Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci


Chronological Podle vláken 
  • From: "Ing. Jan Habal" <geodet-prahavychod AT email.cz>
  • To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci
  • Date: Tue, 19 Feb 2019 10:47:54 +0100 (CET)

Zdravím všechny kolegy,
v této oblasti je každopádně velká nejednotnost přístupu stavebních úřadů (vlastně nejen v této oblasti). Setkal jsem s rozdílnými přístupy a vždy pokud není rozdělení pozemku není 100% jasné volím cestu nejprve návrhu GP zákazníkovi, který si na stavebním úřadě zjistí zda mu to takto projde či ne. Nově se do toho přidal bohužel ještě orgán územního plánování, kde musí mít vlastníci i pro prkotinu typu "posuneme si hranici o metr se sousedem" souhlasné stanovisko orgánu územního plánování. Navíc zde okolo Prahy jsou orgány přetížené a čeká se na toto stanovisko třeba i 3 měsíce. Takže situace je to nepříjemná jak pro občany, tak pro nás geodety a nelze si ji nepromítnout do cen našich služeb. 

Co se týče konkrétního zaslaného případu, napadá mě zda stavební pozemek 2 v zaslaném obrázku není kromě plochy skutečně zastavěné domem také nějaké nádvoří, ze kterého by šlo kus ukrojit a přisloučit k pozemku 1/1?

Druhá varianta je samozřejmě věcné břemeno. Zde jsem setkal s takovou "zajímavostí", že pokud se vyznačuje v GP věcné břemeno pro příjezd na pozemek, tak stavební úřady zde údajně nemají vůbec žádné požadavky na šíři cesty apod. Takže zákazník si u mě objednal zaměření příjezdové cesty na VB o šířce 2,5 m a prošlo to bez problémů, následně dostal stavební povolení. Kdežto kdybych stejnou příjezdovou cestu odděloval jako pozemek, tak jistě 2,5m širokou cestu stav. úřad neschválí. 

Přeji mnoho zdarů v boji s úřední byrokracií a nejednoznačností práva a stále neztrácím naději, že se třeba jednou dožiju toho, že vyjde novela stavebního či jiného zákona, která leccos zjednoduší a ne jako doposud. Naděje umírá poslední.

--
S pozdravem

Ing. Jan Habal

Geodetické práce v Praze a okolí


---------- Původní e-mail ----------
Od: Václav Nejedlý <nejedly.vaclav AT gmail.com>
Komu: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
Datum: 19. 2. 2019 10:28:11
Předmět: Re: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

Vážení kolegové,

desítky tisíc pozemků mají problém s přístupem. Je to  důsledek historického vývoje vlastnictví pozemků, obdělávání, dědictví, restitucí, živelné výstavby, atd.  Přístup k pozemku je definován jak? Znamená buď výslovně: pěší přístup, průjezd koňským povozem, zpevněný povrch, nezpevněný, polní cesta,  šířka 3 m pro automobil? 

                                                                                                V. Nejedlý



Bez virů. www.avast.com

út 19. 2. 2019 v 8:37 odesílatel Martin Baroch <baroch AT geodeziekladno.cz> napsal:

Podle této logiky, by musel mít každý RD (stavba), jež je součástí pozemku, samostatný přístup na veřejně přístupnou komunikaci. Děje se tak?

 

M. Baroch

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-request AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of Ing. Přemysl Plch
Sent: Tuesday, February 19, 2019 8:18 AM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: Re: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

 

Dobrý den, s tímto dotazem jsem se už před více než rokem obrátil na infocentrum Ministerstva pro místní rozvoj a došla mi tato odpověď:

Vážený pane,
při dělení pozemků je skutečně nutno dodržet požadavek na dopravní napojení každého vymezovaného pozemku na veřejně přístupnou komunikaci v souladu s ustanovením § 12 odst. 3 vyhlášky č. 503/2006 Sb., a zároveň v souladu s ustanovením § 20 odst. 3 vyhl. č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, včetně odkazu na zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcí vyhlášku č. 104/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Podmínky rozhodnutí o dělení pozemků jsou soustředěny zejména na soulad s územně plánovací dokumentací a požadavky dotčen ý ch orgánů a je v kompetenci příslušného stavebního úřadu, aby konkrétní případ posoudil a stanovil konkrétní podmínky pro dopravní napojení každého nově vymezovaného pozemku. Za přístup z veřejně přístupné pozemní komunikace je možné považovat buď přímý přístup z veřejně přístupné pozemní komunikace, nebo přístup přes jiný pozemek.
 
