případě sedí lépe na rastr PK než na KMD. (Použitím rastru PK se i rychle rozlišilo, co v okolí je starší kresba a co kresba z 60. let zaměřená se sníženou přesností.) KMD jako každá odvozenina zkrátka musí mít lokálně horší kvalitu než má originál, ze kterého je vytvořena.

Taky je otázka, jestli neměl systém dvojích souřadnic vypadat úplně jinak, přehledněji a pochopitelněji. Třeba tak, že by číslo bodu bylo přiřazeno jen k souřadnicím měřeným v terénu (tedy souřadnicím polohy) a obrazy bodů by žádné číslo neměly. Body, kde žádné souřadnice polohy nejsou, by tedy byly úplně bez čísla, údaj o souřadnicích lomových bodů by byl obsažen přímo v definici vektoru každé hraniční přímky. Každý geodetický i mapový software to umí, včetně potřebných topologických kontrol. Určitě by se to dokázal "naučit" i katastrální software, muselo by se ale chtít. Od měřených bodů by v případě dvojích souřadnic vedlo třeba "ukazovátko", krátká přímka od značky bodu k příslušnému lomovému bodu kresby. V takovém systému by nynější diskuse o výpočtu výměr vůbec nemohla vzniknout, všechno by bylo srozumitelnější a pochopitelnější. GP by se daly dělat jednoduše tak, jako se dělaly v prvních pokusných KMD v JTSK, kde se (s vyjímkou výměr k.v.0 a zákresu do mapy) pracovalo jen se souřadnicemi měřenými v terénu. Opět by byly daleko srozumitelnější a pochopitelnější. Ale to už trochu vybočuju z tématu výpočtu výměr ...
Petr Holý





Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page