Dobré ráno. Já jsem neměl zrovna na mysli SPI - to jsem viděl a slyšel již několikrát. Že jde o nemoviost, jehož je stavba součástí je mi také jasné. Jde mi o rozlišení v SGI. V zákoně stojí, že pozemky jsou jeden od druhého oddělené mj. hranicí rozsahu práva stavby. Já se tedy snažím dopátrat, zda se bude pro právo stavby oddělovat nový pozemek? Zkrátka se mi jedná o praktickou aplikaci z pohledu geodeta, kterou na školeních nikde nikdo nezmínil. Zkusím popsat teoretickou situaci:
Dva odlišní investoři chtějí postavit na cizím pozemku dvě nákupní centra a budou je řešit právem stavby. Jaký je postup? Zavkladují k celému pozemku dvě různá práva stavby - jak se potom budou rozlišovat - podle nějakého náčrtu, který bude součástí vkladové listiny? Nebo se oddělí se dvě nové pozemkové parcely, které budou zatíženy každá jedním právem stavby? Co bude následovat po kolaudaci? Geometrický plán, kde se zaměří obvod nové budovy a oddělená pozemková parcela se přečísluje (v případě dvou řad) na stavební a tato bude následně zatížena právem stavby?
Děkuji, P. Jordák
------ Původní zpráva ------
Odesláno: 18.1.2014 16:40:25
Předmět: RE: Re[2]: [Katastr] právo stavby
Právo stavby je samo o sobě nemovitou věcí a samostatným předmětem evidence v katastru. Nejedná se tedy „jen“ o údaj k pozemku. Právo stavby se tudíž samostatně zapisuje i na LV do části „B Nemovitosti“ (stejně jako např. pozemky). Údaje, které se o právu stavby v katastru evidují jsou pak vyjmenovány v § 12 KatV. Bude-li k nějakému pozemku existovat více práv stavby (aniž by se vzájemně vylučovala) pro různé osoby, bude mít vlastník A. právo stavby (jako nemovitost) na svém LV a vlastník B. to svoje právo stavby (jako nemovitost) zase na svém LV. A na LV vlastníka pozemku se informace o právu stavby (jako o zatížení pozemku) objeví také, a to v části C – Omezení vlastnického práva, včetně informací např. o tom, kdo je oprávněnou osobou, listiny na základě které byl zápis proveden i údaje o pořadí.
Nevidím žádný problém v tom, že by snad nebylo možné dvě různá práva stavby zatěžující týž pozemek od sebe rozpoznat a rozlišit Před 1.1.2014 také nečinil žádný problém rozlišit a rozpoznat třeba dvě různá zástavní práva (byť je to něco dost jiného než právo stavby) k témuž pozemku.
Chcete-li se o právu stavby dozvědět více, a to i s ukázkami, jak třeba bude jeho zápis na samotném LV fakticky vypadat (a to třeba jak před realizací stavby, tak i po realizaci stavby a jak na LV samotného vlastníka tak na LV u vlastníka zatíženého pozemku), doporučuji si třeba z YouTube stáhnou více jak hodinovou (!) přednášku Mgr. Lenky Vrzalové přednesenou dne 5.12.2013 pro sdružení Nemoforum a nazvanou „Katastrální vyhláška - Změny v souboru popisných informací“. Na samotném YouTube je „vyhledatelná“ pod názvem „nemoforum vrzalova dopady nkz“. Najdete ji na YouTube na této URL:
http://www.youtube.com/watch?v=rhmkMmKwhBw
Práva stavby se týká v tomto záznamu pasáž začínající v čase cca 13:38.
Záznam zpracovala redakce časopisu Zeměměřič. Jeho zvuková kvalita sice odpovídá diktafonu položenému v sále na stole (jiná možnost prostě nebyla), ale srozumitelné to je a to je nejdůležitější.
Samotnou prezentaci ve formátu PowerPoint (bez zvuku) si pak lze třeba stáhnout z URL:
http://www.cuzk.cz/O-resortu/Nemoforum/Akce-Nemofora/Seminare/Seminar-Novy-katastralni-zakon.aspx
Na této stránce jsou pak i odkazy na dvě další užitečné přednášky (JUDr. Evy Barešové a Ing. Jana Kmínka).
Nelze rozumně očekávat, že tak dramatickou revoluci občanského práva (a nakonec i katastrálního práva) je možné obsáhnout a zvládnout toliko prostřednictvím nějakých dílčích dotazů a očekávaných srozumitelných a jednouchých odpovědí v konferenci KATASTR. Kdo nevěnuje komplexnímu zvládnutí celé nové problematiky dostatek vlastního úsilí, času a samostudia, ten po nedlouhém čase zjistí, že už je docela „mimo mísu“, a vlastně ani nedokáže kvalifikovaně přečíst, co je na tom listu vlastnictví vůbec napsáno, natož kvalifikovaně zhodnotit, jaký to má skutečný význam pro konkrétní situaci a konkrétní potřeby jeho klientů. A to vůbec neplatí jen pro zeměměřiče!
Po delším čase pak zase nastane situace zcela opačná, kdy u nových generací zase budou zoufale absentovat znalosti o právních úpravách historických (na jejichž základě budou zápisy v katastru ještě mnoho desítek let přetrvávat), bez kterých se zrovna v oblasti multidisciplinárního katastru také nebude možné považovat za osobu potřebně a dostatečně kvalifikovanou.