Jednou z možností, jak zajistit dopravní napojení pozemku, je Vámi zmiňované zřízení věcného břemene, kterým bude zajištěn průjezd přes pozemek, který je napojen na veřejně přístupnou pozemní komunikaci. V případě, kdy je přístup na pozemek řešen formou zřízení věcného břemene, je nutné k žádosti o dělení pozemků připojit smlouvu o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene.


Novela stavebního zákona v této záležitosti žádné změny neučinila. Nejlépe dané záležitosti dokáže posoudit příslušný stavební úřad, při znalosti věci a konkrétního spisu, místní ;ch podm ínek příslušného území, všech hledisek a souvislostí.


Pokud by vznikla pochybnost o postupech a závěrech stavebního úřadu, je možné obrátit se na příslušný krajský úřad, který ve smyslu § 178 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, vykonává působnost nadřízeného orgánu pro stavební úřady. Krajský úřad rovněž ve smyslu § 67 odst. 1 písm. c) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů, poskytuje obcím odbornou a metodickou pomoc.

Přejeme Vám příjemný den
Informační centrum MMR
---


Bohužel náš místní stavební úřad dělení s podmínkou zřízení věcného břemene zamítá protože (cituji vedoucí SÚ) "zjistili jsme, že lidi si ty věcná břemena potom zase mažou". Byl jsem to osobně konzultovat několikrát, vždy s výsledkem, že zákon je špatný, ale oni nemají jinou možnost než rozhodovat podle něj, jak to po nich vyžaduje jejich nadřízený orgán tj. Krajský úřad JMK.

S pozdravem

Ing. Přemysl Plch

Dne 19.2.2019 v 7:59 Ingeo napsal(a):

Dobrý den zrcadlo,

 

vaše připomínky chápu tak, že jediná možnost je požádat ministerstvo pro místní rozvoj o úpravu vyhlášky 501/2006 možností přístupu na svůj pozemek přes své pozemky (nebo něco v tom smyslu), nebo úpravit katastrální předpisy vypuštěním hranice druhů a způsobů využití pozemků, případně ještě §35 odst 7 (není přípustné slučovat ...).

 

Do doby než to nastane využívat okliky přes břemena případně slučování pozemků.

 

S pozdravem Radek Smutný

 

Sent: Monday, February 18, 2019 10:47 PM

Subject: RE: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

 

Dobrý den,

k příkladům:

·         pozemkové úpravy se navrhují tak, aby byl přístupný pozemek každého vlastníka - ano, pozemek podle §2 KatZ

·         pokud se vyznačí v katastru stavba, tak se také jedná o rozdělení pozemku a vznikne samostatná parcela bez přístupu ke komunikaci a stavební úřad stavbu a s tím i dělení povolil - StÚř (zjednodušeně řečeno) vydává kolaudační rozhodnutí, které navazuje na územní rozhodnutí o umístění stavby, tj. StÚř nevydává žádné územní rozhodnutí o dělení/scelování, přístup k oddělenému stavebnímu pozemku vyplývá z podmínek pro umístění stavby. Toto přirovnání neodpovídá.

·         u řadové výstavby je zahrada úplně odříznutá od komunikace a stavební úřad povoluje stavbu i dělení - StÚř (zjednodušeně řečeno) vydává kolaudační rozhodnutí, které navazuje na územní rozhodnutí o umístění stavby, tj. StÚř nevydává žádné územní rozhodnutí o dělení/scelování, přístup k oddělenému stavebnímu pozemku vyplývá z podmínek pro umístění stavby. Toto přirovnání neodpovídá.

