katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
RE: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897)
Chronological Podle vláken
- From: <Jaluvka AT szdc.cz>
- To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
- Subject: RE: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897)
- Date: Sun, 11 Jan 2015 17:31:44 +0100
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Dobrý podvečer. 1) Připojuji se zpětně také ještě k poděkování za záslužnou digitalizaci publikace "O rakouském katastru a knihách pozemkových se zvláštním zřetelem na král. České", Jako železničního geodeta mne zaujal v textu knihy § 33 bod F.8.
V archivu „správce železnic“ SŽDC, jsou v dokumentaci SŽG dochovány původní měřické situace/náčrty/plány 1:1000 z doby stavby trati – které jsou geometricky někdy řádově blíže skutečnosti v terénu, než zákres v mapě. Bohužel nesou k dispozici pro všechny tratě. Předpokládám, že tyto výkresy byly zmiňovanými, „plány železniční správou předložené“. Odlišné měřítko 1:1000 mohlo být v předminulém století nevýhodou při překreslování drážního pozemku do původní mapy 1:2880. V rámci navázání spolupráce SŽDC s KÚ v loňském roce, se podařilo již v některých katastrálních územích v rámci obnovy operátu vzít zřetel i na tyto podklady.
S pozdravem Jalůvka Jiří
From: katastr-bounces AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of Ing. Jiří Žváček, Ph.D.
Dobrý silvestrovský večer kolegové, děkuji také panu Nedvídkovi za jeho čas, který věnoval digitalizaci této publikace a tímto vyzývám další zkušené kolegy, aby se podělili o znalosti dalších publikací, které jsou dle jejich názoru zajímavé z hlediska hlubšího studia našeho katastru. Mohlo by to přispět k větší informovanosti a odbornosti při řešení aktuálních problémů katastru nemovitostí.
Přeji všem kolegům mnoho zdraví do nového roku.
Jiří Žváček
______________________________________________________________ Děkuji pánům Pěčonkovi, Klecandovi a Nejedlému za jejich laskavá slova. Musím k nim jen poznamenat, že v daném konkrétním případě autor zemřel už v r. 1918 a volné užití (rozšiřování) jeho díla už zřejmě není v konfliktu s autorským zákonem (alespoň doufám, že se nemýlím, a že jsem se nenahnal do nějakého fatálního osobního průšvihu). Proto už bylo možné dobové literární odborné dílo využít i pro současnou obecnou širokou osvětu, zejména, když obsahově zůstala značná část textu i dnes stále aktuální (původní technické dílo je na většině státního území stále aktivně využíváno a ještě asi hodně dlouho bude). Dle mého názoru široká publikace takové knihy může nakonec přinést více užitku, než pořádání sérií různých dílčích seminářů (mnohdy na komerční bázi) či bezbřehá a nikdy nekončící polemika nad výkladem toho, či onoho ustanovení platné katastrální vyhlášky. Ostatně žádný pamětník katastru z 19. století už nežije a všichni současní odborníci i „odborníci“ musí mít své „rozumy“ odněkud vyčteny nebo je někdy od někoho jen slyšeli. Ať je tedy alespoň zdroj takových osobních individuálních informací původní a dostatečně erudovaný. Lumír Nedvídek
From: katastr-bounces AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of Václav Nejedlý
Vážení kolegové, v posledních dnech roku 2014 se seznamujeme s nejnovější iniciativou a prací p. Ing Nedvídka: digitalizovanou knížkou Prof. Fr. Novotného: Nauka o pozemkovém katastru a knihách pozemkových se zvláštním zřetelem na království České. Přesto, že tato učebnice vyšla koncem 19. století, je se zřetelem k tomu, že náš současný katastr nemovitostí jen poslední etapou 200 letého vývoje, zpřístupnění této publikace, jako dokumentu, vítané. Je to nezbytný dokument pro studium vývoje jak katastrálních map, tak i o právních poměrech v pozemkové držbě. Překvapivě Dr.F. Mašek neuvádí tuto knížku v Literatuře ke svému Pozemkovému katastru (1948). Je dobře, že byla publikace připomenuta a digitalizována a zpřístupněna v Internetu. Naše odborná veřejnost, státní správa, školy a zejména každý, kdo potřebuje a umí číst v historii pozemků v katastru nemovitostí musí za tuto iniciativu Ing. Lubomíra Nedvídka poděkovat. Přeji všem zdraví do r. 2015. Václav Nejedlý From: katastr-bounces AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of Vojtěch Klecanda
Dobrý večer,
From: katastr-bounces AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of Jan Pěčonka
Dobrý den pane inženýre, klobouk dolů před Vaší aktivitou, kterou takto směřujete ke vší zeměměřické veřejnosti. Ono CD se scenem díla mám, ale takto je to bezesporu lepší. Přeji Vám, všem kolegům, taktéž pěkného silvestra, potřebné zdraví a úspěch pro celý nastávající rok 2015. Pěčonka Jan
From: Nedvídek, Lumír
Dobrý večer.
Stále mám pocit, že o sáhovém katastru absentuje mezi odbornou (natož laickou) veřejností dostatek seriózních odborných informací a mnohdy panují i značně nepřiměřená očekávání od digitalizované formy sáhových katastrálních map.
