katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: Jan Šafář <jan.safar AT geoprogres.cz>
- To: katastr AT fsv.cvut.cz
- Subject: Re: [Katastr] zobrazení budovy
- Date: Wed, 26 Sep 2012 23:44:35 +0200
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Dne 5.9.2012 1:47, bartekj1 AT seznam.cz napsal(a):
Vážení kolegové.Dobrý večer, přikládám svůj názor, neboť toto téma vždy vyplyne do ztracena, ačkoliv to zase tak nejasné není.
Dovoluji si Vás oslovit s dotazem na zobrazení (podle mě) netypické budovy do
KN.
Zobrazování budov je upraveno v § 5 odst. b) vyhl. 26/2007 Sb. + ČSN 01 3411.
Správně je pole mě varianta b (viz původní návrhy Josefa Bártka), akorát bez té vnitřní kresby. Dikce vyhlášky je zřejmě převzata z citované ČSN odst. 55 písm. a). Podle příkladů v Příloze 1 citované ČSN se:
- podle příkladu 3) zahrne do obvodu podchodná část,
- podle příkladu 4) se balkón do obvodu nezahrne,
- podle příkladu 6) se zavěšené schodiště nezahrne,
- podle příkladu 13) tvoří obvod budovy, která má různorodé celkově nepřevislé prostorové uspořádání v jednotlivých úrovních, průnik se zemí (nejspodnějších částí) bez zobrazení ustupujících částí.
Zpevněné terasy není možné považovat za součást budovy; naopak stěnami a stropem uzavřená místnost, která je evidentně konstrukčně spjatá se zbytkem budovy, je její neoddělitelnou součástí. Z hlediska zákresu do mapy velkého měřítka (v tomto případě kat. mapy) je zcela lhostejné, jak je vnitřní prostor budovy členěn a zda jsou jednotlivé místnosti nějak spojené do průchodného celku. Neplatí to u řadového domu nebo dvojdomu, kde jsou jednotlivé stavební části odděleny dilatací a mají mezi sebou nepřístupnou hranici (to je již na jiné téma).
Pan Blábol má pravdu v tom, že pojem "netypická budova" je poněkud vágní. V tomto případě ale není podle mě důvod považovat budovu za "netypickou", protože se její konstrukční řešení, rozměr, architektura ani význam nijak nevymykají běžným stavbám tohoto typu. Naopak. Takovéto "skvosty soudobé lidové architektury" najdete téměř za každou vesnicí - jsou tedy zcela typické. Za povšimnutí stojí u tohoto případu brutální umístění jednoúrovňového přízemí do výrazně svažitého terénu. Dveře z obýváku tak skončily 2m nad terénem, což zřejmě stavebník šalamounsky vyřešil tím kumbálem a schodištěm dodatečně. Skoro bych se vsadil, že tato "dostavba" nebyla předmětem DÚR a že GP na dokončenou budovu způsobí stavebníkovi tak trochu problém se zvětšením zastavěné plochy oproti ÚR. Ale to je již čistá spekulace.
S pozdravem Jan Šafář
- [Katastr] zobrazení budovy, bartekj1, 09/05/2012
- RE: [Katastr] zobrazení budovy, Jiří Blábol, 09/05/2012
- Re: [Katastr] zobrazení budovy, Martin Polák, 09/22/2012
- RE: [Katastr] zobrazení budovy, jindrich panzner, 09/23/2012
- RE: [Katastr] zobrazení budovy, Kveta.Olivova, 09/24/2012
- Re: [Katastr] zobrazení budovy, Jan Šafář, 09/26/2012
- Re: [Katastr] zobrazení budovy, bartekj1, 09/27/2012
- Re: [Katastr] zobrazení budovy, vhejda AT centrum.cz, 09/27/2012
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.