·         důvod, že nová parcela nemá přístup ke komunikaci a při prodeji nebude přístupná, není důvod. Protože v žádosti o dělení uvádíte důvod rozdělení a stavební úřad má možnost dát do podmínek, kdo může nabýt pozemek a katastr následně všechny podmínky kontroluje - Nevím kde jste na tom byl. StÚř nemůže omezovat dispoziční práva uvedeným způsobem. Katastr uvedené nekontroluje, protože nemá důvod (zkoumá pouze náležitosti z pohledu zápisu). Rozhodnutí katastrálního úřadu o zamítnutí vkladu vlastnického práva k nějakému pozemku proto, že neodpovídá podmínkám v územním rozhodnutí o dělení/scelování by jistě bylo zajímavé počtení.

·         pokud prodáváte nebo kupujete parcelu bez přístupu tak podepisujete, že jste se seznámil se stavem převáděných nemovitostí a je na vás si zajisti přístup nebo pozemek nechat původnímu majiteli - Nemovitou věcí je pozemek. Nepřístupných pozemků je samozřejmě historicky mnoho. Ale tady se bavíme o NOVÉM dělení/scelování, ke kterému se vyjadřuje StÚř a toto NOVÉ dělení musí proběhnout podle platných předpisů.

Než se odvolávat bych doporučil spíše studovat. A odvolávat se případně až poté.

 

Pokud se nebudeme odvolávat k výším instancím, tak kdo za nás poučí řadové úředníky o chybách a špatných rozhodnutích??

---------- Původní e-mail ----------
Od: raska AT horageo.cz
Komu: katastr AT fsv.cvut.cz
Datum: 18. 2. 2019 20:33:09
Předmět: RE: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

Dobrý den,

definice pozemku je velmi nejednoznačná a úředník si může přiřadit k tomuto pojmu cokoliv.

 

Jak ve stavebním zákoně, tak např. v pozemkových úpravách je pojmem pozemek myšleno – pozemek je část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí vlastnickou.

Nyní několik příkladů a důvodů:

·         pozemkové úpravy se navrhují tak, aby byl přístupný pozemek každého vlastníka, ale ne každá parcela

·         pokud se vyznačí v katastru stavba, tak se také jedná o rozdělení pozemku a vznikne samostatná parcela bez přístupu ke komunikaci a stavební úřad stavbu a s tím i dělení povolil

·         u řadové výstavby je zahrada úplně odříznutá od komunikace a stavební úřad povoluje stavbu i dělení

·         důvod, že nová parcela nemá přístup ke komunikaci a při prodeji nebude přístupná, není důvod. Protože v žádosti o dělení uvádíte důvod rozdělení a stavební úřad má možnost dát do podmínek, kdo může nabýt pozemek a katastr následně všechny podmínky kontroluje

·         pokud prodáváte nebo kupujete parcelu bez přístupu tak podepisujete, že jste se seznámil se stavem převáděných nemovitostí a je na vás si zajisti přístup nebo pozemek nechat původnímu majiteli

 

Pokud se nebudeme odvolávat k výším instancím, tak kdo za nás poučí řadové úředníky o chybách a špatných rozhodnutích??

 

S pozdravem

 

                Ing. Jan Raška

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz <katastr-request AT fsv.cvut.cz> On Behalf Of zrczadlo AT post.cz
Sent: Monday, February 18, 2019 7:10 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: RE: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

 

Dobrý den,

k "jedná se o nepochopení pojmu pozemek":

 

Uvedené dělení povede ke vzniku 3 pozemků (pozemkem část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území, hranicí vlastnickou, hranicí stanovenou regulačním plánem, územním rozhodnutím, společným povolením, kterým se stavba umisťuje a povoluje, veřejnoprávní smlouvou nahrazující územní rozhodnutí, územním souhlasem nebo hranicí danou schválením navrhovaného záměru stavebním úřadem, hranicí jiného práva podle § 19, hranicí rozsahu zástavního práva, hranicí rozsahu práva stavby, hranicí druhů pozemků, popřípadě rozhraním způsobu využití pozemků). Proto i prostřední pozemek musí být přístupný. Pokud StÚř pouze požadoval, aby byl zajištěn přístup k p.č. 1/1, tak postupoval správně. Proč? Protože takto to má StÚř nastavené zákonodárci (pozemek se vždy vymezuje tak, aby svými vlastnostmi, zejména velikostí, polohou, plošným a prostorovým uspořádáním, umožňoval využití pro navrhovaný účel a byl dopravně napojen na veřejně přístupnou pozemní komunikaci).

