katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: Ingeo Brno <ingeo AT ingeo.cz>
- To: katastr AT fsv.cvut.cz
- Subject: Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?
- Date: Tue, 19 Nov 2024 09:37:43 +0100
- Authentication-results: mars.fsv.cvut.cz; dkim=pass (2048-bit key; unprotected) header.d=ingeo.cz header.i= AT ingeo.cz header.a=rsa-sha256 header.s=rampa2-202405 header.b=sNrDvDlk; dkim-atps=neutral
- Authentication-results: mailin-opendkim; dkim=pass (2048-bit key; unprotected) header.d=ingeo.cz header.i= AT ingeo.cz header.a=rsa-sha256 header.s=rampa2-202405 header.b=sNrDvDlk; dkim-atps=neutral
Dobrý den,
daň z převodu/nabytí nemovitostí tak úplně nezmizela, zůstává daň
z příjmů (prodals, máš zisk, nesplňuješ podmínky úlevy - platíš).
S přáním pěkného dne Radek Smutný Dne 19.11.2024 v 7:40 Ing. Denisa Petříková napsal(a):
Dobré ráno všem,
Omlouvám se, ale musím reagovat, jsem velmi překvapená některými názory v diskuzi.
Pokud zjišťuji /vytyčuji, zpřesňuji/ průběh hranice, musím se vždy snažit dohledat na KÚ předchozí dokumentaci, na základě které se to tzv.dostalo do mapy. / viz vyh. §80, § 87/
Porovnám se stavem v terénu
Pozvu vlastníky na předání a zde jim „předám“ vyšetřenou hranici. Samozřejmě pokud venku je např. plot a mě vychází hranice o 10-15 cm jinde, hranici vyšetřím na plot / pracuji s odchylkami a i myslím na pokojnou držbu, nechci aby se tam začali hádat o pár cm/
Pokud se všichni vlastníci v terénu domluví, že za vlastnickou hranici budou brát jiný průběh než jsme vytyčila - musí být v dopustné odchylce a měl by pohledově odpovídat zákresu v mapě. Hranici tak to zpřesním a v ZPMZ uvedu veškeré mé výpočty a poznámku, že se ale vlastníci dohodli jinak.
Tak to si myslím, že je správný postup. Nemohu přeci vykonávat práce ve prospěch jedné strany, musím být nestranná.
A jak píše kolegyně Demjanová, i když daň z převodu nemovitosti je zrušená, pořád je tu majetkoprávní vypořádání, které by mělo proběhnout.
Že při mapování se to dělá jinak, to nezměním, i když si o tom můžu myslet své a špatně se to vysvětluje vlastníkovi, které řeší dva pozemky – jeden na území, kde probíhá nové mapování a druhý, kde se nemapuje.
U nás katastr tedy v žádném případě nepožaduje, abychom nedodržovali výše popsaný postup. Naopak, pokud bychom hranici „překroutili“ GP nám nepotvrdí.
Zajímalo by mě, které KU to Vás požadují.
Hezký den
S pozdravem
Ing. Denisa Petříková
From:
katastr-request AT fsv.cvut.cz
<katastr-request AT fsv.cvut.cz> On Behalf Of demjanova.petra AT gmail.com
Sent: Monday, November 18, 2024 10:27 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má
přednost před původním ZPMZ?
Děkuji všem za reakce.
Původní ZPMZ je zapsané a je podle něj udělaná i hranice v KMD. I když oficiálně vytyčím dopočtený bod z původní zeměměřické činnosti a i Obec bude tedy seznámena, že plot nesedí, tak to podle mne nic nemění na tom, že zpřesněním by se obešlo majetkoprávní vypořádání🤷♀️. Řekla bych, že tento fakt asi přestal vadit poté, co byla zrušena daň z převodu nemovitostí. Ale převod pozemku zakamuflovaný jako zpřesnění asi košer prostě nebude.
S pozdravem Petra Demjanová
From: katastr-request AT fsv.cvut.cz
<katastr-request AT fsv.cvut.cz>
On Behalf Of lockerova.geodetickeprace AT seznam.cz
Sent: Monday, November 18, 2024 7:29 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má
přednost před původním ZPMZ?
Dobrý den.
Samotnou by mě zajímal na toto téma odborný názor.
Možná by se tu k tomu mohl někdo kompetentní vyjádřít. Možná vznést dotaz na ČUZK.
Myslím, že toto téma řeší většina geodetů každou chvíli.
Z mého pohledu :
Byly časy, kdy nás k tomuto katastr tlačil. Abychom vycházeli z měřických dokumentací.
