Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - RE: [Katastr] K stabilitě katastru

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

RE: [Katastr] K stabilitě katastru


Chronological Podle vláken 
  • From: Jan Pěčonka <peconka AT hdgeo.cz>
  • To: "'Katastr nemovitosti'" <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: RE: [Katastr] K stabilitě katastru
  • Date: Fri, 12 Jan 2018 11:41:03 +0100
  • Authentication-results: spf=none (sender IP is ) smtp.mailfrom=peconka AT hdgeo.cz;
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
  • Organization: HD GEO, s.r.o.
  • Spamdiagnosticmetadata: NSPM
  • Spamdiagnosticoutput: 1:99

Dobrý den,

 

Nedá se než souhlasit.

 

Jen připomínku. Vlastníci dnes mohou platit opravdu jen ty m2 co jsou v terénu a ne ty podle SPI a to prostou a jednoduchou úpravou ceny na smlouvě tak, aby cena odpovídala m2 podle skutečnosti, nebo uvedením jen koncové ceny za m2 podle SPI a nerozepisováním na cenu za 1 m2, nejlépe pak uvedením jen ceny za pozemek parc. č. bez jakéhokoliv uvádění m2 (kdekoliv ve smlouvě). Důvodů je několik, ale nebudu se rozepisovat. Měl by to být postup odpovědných právníků a samozřejmě i my geodeti bychom měli vlastníky na tuto nesrovnalost upozornit a toto jednoduché řešení jim také sdělit. Do budoucna pak mají jistotu, že po nich nebude nikdo chtít doplatit cenu, nebo vrátit peníze (při změně výměry v KN).

 

Pěčonka Jan

 

From: katastr-bounces AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of Jan Habal
Sent: Friday, January 12, 2018 11:07 AM
To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
Subject: RE: [Katastr] K stabilitě katastru

 

Ještě si přidejme fakt, že výměry v SPI neodpovídají výměrám v mapě určeným ze souřadnic obrazu. A to často (prakticky vždy) i u pozemků, ke kterým není dochovaný dřívější výsledek zeměměřické činnosti, který by výměru jakkoliv určenou uváděl.

Takže se dostáváme do situace kdy má mnoho pozemků 3 různé výměry:

- výměra v SPI, buď převzatá z nějakého starého plánu nebo neznámého původu;

- výměra v SGI, určená z nepřesných souřadnic obrazu, kterou počítáme ve výpočetních protokolech a uvádíme na formulář výměr;

- výměra skutečná v terénu, kterou dnes není problém určit např. u oploceného pozemku, nicméně tato výměra se nikde neuvádí.

 

Tak není toto chaos? Vlastníci kupují pozemky podle výměry v SPI, která je často dost mimo. Pak se může stát, že se zpřesní jeden bod hranice a jde to přes odchylku a rázem "ztratí" třeba 100 m2 draze zaplacených. Výměra se tedy opraví, ale ani tak se neopraví na správnou hodnotu jen na hodnotu určenou ze souřadnic obrazu v mapě..

 

Druhé zvěrstvo jsou body s kk3 a rozdílnými souř. obrazu a polohy. Vlastníci už dnes docela dobře vědí, že zelený bod v nahlížení je dobrý bod, ale když bude v mapě zobrazen o 2 metry jinde tak k čemu jim to je? Nehledě na to, že katastrální mapu jako podklad často používají projektanti a ty nemají tušení o dvojích souřadnicích. 

 

Na rok 2018 je toto tristní stav. Kéž by se snížila byrokracie, která dělá z odkupu kousku pozemku, kolikrát záležitost na půl roku, kde je nutno zapojit několik odborníků a zaplatit více než je cena pozemku.