Lumír Nedvídek
Dobré ráno. Když už je téma práva stavby nakousnuto.... Možná se zeptám hloupě - doufám, že mě zdatnější opraví - jak se budou v KN rozlišovat práva stavby, pokud se jich na jednom pozemku bude evidovat víc? Pouze smluvně?
------ Původní zpráva ------
Odesláno: 17.1.2014 17:57:25
Předmět: RE: [Katastr] právo stavby
Dobrý podvečer.
Dovolím si přesně citovat z nového občanského zákoníku.
„§ 1242
Právo stavby je věc nemovitá. Stavba vyhovující právu stavby je jeho součástí, ale také podléhá ustanovením o nemovitých věcech.“
Právo stavby je tedy již samo o sobě nemovitostí (nemovitou věcí), a to i kdyby ještě nebylo fakticky využito (žádná stavba ještě neexistovala).
Případná samotná stavba, ke které se právo stavby vztahuje, je pak součástí tohoto práva stavby.
Je prostě třeba si zvyknout a akceptovat novou terminologii i nové definice.
Co je od 1.1.2014 věcí nemovitou a co věcí movitou vyplývá z ust. § 498 nového občanského zákoníku.
„§ 498
Nemovité a movité věci
(1) Nemovité věci jsou pozemky a podzemní stavby se samostatným účelovým určením, jakož i věcná práva k nim, a práva, která za nemovité věci prohlásí zákon. Stanoví-li jiný právní předpis, že určitá věc není součástí pozemku, a nelze-li takovou věc přenést z místa na místo bez porušení její podstaty, je i tato věc nemovitá.
(2) Veškeré další věci, ať je jejich podstata hmotná nebo nehmotná, jsou movité.“
Také v novém katastrálním zákoně se mimo jiné v jeho § 3 odst. 1 dočtete:
§ 3
Předmět evidence (1) V katastru se evidují a) pozemky v podobě parcel, b) budovy, kterým se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, pokud nejsou součástí pozemku nebo práva stavby, c) budovy, kterým se číslo popisné ani evidenční nepřiděluje, pokud nejsou součástí pozemku ani práva stavby, jsou hlavní stavbou na pozemku a nejde o drobné stavby, d) jednotky, vymezené podle občanského zákoníku, e) jednotky vymezené podle zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších zákonů, f) právo stavby, g) nemovitosti, o nichž to stanoví jiný právní předpis.
Samotným předmětem evidence v katastru je tedy právo stavby (jako věc nemovitá) a nikoliv budova, je-li jeho součástí. To, že i o této budově, která je součástí práva stavby v katastru také najdete užitečné informace, nijak nečiní tuto budovu samostatnou nemovitou věcí.
Stejně ani budovy, které se staly součástí pozemku nejsou samostatnou nemovitou věcí a předmětem evidence v katastru, a přesto i o nich v katastru užitečné informace najdete.
Takové budovy však samostatným věcmi nejsou (natož nemovitými) a informace o nich, které jsou v katastru obsaženy jsou jen jedním z mnoha údajů evidovaných v katastru o pozemku nebo evidovaných v katastru o právu stavby.
Viz též např. i § 10 odst. 1 písm. h) nebo § 12 písm. e) nové katastrální vyhlášky.
Lumír Nedvídek
Dobrý den,
jak píše p. Holý - právo stavby lze zřídit na jakoukoliv stavbu, tedy i na komunikaci...
Komunikace je buďto součástí pozemku (pokud její vlastník je totožný s vlastníkem pozemku nebo pokud byla postavena po novém roce bez zřízení práva stavby) nebo samostatnou NEMOVITOU věcí pokud se jedná o stavbu (§ 498 NOZ), nikoliv pouze o vyježděný pozemek. Naproti tomu např. panelová cesta z panelů, které nejsou uloženy do tzv. "kufru" jsou samostatnou movitou věcí.
Problematikou kdy se jedná o stavbu komunikace a kdy o pouze o úpravu pozemku se zabývá rozsudek NSS v rozsudku č.j.: 5 AS 62/2008-59 (samozřejmě s přihlédnutím ke stávajícímu NOZ).
Dne 17. ledna 2014 15:04 <Jaroslav.Holy AT cuzk.cz> napsal(a):
Dobrý den,
právo stavby lze zřídit za účelem výstavby jakékoliv stavby, bez ohledu na to, zda se eviduje v katastru či nikoliv.
Skutečností, že nějaký speciální veřejnoprávní předpis (katastrální zákon), stanoví, že jen některé stavby jsou předmětem evidence v katastru, nejsou principy občanského zákoníku dotčeny. Silnice/komunikace bude velmi pravděpodobně součástí pozemku (nemovitosti) a tedy není samostatnou věcí. V každém případě ale není samostatným předmětem evidence v katastru.
V katastru se eviduje účel práva stavby [§ 12 písm. c) katastrální vyhlášky č. 357/2013 Sb.], pokud je uveden. V účelu lze uvést právě i stavbu, která není předmětem evidence v katastru (na školeních k novým předpisům byla ve vzorech LV pro právo stavby uváděna např. studna).
Jaroslav Holý
Dobrý den,
lze zřídit právo stavby pro silnici/komunikaci (všude se mluví o budovách nebo nemovitostech, silnice je věc movitá)?
Předem děkuji za odpověď.
|