 

Když tu odkazujete právě na chybu úřadů a odpovědnost úředníků, tak když by došlo k prodeji p.č. 1/1, tak první kdo bude tím chybujícím

úředníkem bude právě ten na StÚř a všichni budou okamžitě požadovat náhrad škody, protože povolil takové dělení, které vedlo ke vzniku nepřístupného pozemku, protože geodet pouze vyhotovil podklad, katastrální úřad pouze zapsal listiny a StÚř je tedy ten na koho padne černý petr a kdo uvedené povolil.

 

Hezký den

 

 


---------- Původní e-mail ----------
Od: Jan Pěčonka <peconka AT hdgeo.cz>
Komu: katastr AT fsv.cvut.cz <katastr AT fsv.cvut.cz>
Datum: 18. 2. 2019 18:00:05
Předmět: RE: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

Dobrý den,

 

Jen poznámka pod čarou. Dnes už existuje právní odpovědnost úřadu, respektive úředníků. Je to pro lidi nepředstavitelné a na dlouho, ale dokud to nezačnou občané zkoušet a požadovat, tak si nebude úředník lámat hlavu nad svým postupem, rozhodnutím.

Např. viz.: https://frankbold.org/poradna/kategorie/korupce-a-jednani-uredniku/rada/kdy-a-jak-pozadovat-nahradu-skody-za-chyby-uredniku

 

 

Neviděl jsem obrázek (není přílohou emailu, konference nepodporuje obrázky – mohli by je dávat na nějaké uložiště a po měsíci mazat), ale snad si to představuji správně. Další možností je sloučit onen pozemek do jiného a tak časově zvítězit nad úředním šimlem a podpořit záměr vlastníka.

 

Pěčonka Jan

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz <katastr-request AT fsv.cvut.cz> On Behalf Of Martin Baroch
Sent: Monday, February 18, 2019 5:21 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: RE: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

 

J u nás není precedentní právo. Na kraji to rozhodnou tak za 3-6 měsíců (v lepším případě). Dobrá rada nad zlato!

 

M. Baroch

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-request AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of raska AT horageo.cz
Sent: Monday, February 18, 2019 4:44 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: RE: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

 

Dobrý den,

ano, tento případ řeším na místním stavebním úřadě. Jedná se o nepochopení pojmu pozemek. Úředníci si myslí, že když má být přístupný pozemek z veřejné komunikace, tak musí být přístupná každá parcela vlastníka…

 

Situace mi byla vysvětlena úředníkem podřízeným pí. vedoucí, že se jedná o špatné pochopení přednášky, na které nevhodně formulovali některé výjimky a chybné rozhodnutí jiných SÚ.

Bylo mi doporučeno, abych se odvolal na krajský stavební úřad a ten na 90% rozhodne správně ve vlastníkův prospěch – odsouhlasí dělení a pro ostatní stavební úřady bude použitelný a jednoduchý precedens.

 

 

S pozdravem

 

                Ing. Jan Raška

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz <katastr-request AT fsv.cvut.cz> On Behalf Of Ingeo
Sent: Monday, February 18, 2019 4:28 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: [Katastr] Napojení pozemku na komunikaci

 

Dobrý den,

 

zákazník vlastní RD se zahradou mezi obecními komunikacemi (viz obrázek). Část zahrady parc.č. 1/2 chce prodat, RD parc.č. 2 a zahradu parc.č. 1/1 si chce ponechat.

 

Stavební úřad odmítá dělení, protože pozemek 1/1 nebude napojen na komunikaci (vlastnický celek RD+zahrada ignoruje).

 

Setkali jste se s něčím podobným? Existuje nějaké vysvětlení pro stavebního úředníka se zákonem v ruce?

 

Děkuji za názory

 

Radek Smutný

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

 

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

Bez virů. www.avast.com
____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/



Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page