--
S pozdravem

Ing. Jan Habal

Geodetické práce v Praze a okolí

+420 702 341 149

geodet-prahavychod AT email.cz

http://www.geodet-prahavychod.cz/

---------- Původní e-mail ----------
Od: Ivan Jabůrek <jabureki AT seznam.cz>
Komu: 'Katastr nemovitosti' <katastr AT fsv.cvut.cz>
Datum: 11. 1. 2018 20:23:44
Předmět: RE: [Katastr] K stabilitě katastru

§ 2

Vymezení pojmů

Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) pozemkem část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území, hranicí vlastnickou, hranicí stanovenou regulačním plánem, územním rozhodnutím nebo územním souhlasem, hranicí jiného práva podle § 19, hranicí rozsahu zástavního práva, hranicí rozsahu práva stavby, hranicí druhů pozemků, popřípadě rozhraním způsobu využití pozemků,

b) parcelou pozemek, který je geometricky a polohově určen, zobrazen v katastrální mapě a označen parcelním číslem,

 

g) výměrou parcely vyjádření plošného obsahu průmětu pozemku do zobrazovací roviny v plošných metrických jednotkách; velikost výměry vyplývá z geometrického určení pozemku a zaokrouhluje se na celé čtvereční metry; výměra parcely je evidována s přesností danou metodami, kterými byla zjištěna, přičemž jejím zpřesněním nejsou dotčena práva k pozemku,

 

Dle katastrálního zákona 256/2013 má tedy výměra parcely odpovídat průmětu pozemku do zobrazovací roviny, nikoliv přizpůsobení  tohoto fyzického průmětu souřadnicím obrazu. Převod souřadnic zemského povrchu do S-JTSK je dán zobrazovacími rovnicemi do Křovákova zobrazení  nikoliv malůvkou zobrazení hranic parcel  v Cassini-Soldnerově nekonformním transverzálním válcovém zobrazení  transformovanými do S-JTSK transformacemi dělajícími z přímky křivku atd.

 Pozemek je část zemského povrchu oddělený hranicí a tyto hranice by dle zobrazovacích rovnic dle Křováka  dvojitého konformního kuželového zobrazení v obecné poloze měly být  zobrazeny v mapě.

To je katastrální zákon, vše ostatní jsou plky jak obhájit neobhajitelné. Viz vylučování bodů na přímých spojnicích parcel, které v terénu přímými spojnicemi  hranic pozemků nejsou.

Ivan Jabůrek

 

 

From: katastr-bounces AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of kuklikovaev AT seznam.cz
Sent: Thursday, January 11, 2018 5:14 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: [Katastr] K stabilitě katastru

 

Dobrý den,

ráda bych se ještě vrátila k budoucnosti - údržbě KMD v přechodném období čekání na mapování či KoPÚ, jehož délku nelze odhadnout, protože vlivem údržby sáhových map je větších či menších oblastí s chybným zobrazením opravdu mnoho. Vytváření jiných obrazových souřadnic pro body s kódem kvality 3 umožní přibližný zákres napodobující skutečnost, důsledkem je však nekontrolovatelnost skutečné výměry těchto parcel. Historicky nařizovaly postupy zachované ještě do doby před digitalizací kontrolovat výměry všech dotčených parcel, a to dokonce v rámci přísnějších dopustných odchylek, nesrovnalosti byly okamžitě řešeny opravou zákresu či výměry. Je správné tvrdit vlastníkům, že nedojde ke změně výměry, když není ověřováno, zda je možné po zobrazení hranic celého okolí pomocí bodů odpovídajících terénu zachovat v rámci dopustných odchylek "polohové" výměry (kontrolují se pouze neexistující "obrazové")? Proč má mít přednost chybné zobrazení před zobrazením souřadnicově přesně určených a právně odsouhlasených bodů? 

Evidence výměr jako podklad pro výběr daní byla jedním z hlavních důvodů vzniku katastru. Hranice parcel jsou dané platným geometrickým a polohovým určením, vlastníci však platí daně podle zobrazovaných (mnohdy neodpovídajících) výměr. Nebylo by tedy dobré zvážit jiný způsob údržby KMD?

Eva Kuklíková

_______________________________________________
Katastr mailing list
Katastr AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page