Skip to Content.
Sympa Menu

ekodum - Re: [Ekodum] Energeticka navratnost fotovoltaiky?

ekodum AT fsv.cvut.cz

Předmět: Ekologické stavebnictví

List archive

Re: [Ekodum] Energeticka navratnost fotovoltaiky?


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Strnad <petr.strnad AT epfl.ch>
  • To: Ekologické stavebnictví <ekodum AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Ekodum] Energeticka navratnost fotovoltaiky?
  • Date: Tue, 29 Jan 2008 17:05:50 +0100
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/ekodum>
  • List-id: Ekologické stavebnictví <ekodum.fsv.cvut.cz>

Dobry den.

Pro zajimavost posilam odkaz na firmu, ktera slibuje, ze diky nove technologii se cena slunecni el. energie dostane priblizne na uroven el. energie generovane palenim uhli!

Panely uz se vyrabi, takze nezbyva nez cekat co ukaze praxe. Ale pokud je to pravda... :-)

http://www.nanosolar.com/

Petr

Karel Srdečný wrote:
Hmm, tenhle argument se mi nelíbí. Teoreticky je správný, v praxi je podíl neregulovatelných OZE na elektřině tak malý, že nemá vliv na potřebu "teplých" zdrojů. Pokud se v budoucnu zvýší, dá se to řešit. Bral bych to jako výzvu do budoucna, ne jako argument proti současnému využívání OZE. Podívejte se na čísla třeba na www.eru.cz.

Instalovaný výkon elektráren v ČR je asi 17 400 MW, zatímco maximální odběr byl v roce 2006 10 900 MW. Vidíte, že záložní zdroje tady jsou (nějaké tři Temelíny).

Instal. výkon ve větru je asi 112 MW ke konci roku 2007, u fotovoltaiky je to nějaké malinké číslo menší než 10 (přesněji to hledet nehodlám). Podle vyjádření ČEPS si česká soustava hravě poradí s výpadkem temelínského bloku (necelých 1000 MW) a kvůli riziku výpadku zdroje této velikosti jsou nějaké "teplé rezervy" jistě potřeba. Náklady na jejich výstavbu a provoz platíte v ceně elektřiny.

Uvědomte si že fotovoltaický systém ne střeše RD s výkonem do 5 kW je ekvivalent cirkulárky nebo pračky a takových neregulovaných odběrů jsou miliony.

K. Srdečný




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page