Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] Geometrické a polohové určení

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] Geometrické a polohové určení


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Holý <holy.p AT volny.cz>
  • To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] Geometrické a polohové určení
  • Date: Wed, 03 Apr 2013 13:41:24 +0200
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
pane docente,
zatím se toho dotazu nikdo z ČÚZK ani KP nechopil a předchozí příspěvyk jsou spíš obecné, tak zkusím tu situaci trochu rozebrat především pomocí zákona a vyhlášky. Pro odpověď ve vztahu k vytyčování a vyhotovování g.p. by to podle mého názoru mělo stačit. Stanoviska ČÚZK jsou podle českého právního řádu závazná jen pro subjekty přímo podřízené ČÚZK, takže se v daném případě týkají hlavně obnovy katastrálního operátu. Ve vztahu k ostatním subjektům (vlastníkům i geodetům) jsou stanoviska z právního hlediska jen doporučením a nemůžou na zákonu a vyhlášce změnit ani písmenko. Někteří lidé z KP a ČÚZK sice rádi tvrdí, že odborný postup znamená především přesný soulad s metodickými návody a stanovisky vydanými ČÚZK, to mi ale přijde jako příliš zúžený výklad pojmu "odbornost".

Z § 17 odst. 2 zákona, § 6 odst. 1 vyhlášky a § 20 zákona podle mého názoru plyne naprosto nekompromisně, že geometrickým určením předmětných nemovitostí je zákres na základě fotogrammetrického zaměření z roku 1974. Náčrt z roku 1949 vyhlášením obnoveného katastrálního operátu v roce 1974 ztratil platnost, není součástí platného operátu, je jen archiválií. Podle toho, jak se vyhláška obvykle interpretuje, se náčrt z doby před mapováním, nepovažuje za "původní výsledek zeměměřické činnosti", ale jen za "jiný výsledek zeměměřických činností". Náčrt z doby před fotogrammetrickým mapováním se tedy z formálního hlediska může (ale nemusí) použít jen v případě že jsou hranice v terénu neznatelné a je třeba je vytyčit. § 85 odst. 1 ale říká že se "jiný výsledek zeměměřických činností" (zde archivní náčrt) dá použít jen v případě, že není v geometrickém rozporu s fotogrammetrickou mapou.

Pro řešení konkrétního případu hodně záleží na konkrétní situaci. Zkusí vytipovat hlavní "výhybky"
1) Znatelnost nebo neznatelnost hranic v terénu a jejich zpochybňování nebo nezpochybňování ze strany vlastníků.
2) Geometrický soulad mezi skutečným stavem v terénu, archívním náčrtem a platnou fotogrammetrickou mapou.
3) Možnost nebo nemožnost zajistit podpisy všech vlastníků
Případný posun nebo stočení kresby úplně celé lokality v katastrální mapě by neměl být zásadním problémem, proto ho neoznačuju za "výhybku". Na rozumném katastrálním pracovišti se dá (navzdory tomu že mapa vznikla přímo jako dekadická v JTSK), dohodnout, že si člověk mapu natransformuje na pevné body v lokalitě a blízkém okolí a tím si ji posune směrem k realitě v terénu. Průsvitka pro zákres nového stavu se pak dělá bez křížků a lícuje se do mapy na pevné body. Zda se mají použít jedny nebo dvojí souřadnice, to záleží hlavně na tom, jakou mají na KP představu o budoucí tvorbě DKM nebo KMD. Když už je DKM vyhlášená, tak je to v případě posunu nebo stočení kresby určitě na dvojí souřadnice. Na rozumném KP, když je doložený posun přes mezní odchylku, by měli povolit rozdíl dvojích souřadnic větší než je mezní odchylka. Neměli by chtít po geodetovi, aby chybně vytyčoval posunuté hranice nebo zaměřil několik hektarů a sehnal desítky nebo stovky podpisů. Možnost, že by v takovém případě byli na KP nerozumní, raději nebudu rozvíjet.

