Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] Poznámka k zaměřování sousedních lomových bodů

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] Poznámka k zaměřování sousedních lomových bodů


Chronological Podle vláken 
  • From: GEOP - Petr Plichta <geop AT krakonos.cz>
  • To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] Poznámka k zaměřování sousedních lomových bodů
  • Date: Thu, 21 Apr 2005 13:52:22 +0200
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
zkusím také pár slov do pranice. Pane Hurab, v případě, že neznáte venku hranici, jakou máte jistotu, že nedáváte mezník dva metry do sousedova pozemku? Ze sáhové mapy to nepoznáte. Takže jako kontrolní body zaměříme (v jakémsi sestupném pořadí): mezníky, zřetelnou mez, možný průbeh označený vlastníkem, neznatelný průběh označený oběma sousedy, vytyčenou hranici. Mezníky na nové hranici jsou vždy umístěny až poté, co si ověříme, že dělená hranice se shoduje v rámci přesnosti se zákresem v mapě. Pokud existuje pokojný stav a pokud každý ví, "kam až může síct", nebudu přece tvrdit, že "hranice by podle mapy měla být o metr vedle". Zaměření (vytyčení) sousedních lomových bodů tedy potvrzuje správné umístění nového mezníku na hranici, další průběh hranice a je proto zcela na místě. Nehledě na to, že po rozdělení pozemku proběhne většinou nějaký prodej a je vždy v zájmu prodávajícího i kupujícího znát přesné hranice (kupuji kus zemského povrch, ne obrázek na mapě), vlastník má dokonce povinnost mít hranice označeny.
Petr Plichta
GEOP v.o.s., Jilemnice

Jiri Hurab [Geodezie CZ] napsal(a):
Dobry den,
presne ten postup, ktery popisujete, nic prece nekontroluje.
V graficke mape si po vytyceni muzu hrat na to, ze v miste, kde jsem vytycil kontrolni bod, byla nebo nebyla prirozena hranice a podle toho usuzovat na nejaky vysledek, ale totez mi vetsinou rekne uz vytyceni nove hranice, jez by na teto prirozene hranici mela mit spolecny bod.
A navic - co bude spravnym prubehem hranice, jestlize neco vytycim, pozvu na seznameni sousedy a ti se o hranici zacnou hadat. Jaka kriteria pak pouziji? Co bude onim kontrolnim bodem? Kdy dokoncim v takovem pripade geometricky plan? Az skonci soud o urceni spravneho prubehu hranice?
A pokud bych takovou hranici vytycil bez seznameni vlastniku, bude skvele, ze si nacvicim vytycovani (i s kontrolnim merenimú, ale vcelku zbytecne.
Uvedomte si prosim, ze moje otazka neresi situaci, kdy bod v terenu existuje. Ale situaci, kdy bod v terenu neexistuje a ja tedy nemam co zamerit, coz KU vyzaduje. Pripada mi to jako naprosto typicky priklad Hlavy 22.
Dalsi z naprosto beznych situaci: V okoli zmeny (rekneme tentokrate v graficke mape) je plot. Ten vsak neodpovida svoji polohou katastralni mape, coz zjistim az po mereni, po prilozeni prusvitky na mapu. Co bude kontrolnim bodem v tomto pripade?
Ale vratme se zpet k one vete, ktera rika, ze se " ... zameri ...". Podle meho slovo zameri znamena, ze urcim polohu neceho, co v terenu existuje. Nikde jsem nenasel, ze "zameri" znamena "vytyci", tj. prenesu polohu do terenu. Pokud zakonodarce mel toto na mysli, mohl to vyjadrit jednoduchou vetou. Ja ji vsak v predpisech nevidim.
V textu, o kterem psala Ing. Prochazkova je odkaz na prilohu c. 14 Vyhlasky. Ale ani tam si nikdo nelamal hlavu s vytycovanim (resp. zamerovanim) hranice mezi pozemky p.c. 688/7 a 688/1. Tim lze dolozit, ze moje uvahy v predchozim odstavci jsou v souladu s vyhlaskou. Nebot rikam: zameri se sousedni body, ktere existuji (v priloze c. 14 jsou to napr body c. 14 a 17) a ty ktere neexistuji, se nezameri, nebot zamerenim vlastniho vytyceni se nic nekontroluje.
Preji hezky den,
Jiri Hurab

-----Original Message-----
*From:* katastr-bounces AT fsv.cvut.cz
[mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] *On Behalf Of *Ing. Ivan Jabůrek
*Sent:* Wednesday, April 20, 2005 2:13 PM
*To:* Katastr AT fsv.cvut.cz
*Subject:* [Katastr] Poznámka k zaměřování sousedních lomových bodů

Dle mého názoru se nejedná o § 66 odst.1 vyhl 190/1996 Sb., jak
uvádí Ing. Procházková ,ale o § 66 odst.6 vyhl 190/1996 Sb. "Na
dosavadní hranici dotčené změnou se jako kontrolní body zaměří nejméně ty sousední lomové body, mezi nimiž se průběh hranice mění
nebo na které změna navazuje." Z toho podle mne vyplývá, pokud sousední lomový bod ve chvíli, kdy geodet v terénu měří není trvale
označen, např. lom plotu, musí si geodet tento lomový bod vytyčit a
posléze zaměřit. Pokud vlastník nechce, nemusí být trvale
stabilizován. Jestli jde o kontrolu, když kontrolní bod v terénu
nebyl zřetelný, ani po vytyčení se na daném místě nenašlo původní
označení hranice (zahrnutý mezník, základy zdi či plotu), jde o
významu této kontroly pochybovat. Znění vyhlášky však bylo splněno,
což je asi pro katastrální úřad či ZKI podstatnější.

S
pozdravem Ivan Jabůrek


------------------------------------------------------------------------

_______________________________________________
Katastr mailing list
Katastr AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page