Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - [Katastr] Re: souhlasné prohlášení

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

[Katastr] Re: souhlasné prohlášení


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Holy <holy.p AT volny.cz>
  • To: katastr AT fsv.cvut.cz
  • Subject: [Katastr] Re: souhlasné prohlášení
  • Date: Wed, 29 Jul 2009 20:17:50 +0200
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

"pokud vlastníci ....... dospějí k závěru, že by bylo pro ně dobré mít hranice pozemku s vlastníky sousedních pozemků upřesněné, je to reálné"

...... a to je to jádro pudla. Pokud dospějí k závěru...... Typická zakázka, kde by se "zpřesnění" dosavadních hranic pozemků hodilo, a je reálné ho zaplatit, je parcelace na stavební parcely. Pokud se staví na okraji dosavadní zástavby, tak ale běžně bývá až několik desítek sousedních vlastníků. Každého z nich by se se zpřesnění týkalo polovinou dvou bodů, často dosavadních rohů plotu. Některých vlastníků by se zpřesnění týkalo jen čtvrtinou jednoho bodu. Sousedi rozhodně nemají žádnou velkou motivaci podepisovat souhlasné prohlášení. Někdy přijde jeden za všechny spoluvlastníky, jindy nepřijde vůbec nikdo. Pro někoho je jeden nebo dva body okrajová záležitost, tak se tím nevzrušuje. Jiný nesouhlasí s výstavbou, tak nepodepíše ani dosavadní hranice. Jiný má vůči investorovi nějaké požadavky, tak ho bude podpisem vydírat. (To jsem jednou skutečně zažil při opravě chyby v katastru. Chyba sice byla zjevná, ale katastr opravu bez podpisů odmítl, protože šlo o "geometrické a polohové určení"). Každou chvíli se objeví notorický kverulant, nebo naopak typ "co z toho budu mít". Dost lidí silně vnímá, že podpisy potřebuje zejména ten, kdo vytyčení objednal, a jich se to zas tak moc netýká. Další podpis odmítne, když zjistí, že by se mu zmenšila výměra (to je velmi běžný případ).
Dělat dílčí geometrické plány pro zpřesnění vždy několika bodů je také problematické, protože v místech styku by některý vlastník musel podepisovat dvě souhlasná prohlášení. Také je to pro lidi drahé, protože dokumentace geometrického plánu v průběhu desetiletí nakynula do neuvěřitelné papírové smršti, kde musí být každý výpočetní i formální detail zaprotokolovaný pěti různými způsoby, a vše zakreslené nejméně trojím způsobem. Myslet pořád na to, že každá změna či oprava se musí udělat současně na sedmi místech elaborátu, je dost náročné. Musí to být zákonitě drahé, aniž by to objednateli přinášelo adekvátní užitek.
Existují i lokality, kde jsou ceny stavebních pozemků okolo 200-300 Kč/m2, a málokomu racionálně uvažujícímu se vyplatí platit x tisíc za geometrický plán zpřesnění a tuny jeho předepsaných příloh.

Zvláštní kapitolou jsou lesy, kde se každá hranice vytyčuje jen jednou, zhusta za peníze pozemkového úřadu. Podruhé už to nikdo nezaplatí, protože jde o stovky a stovky metrů, a spoustu peněz. Současnou právní úpravu, kdy se bude vytyčovat geometrické a polohové určení z KMD, považuju za veliký problém. Hranice, transformované bez blízkých pevných bodů, budou vycházet zásadně mimo zbytky původních hranic, odchylky se zákonitě budou pohybovat v řádu mnoha metrů. Některé úseky hranic jsou přitom pro starousedlíky zřetelně patrné, a geodet většinou je schopný z předběžné pochůzky s vlastníky vylovit dostatek lokálních identických bodů a linií , aby mohl chybějící úseky rekonstruovat.
V současném modelu se nemá navazovat na výsledky dřívějších vytyčení, do ISKN se nevkládají vytyčené hranice, zaměřené pevné body, ani identické linie. Zřetelné znaky původních hranic mají menší váhu než mapa transformovaná na vzdálené body. Podle mého názoru to povede v členitých extravilánech s dochovanými úseky původních hranic, zejména v soukromých lesích, k velmi pochybným výsledkům.
Vytyčování v podobném technicko-právním prostředí jsem vyzkoušel v jedné fotogrammetrické DKM, kde nebyly vlastnické hranice nijak vyšetřeny, ale byly dokresleny z mapy 1:2880. Výsledkem mapování je strašlivý, nicméně závazný, paskvil, kterému by pomohlo jen doměření některých částí, a nová transformace mapy 1:2880. Podepisování několika bodů problém nevyřeší, protože jde o posuny výrazně přes mezní odchylku, a týkají se skoro půlky mapového listu 1:2880.
Děsím se chvíle, kdy půjdu vytyčovat z podobně zoufale přetransformované mapy, a zjistím, že tam přede mnou kdosi vytyčil závazné geometrické a polohové určení bez ohledu na posun vůči terénu. Místní lokality neznalí noví vlastníci mu podepíšou souhlasné prohlášení, a najednou bude platit něco úplně jiného, než by mělo. Podobnou situaci jednou zažili nejmenovaní kolegové, když byli měřit po výtečníkovi, který neuznával neopracované kameny, příkopy, ani hranice lesních porostů, a nasázel plastové mezníky 5 m od původních hranic. Vlastníci z obou stran to podepsali.
Podle nynější právní úpravy bude zřejmě nejlepší ten, kdo co nejpřesněji přenese do terénu geometrické a polohové určení, a případné posuny na původní hranice udělá, až když mu vlastníci přislíbí podpis. Neoprávněné použití původní mapy, a starších správných vytyčení bude trestáno, protože obojí je v tomto případě v rozporu s geometrickým a polohovým určením. Geodet, který bez podpisu souseda vytyčí hranice lesa tam, kde původně opravdu byly, dostane pokutu 50 tisíc, a bude mít po vtákách. Přitom ty stromy často sázel děda současného majitele, jsou pořád na svém místě, i rozměry pozemku souhlasí. Vlastník ani geodet nemůžou za to, že kancelářsky odvozené geometrické a polohové určení v KMD je posunuté o x metrů jinam, a že ho v těsném sousedství nějaký nepřemýšlející dodržovatel předpisů vytyčil.
Petr Holý





Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page