Letošní dovolenou jsem proto věnoval bohulibé činnosti, a to nové digitalizaci knihy Františka Novotného: "O rakouském katastru a knihách pozemkových se zvláštním zřetelem na král. České", která byla vydána v Praze, v nakladatelství Alois Wiesner, knihtiskárna, už v roce 1897. Oproti faksimilnímu vydání knihy (tj. jejímu naskenovanému rastru) vydanému VÚGT v r. 1999 na CD-ROM "Zeměměřictví a katastr" jsem veškerý text převedl do kódu html, takže v něm lze fulltextově vyhledávat, nebo z něj jednoduše kopírovat textové pasáže.
Výsledek se mi nakonec podařilo „zviditelnit“ i na internetovém webu resortu ČÚZK a můžete s k němu "proklikat" následující cestou: 1. Webové stránky ČÚZK http://www.cuzk.cz/ 2. Na horní vodorovné liště nabídka „Katastr nemovitostí“. 3. Z roletového menu nebo jako hyperlinkový odkaz „O katastru nemovitostí“. 4. Hyperlinkový odkaz „Historie pozemkových evidencí“. 5. Na úplném konci této webové stránky je pak příslušný hyperlinkový odkaz na knihu (pod čarou a pod nadpisem: „Literatura“). Přímým odkazem je URL: http://cuzk.cz/CUZK/media/knihy/Novotny%20F%20Nauka%20o%20rakouskem%20katastru/00_obs.htm
Pro úplnost dodávám, že jsem na internetu nalezl i faksimilní vydání knihy (v naskenovaném rastru) a to na serveru VÚGTK na URL: https://www.vugtk.cz/odis/sborniky/cd/cd_zak/novotny/start.htm
Jen zdánlivě se jedná o „mrtvý“ text. Mnoho informací o sáhové katastru bychom měli dobře znát i dnes (původ většiny katastrálních map je stále stejný i přes jejich digitalizaci). Přinejmenším by je měl dobře znát každý, kdo se katastrálním aktivitám profesně věnuje (ať ve státní správě nebo v komerční sféře).
Víte třeba, že původně zaměřené obytné budovy (za které byly považovány budovy obsahující nábytek) jsou v katastrálních mapách zobrazeny včetně přesahu střešních plášťů a na císařských otiscích (běžně dostupných na internetu) jsou ve frontě označeny silnou přímkou. Může vám to mnohdy pomoct při úvahách, proč vzdálenost změřená mezi rohy dvou starých domů dostatečně nekoresponduje s toutéž vzdáleností odměřenou z mapy nebo při úvahách o vhodné volbě identických bodů pro provedení správného zobrazení vzhledem k okolní k resbě.
Víte třeba, že „Obsahovala-li osada velké komplexy lesů aneb pozemků méně výnosných, bylo dovoleno zhotoviti listy sekční v měřítku 1" = 80° (1 : 5760). Mapa obce sdělána byla později opět v měřítku 1 : 2880 a to zvětšením těchto listů.“ A dnes už nijak nerozpoznáme, kde bylo fakticky v terénu mapováno v měřítku 1:5760, když finální výsledek máme v měřítku 1:2880 (ač do něj byl jenom zvětšen a samozřejmě i se zvětšením všech nepřesností takového mapování). Těžko se pak hovoří o nějak&eacut e; paušální přesnosti katastrální mapy (natož o nějaké paušální unifikované střední chybě, natož vztažené k současnému bodovému poli).
Víte třeba, že v období reambulace stabilního katastru „Stávající změny v kulturách pozemků a změny povstalé dělením a proměněním pozemku na místa stavební provedeny byly jen povrchně a často byly jen od oka do mapy zakresleny.“ V takových případech („zakreslených jen od oka“) se jistě nelze divit ani více jak desetimetrovým deformacím kresby (na kterou byly nezřídka později navázány i další geometrické plány). A zejména mnohé železniční trati byly vybudovány a do katastrálních map „zakresleny“ právě při reambulaci stabilního katastru.
Je toho opravdu hodně, co se lze z knihy Františka Novotného dozvědět. Mnohé ukvapené názory o „chybách“ v současných katastrálních mapách by při lepší znalosti technických a právních okolností vzniku původního díla měly být nezřídka nahrazeny prozřením, že se spíše než o „chybu“ jedná o jeho „vlastnost“. A ne všechny takové „vlastnosti“ jsou dnes uchopitelné prostředky výpočetní techniky a jednoduše napravitelné. Jedině obnova katastrálního operátu novým mapováním je důstojným technickým řešením pro současnost (pochopitelně asi nikoliv žád oucím rychlým řešením ekonomickým).
Se sáhovými katastrálními mapami budeme asi ještě hodně dlouho muset pracovat a je dobré vědět co od nich můžeme skutečně očekávat. Jednou věcí je dnešní GP do mapy „nějak“ zakreslit, ale značně specifickou věcí pak je evidované hranice zpětně vytyčovat (tj. co nejlépe a nejvěrohodněji nalézat ten stav na zemském povrchu, jaký tu skutečně byl v době jejich prvotního zaměření). Budiž webová verze knihy všem „katastralistům“ k případnému užitku.
Hezkou a bezúhonnou silvestrovskou noc a vše dobré v roce příštím přeje všem účastníkům konference Lumír Nedvídek
|
- Re: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897), Milan Talich, 01/02/2015
- Re: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897), Jan Pěčonka, 01/05/2015
- Re: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897), Milan Talich, 01/05/2015
- <Possible follow-up(s)>
- RE: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897), Jaluvka, 01/11/2015
- Re: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897), Jan Pěčonka, 01/05/2015
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.