Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - [Katastr] vytyčení hranice pozemku + stabilizace

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

[Katastr] vytyčení hranice pozemku + stabilizace


Chronological Podle vláken 
  • From: <bartekj1 AT seznam.cz>
  • To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: [Katastr] vytyčení hranice pozemku + stabilizace
  • Date: Sun, 19 May 2013 23:03:55 +0200 (CEST)
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

V nedávné době jsem podával cenovou nabídku na vytyčení hranic pozemku.
Nabídka byla zpracována ve dvou variantách:
1) Vytyčení s náležitostmi podle § 85 katastrální vyhlášky,
2) vytyčení pouze pro vlastní potřebu zákazníka, bez náležitostí podle katastrální vyhlášky.

V rámci kalkulace ceny vytyčení podle § 85 katastrální vyhlášky počítám s osazením vytyčených lomových bodů hraničními znaky podle § 88.

Zákazník mi osazení hraničních znaků rozporoval tvrzením jiného geodeta. Podle něj již údajně není povinnost v případě vytyčování hranic podle § 85 katastrální vyhlášky osazovat vytyčené lomové body hraničními znaky podle § 88. Tedy je možné osadit obyčejnou železnou trubku, roxor, dřevěný kolík. Katastrální vyhláška to prý po nějaké novele umožňuje.

Ať se koukám, jak se koukám,
z § 85 odst. 4 mi vyplývá, že "Vytyčené lomové body hranice se v terénu označují podle § 88, pokud již nejsou trvale označeny....."
Vyjímka je přípustná pouze v případě odst.6 § 88 "ohrožení bodu stavební činností" nebo vytyčení pozemku dle odst. 5 § 88 - zde postačí označení dočasným způsobem.

§ 88 odst. 5 odkazuje na § 29 odst. 3 katastrálního zákona a ten říká
"zemědělské a lesní pozemky, jejichž hranice v terénu neexistují a jsou sloučeny do větších půdních celků, se evidují do doby jejich zobrazení v katastrální mapě, nejpozději však do doby ukončení pozemkových úprav podle zvláštního předpisu zjednodušeným způsobem s využitím bývalého pozemkového katastru, pozemkových knih a navazujících operátů přídělového a scelovacího řízení...."

Výše uvedené si vysvětluji tak, že vyjímka platí pouze pro zemědělské a lesní pozemky vedené ve zjednodušené evidenci sloučené do větších půdních celků. Tedy pouze pro pozemky v lánu a v lese nezobrazené v katastrální mapě. Pro všechny ostatní pozemky ZE podle mě vyjímka neplatí. Vykládám si to správně?

Můj případ byl pozemek, sice fyzicky sloučený do lánu, ale zobrazený v DKM. V dalším případě se jednalo o lesní pozemek zobrazený v KMD.
Podle mě je tedy nutné použít stabilizaci podle § 88. Vykládám si to správně?

Jak posuzovat pozemky ZE sloučené do sadu - je to větší půdní celek nebo není? Jaká je mezní hodnota výměry "většího půdního celku"?

Ing. Josef Bártek




=


Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page