katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: <zrczadlo AT post.cz>
- To: "Katastr nemovitosti" <katastr AT fsv.cvut.cz>
- Subject: Re: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?
- Date: Fri, 26 Jan 2018 11:58:00 +0100 (CET)
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Veřejné zakázky je poněkud jiná kapitola... ne že by vysoutěžená cena omlouvala výslednou (ne)kvalitu, ale jestliže/pokud byly tyto zakázky vysoutěženy za velmi nízké ceny, tak se nelze divit. Nízká cena a nízká kvalita prostě jdou ruku v ruce. I tady ale platí, že zadavatelem a objednatelem těchto zakázek byly katastrální úřady - a bylo tedy jen na nich, jak si nastaví veřejnou zakázku a jak si dokáží pohlídat, že výsledná kvalita bude odpovídající.
Od: Vojtěch Klecanda <Klecanda AT email.cz>
Komu: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
Datum: 26. 1. 2018 11:22:20
Předmět: Re: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?
Dobrý den,no vidíte a přitom s tím, s čím se všichni dnes a denně setkáváme, tj. s nízkou kvalitou KMD a nezapracovanými původními výsledky zeměměřických činností, o tom si vedení rezortu myslí zřejmě pravý opak. Usuzuji tak alespoň dle dopisu předsedy ČÚZK předsedovi ČKZ, cituji: "Je však třeba uvést, že se katastrální úřady setkávají s nízkou kvalitou některých výsledků zeměměřických činností vyhotovovaných na základě veřejných zakázek zadávaných nejen pozemkovými úřady pro pozemkové úpravy. Problémy s kvalitou byly vedle rozpočtových škrtů druhým podstatným důvodem omezování veřejných zakázek při digitalizaci katastrálních map".Chápu to tedy správně, že si vedení ČÚZK myslí, že tyto práce zvládne kvalitněji vlastními silami, byť kvalifikace u těchto úřednických sil bude z velké části namísto litery zákona o odborně způsobilých osobách naplněna jen vykonáním jakési úřednické zkoušky? Pokud ano, je to fér vůči všem odborně způsobilým osobám, zvláště tedy praktikujícím úředně oprávněným zeměměřickým inženýrům, kteří si svoji kvalifikaci "vydřeli" v terénu mimo úřady?Vojtěch Klecanda---------- Původní e-mail ----------_______________________________________________
Od: zrczadlo AT post.cz
Komu: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
Datum: 26. 1. 2018 10:08:23
Předmět: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?Dobrý den,
dovolil bych se pozastavit a zamyslet se nad povinností geodeta využívat původní výsledky zeměměřických činností.
Po dokončení digitalizace zde máme KMD nebo DKM mapy, které vznikly přepracováním. Při tomto přepracování katastrální úřady měly povinnost zapracovat původní výsledky zeměměřických činností a měly povinnost přebrat využitelné podklady. Volba identických bodů byla také pouze v jejich libovůli - tedy výběr identických bodů záležel pouze a jen na katastrálním úřadu.
V posledním období se zvýšil tlak na zpracovatele geometrických plánů a to z důvodu, že začalo docházet k "prostému přenesení souřadnic" do terénu, aniž by se zpracovatel zabýval původními výsledky zeměměřických činností. A myslím, že tento trend bude dále pokračovat. Je to ale trend správný?
Elaborát obnovy a jeho část týkající se SGI je však také výsledkem zeměměřické činnosti, pod který se musel podepsat ÚOZI a na který musel dát své razítko. Měl tedy povinnost zapracovat původní výsledky zeměměřických činností.
Proč se tedy při vyhotovování zeměměřických činností v KMD/DKM máme zabývat něčím jiným než platnou katastrální mapou? Není koneckonců jedním ze základních principů to, že by se měly ctít předchozí výsledky zeměměřických činností? Před digitalizací katastrálních map se geodet musel zabývat původními výsledky zeměměřických činností. Po digitalizaci se však má zabývat původními výsledky zeměměřických činností a navíc ještě tím, co se odehrálo při digitalizaci? Proč?
Jestliže si katastrální úřad mohl při digitalizaci dovolit nějaký dřívější výsledek zeměměřické činnosti nevyužít a vyhodnotil jej jako nevyužitelný, proč by soukromý geodet měl mít povinnost se tímto výsledkem znovu zabývat? Ano, jistě tu je argument, že geodet může "přesněji zhodnotit konkrétní situaci, neboť si může změřit identické body které potřebuje"... Ale volba identických bodů při digitalizaci katastrálních map přeci byla také pouze a jen na libovůli katastrálních úřadů! Kde je tedy rozdíl?
A jaké podklady dostává od katastrálních úřadů geodet? Podíval se někdo z ČÚZK, jak vypadá reálná přehledka ZPMZ? Naprostá změť překrývajících se čísel. Je opravdu snadné přehlédnout nějaké číslo ZPMZ... A myslí si někdo, že tento stav vylepší nějaké automaticky generované polygony, které vzniknou "z ničeho"? Že nějaké zcela fiktivně generované polygony něco vyřeší?
Kde je tedy rovnost soukromého a státního sektoru? Proč se státní sektor zříká své odpovědnosti a veškerou hmotněprávní odpovědnost a dopady přehazuje na soukromý sektor, kdy za vše může zpracovatel geometrického plánu?
_______________________________________________
Katastr mailing list
Katastr AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr
Katastr mailing list
Katastr AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr
- [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, zrczadlo, 01/26/2018
- RE: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, jan.rod, 01/26/2018
- Re: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, Vojtěch Klecanda, 01/26/2018
- Re: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, zrczadlo, 01/26/2018
- RE: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, Jan Pěčonka, 01/26/2018
- RE: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, zrczadlo, 01/26/2018
- RE: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, Jiri.Honsnejman, 01/26/2018
- RE: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, zrczadlo, 01/26/2018
- <Possible follow-up(s)>
- RE: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, Tomáš Krátký, 01/26/2018
- Re: [Katastr] Rovnost soukromého a státního sektoru?, mkorger, 01/26/2018
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.