I inspektorát. Před pár roky mě toto vytknul, dal mi pokutu. Zpřesnila jsem hranice dle plotů, které měly původní měř.náčrt.
Neopomenula jsem ho, dlouho jsem se v něm hrabala, něco přepočítat šlo, něco ne... Nakonec jsem zvolila souhlasné prohlášení vlastníků dle plotů. Odchylky 0.60, 0.80 až 1m.
Inspektorát mi to vytkl. Od té doby vše dodržuji, přepočítávám možné i nemožné. Když nepoužiju pův.dokumentaci, zdůvodňuji proč...
Dnes už se ale více setkávám s názory, že souhlasné prohlášení je na nade vše. "Buďte rádi, že se dohodnou..."
Takže také v tom tápu, co tedy?
K vašemu případu :
Za prvé bych si prověřila, zda pův.dokumentace byla zapsaná. Je spoustu měř.dokumentací, které pak k zápisu nešly.
Za druhé bych rozhodně z toho nevynechala Obec. Přece jenom je to souhlasné prohlášení o schodě. Měla by s tím i Obec souhlasit. A měla by vědět s čím souhlasí.
Seznámit je z odchylkami plotu od výsledku pův.dokumentace. Nebo hranici dle pův.dokumentace vytyčit, seznámit je s ní a pak jim teda kdyžtak nechat volbu, zda
budou stále trvat obě strany na zpřesnění dle plotu.
Pak bych do vyp.protokolu uvedla své vytyčovací prvky s porovnáním s vlastníky zpřesněnou hranicí (plot). A výsledné souřadnice by byly ty zpřesněné.
Myslím, že i kdyby jste neověřovala, ani vůbec nevyhotovovala souhlasné prohlášení, neměla byste vyhotovovat GP na zpřesnění hranic bez součinosti obou stran.
Tím myslím i seznámení s podklady.
S pozdravem
--
Ing.Klára Lockerová
Geodetické práce
---------- Původní e-mail ----------
Od: demjanova.petra AT gmail.com
Komu: katastr AT fsv.cvut.cz
Datum: 18. 11. 2024 16:00:02
Předmět: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před
původním ZPMZ?
Dobrý den,
řeším případ, že vlastníci chtějí zpřesnit rozhraní plotů směrem do ulice (bod kk8 posunout asi o 1.70, tedy do mezní odchylky). Ale našla jsem původní ZPMZ, které jde dobře rekonstruovat a je z něj patrné, že je přeploceno – plot je totiž v terénu rovný, v pův. ZPMZ je ortogonálně zaměřen výrazný lom.
Na katastru vlastníkovi řekli, že má bod upřesnit, že původní ZPMZ se v případě zpřesnění neřeší. Tento názor jsem slyšela od více katastrálních pracovníků, prý to říkají na školeních. Mapování také probíhá v tomto duchu.
Jenže tímto postupem prostě obereme Obec o dost m2, nebude možné případné rozšíření komunikace o chodník. Podpisy na souhlasném prohlášení si chce objednatel zajistit sám, takže Obec se ani nedostane k informaci, že je přeploceno.
Jak se k tomuto problému stavíte? Tím souhlasným prohlášením je odpovědnost sice přenesena na podepisující osoby, ale ty bývají často neseznámeny se situací. Opravdu se na školeních říká, že se nemá brát ohled na předchozí zeměměřickou činnost, pokud vlastníci podepíšou souhlasné prohlášení? Mně se pod takové GP vůbec podepisovat nechce.
Děkuji za reakci, Petra Demjanová.
Ing. Petra Demjanová
Autorizovaný zeměměřický inženýr (číslo oprávnění: 2727)
TEL 721 979 669
____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/
-
RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?
, (continued)
- RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?, Jan Pěčonka, 11/18/2024
-
RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?,
Geodet1, 11/18/2024
-
RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?,
Jan Pěčonka, 11/18/2024
- Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?, Linda Poustkova, 11/18/2024
-
RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?,
Jan Pěčonka, 11/18/2024
- Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?, Ivan M., 11/18/2024
- Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?, Ing . Karel Maděra , Příčná 1536 , Mnichovo Hradiště, 11/18/2024
-
Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?,
lockerova.geodetickeprace, 11/18/2024
- Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?, Karlos, 11/18/2024
-
RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?,
demjanova.petra, 11/18/2024
-
RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?,
Ing . Denisa Petříková, 11/19/2024
- Re: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?, Ingeo Brno, 11/19/2024
-
RE: [Katastr] souhlasné prohlášení má přednost před původním ZPMZ?,
Ing . Denisa Petříková, 11/19/2024
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.