Kombinací různých odpovědí na jednotlivé "výhybky" můžou nastat různé konkrétní situace.
Když jsou všechny vlastnické hranice v terénu znatelné, tvar a rozměr v dopustných mezích odpovídá fotogrammetrické mapě a nikdo nic nezpochybňuje, tak je snad prakticky lepší se tím starým náčrtem příliš nezabývat. Když jde o zpřesnění a dají se sehnat podpisy, tak se prostě zaměří skutečný stav a na ten udělá GP. V tom případě se nevytyčuje, nedělá se vytyčovací náčrt ani protokol o vytyčení. Když se dělá třeba jen geometrický plán rozdělení pozemku, tak se dosavadní hranice opět jen zaměří v terénu bez porovnání se starým gp a není ani nutné sehnat podpisy (většinou se to nepodaří ani když se člověk snaží).
Nejhorší kombinace by nastala v případě, že by byl stav v terénu v souladu s náčrtem z roku 1949, v rozporu s fotogrammetrickou mapou z roku 1974, většina bodů a hranic by byla v terénu znatelných, ale některé neznatelné, pozemky by se měly rozdělit a některý ze sousedních vlastníků by byl notorický stěžovatel-kverulant nebo kategricky trval na aktuální výměře. Jeden trochu podobný případ jsem při dělení pozemku před několika lety řešil. Plot byl v mapě zakreslen dobře až do roku 1987, byl správně vyšetřen pro novou mapu včetně zápisu kontrolní oměrné, ale ve vyhlášené mapě zaměřené forogrammetricky byl zakreslen hrubě chybně. Sousední vlastník při úvodním ústním jednání uznal platnost plotu a potvrdil jeho stáří asi 50 let, ale když mu na KP vysvětlili, že plot je v rozporu se zákresem v mapě a výměrou, tak otočil, plot zpochybnil a trval čáře v mapě a své výměře. Nakonec se muselo provést věcně chybné vytyčení z chybně vykreslené mapy, v rozporu se vším ostatním, v rozporu se selským rozumem. Byl jsem tehdy nucen kvůli postoji sousedního vlastníka, znění platné vyhlášky a její interpretace KP a ZKI spáchat vytyčení, které jsem považoval za hrubě nesprávné, jinak by ten pozemek prostě nešel rozdělit. KP by tehdy (a asi ani dnes) nepotvrdilo geometrický plán, který by vyšel ze správného průběhu hranice v terénu, odlišného od zákresu ve fotogrammetrické mapě. Průběh hranice v terénu přitom byl správný, v souladu se vším, v rozporu byl jen se zákresem ve fotogrammetrické mapou.

O tom, jak se má v daném případě udělat obnova katastrálního operátu nechci příliš spekulovat, ani mi to nepřísluši. Ale jak znám reálné výsledky tvorby podobných DKM a KMD, tak bych byl poměrně skeptický.
Petr Holý

Cada Vaclav napsal(a):
Dobrý den,

vím, že bych měl vznést oficiální dotaz na Odbor metodiky ČÚZK, ale snad konference bude operativnější... ;-)
Co je prosím platným *geometrickým a polohovým určením nemovitostí v katastru* v katastrálním území s *analogovou grafickou mapou*, která byla vyhotovena v letech 1968-74 fotogrammetricky a nezachovaly se žádné souřadnice podrobných bodů. Předmětné nemovitosti byly *vytvořeny geometrickým plánem parcelace v roce 1949* (podotýkám GP vytvořen měřičem ze "staré novoměřické školy", kde je vše zaměřeno na měřické přímky ortogonálně nebo pomocí konstrukčních měr naprosto perfektně) pro:
- vytyčení vlastnických hranic,
- vyhotovení geometrického plánu na vlastníky upřesněné hranice pozemků,
- výpočet výměr parcel a dílů,
- pro tvorbu DKM přepracováním katastrálního operátu.

Děkuji a omlouvám se, ale nějak jsem se ve vyhlášce č. 26/2007 Sb. v platném znění a systému stanovisek ČÚZK zacyklil a připadám si jak liška honící se za vlastním ocasem... ;-)
S přáním hezkého večera
Václav Čada
------------------------------------------------------------------------

_______________________________________________
Katastr mailing list
Katastr AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page