Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] vytyčení hranice pozemku + stabilizace

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] vytyčení hranice pozemku + stabilizace


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Holý <holy.p AT volny.cz>
  • To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] vytyčení hranice pozemku + stabilizace
  • Date: Mon, 20 May 2013 11:00:02 +0200
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
podobné téma se nedávno řešilo i v časopise Zeměměřič. Zaslal jsem redakci vlastní názor na věc. Otištěn nebyl, tak ho po čase posílám sem do diskuse. Netýká se přímo vytyčení, ale mezníkování ano.


Se zájmem jsem si v minulém čísle přečetl články "Jaký mezník patří do katastru" a "Odpor ke stabilizaci". Musím říct, že mě oba tyto články sice dost oslovily, ale zčásti nemile překvapily svým, biblicky řečeno, "zákonictvím". V minulých letech se vyhotovovalo velké množství geometrických plánů, jejichž jediným smyslem bylo narovnat papírové právní vytahy k pozemkům, s tím, že se v mnoha případech vůbec nepředpokládalo fyzické převzetí pozemku podle zaměřené hranice. Takové plány se stále ještě vyhotovují, a vždycky se budou vyhotovovat, i když dnes už jich je menšina. V takových případech je mezníkování někdy "jen" naprosto zbytečné, jindy vysloveně kontraproduktivní nebo vyloženě hloupé. Většina geometrických plánů by samozřejmě měla být řádně omezníkována, ale co s tou menšinou, kde mezníkování nedává praktický smysl? Předstírat na papíře mezníky, nebo se hádat s některými potvrzovateli plánů o oprávněnosti použití toho kterého paragrafu na vyjímku ze stabilizace? Asi jsem naivní, ale vždycky jsem měl silný pocit, že kolečko s uchem v náčrtu by mělo představovat skutečný mezník v terénu. Na druhé straně mi vždycky přišlo hloupé umisťovat nesmyslné mezníky a ještě tahat z objednatele peníze na tyto zbytečné mezníky. Bylo mnoho konkrétních případů, kde jsem o praktickém smyslu mezníkování nebyl přesvědčený ani já, ani objednatel, ale vyhláška při striktním výkladu nedovolovala použít vyjímku. V takovém případě bylo třeba najít nějaký přibližně příhodný paragraf, a obhájit jeho ne úplně přesné použití před potvrzovatelem. Někdy to šlo, jindy to ale byl kámen úrazu ... Nerozumím tomu, proč má o potřebě mezníkování v konkrétním případě rozhodovat potvrzovatel plánu, který nemůže znát praktické aspekty zakázky. Proč se to nemůže nechat na zhotoviteli, případně ověřovateli, kteří by se z podstaty věci měli plánem zabývat podrobněji?

Zkrátka mi ve vyhlášce chybí paragraf přibližně tohoto znění:
"Lomové body se nestabilizují v případě, že je geometrický plán vyhotovován za účelem narovnání vlastnických vztahů bez fyzického převzetí oddělovaných částí pozemků. Lomové body se nemusí stabilizovat také v případě delší prodlevy mezi vyhotovením geometrického plánu a fyzickým převzetím pozemků, během které by mezníky zarostly a poztrácely se. Obdobně se lomové body nemusí stabilizovat ve všech případech, kdy by stabilizace lomových bodů byla samoúčelná nebo předčasná. Odpovědnost za správné posouzení každého konkrétního případu má především zhotovitel plánu, a to především vůči objednateli, podle obecných předpisů. "Trvalé" hraniční znaky, vyznačené v dokumentaci, musí v terénu skutečně existovat (respektive musely existovat k datu měření). Ověřovatel v této věci odpovídá především za dostatečně podrobné, jednoznačné a určité zpracování dokumentace, aby bylo možné všechny lomové body geodetickými metodami nalézt nebo je jednoznačně osadit novými mezníky. Ověřovatel, Katastrální úřad ani ZKI nepřezkoumávají rozhodnutí zhotovitele o potřebě nebo nepotřebě trvalé stabilizace lomových bodů."

Jsem přesvědčený, že taková nebo obdobná právní úprava by vnesla do katastru větší pořádek, než je dnes. Jestli při práci něco nemám rád, tak je to "věštění", které mezníky jiné firmy má cenu hledat, a které ne, protože jsou jsou jen na papíře. Historie zná bezpočet případů, kdy nesmyslně velká restrikce přinesla především předstírání a neúnosnou míru formalismu a pokrytectví. Domnívám se, že katastrální formalismus už dávno překročil únosnou míru, a že se situace každým rokem ještě zhoršuje.

Ještě bych dodal, že mě nekvalitní mezníky (především mezníky jedné konkrétní firmy, od které jsem kvůli tomu před lety přestal odebírat) taky štvou. Na druhé straně: když předpisy nutí geodety stabilizovat i tam, kde je to prakticky k ničemu, tak je tlak na nízkou cenu mezníku daleko větší, než v případě, že se mezníkuje jen to, co je opravdu potřeba. Když třeba vidím v lese hranici chráněného území uvnitř vlastnictví, na které je každý lomový bod označený plastovým mezníkem, tak si vždycky pomyslím něco o Kocourkově.
Odhaduju, že 3 ze 4 mezníků, které jsem během své praxe umístil, byly v následujících letech vyorány nebo zničeny stavbami. A většina těch zbývajících není k nalezení, protože zarostla travou. Pomocí krokování se dá najít tak jeden plastový mezník z 10 umístěných. Když se člověk po čase vrací na pozemek, kde před lety měřil, tak je to dost často přehlídka zbytečně vykonané práce ... Zrovna před týdnem jsem navazoval na vlastní, pět let starý geometrický plán. Ačkoli šlo o lokalitu, kde se ani neoře, ani nestaví, tak jsem pochůzkou nenašel ani jeden mezník. Mezníky jsme našli až po vytyčení strojem a stržení 1-3 cm tlustého drnu.

Petr Holý




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page