katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: Vojtěch Klecanda <Klecanda AT email.cz>
- To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
- Subject: [Katastr] kniha Františka Novotného z roku 1897
- Date: Tue, 30 Dec 2014 23:17:08 +0100 (CET)
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Dobrý večer,
také se připojuji k pokloně před Vaší prací. Zajímám se o historii katastru a Vámi provedený přepis této knihy svobodně publikovaný mi udělal upřímnou radost.
Přeji vše dobré v Novém roce! Vojtěch Klecanda
---------- Původní zpráva ----------
Od: katastr-request AT fsv.cvut.cz
Komu: katastr AT fsv.cvut.cz
Datum: 30. 12. 2014 20:08:16
Předmět: Katastr Digest, Vol 138, Issue 9
Příspěvky do konference Katastr zasílejte na adresu:=
katastr AT fsv.cvut.cz
Pro přihlášení nebo odhlášení použijte WWW rozhraní na adrese"
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr
nebo použijte elektronickou poštu, zašlete slovo help v těle dopisu na
adresu
katastr-request AT fsv.cvut.cz
Správce konference můžete nalézt na adrese
katastr-owner AT fsv.cvut.cz
Když budete odpovídat na příspěvek, změňte, prosím, Subject: na něco
rozumnějšího než je: "Re: Contents of Katastr digest..."
Dnešní menu:
1. Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku
1897) (Lumir.Nedvidek AT cuzk.cz)
2. Re: Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z
roku 1897) (Jan Pěčonka)
----------------------------------------------------------------------
Message: 1
Date: Tue, 30 Dec 2014 19:37:53 +0100
From: <Lumir.Nedvidek AT cuzk.cz>
Subject: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka
Novotného z roku 1897)
To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
Message-ID:
<E57C0AD0E786B3499191611729CFE1888D9EB07D0F AT E200003.katastr.int>
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
Dobrý večer.
Stále mám pocit, že o sáhovém katastru absentuje mezi odbornou (natož laickou) veřejností dostatek seriózních odborných informací a mnohdy panují i značně nepřiměřená očekávání od digitalizované formy sáhových katastrálních map.
Letošní dovolenou jsem proto věnoval bohulibé činnosti, a to nové digitalizaci knihy Františka Novotného: "O rakouském katastru a knihách pozemkových se zvláštním zřetelem na král. České", která byla vydána v Praze, v nakladatelství Alois Wiesner, knihtiskárna, už v roce 1897.
Oproti faksimilnímu vydání knihy (tj. jejímu naskenovanému rastru) vydanému VÚGT v r. 1999 na CD-ROM "Zeměměřictví a katastr" jsem veškerý text převedl do kódu html, takže v něm lze fulltextově vyhledávat, nebo z něj jednoduše kopírovat textové pasáže.
Výsledek se mi nakonec podařilo "zviditelnit" i na internetovém webu resortu ČÚZK a můžete s k němu "proklikat" následující cestou:
1. Webové stránky ČÚZK http://www.cuzk.cz/
2. Na horní vodorovné liště nabídka "Katastr nemovitostí<http://www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti.aspx>".
3. Z roletového menu nebo jako hyperlinkový odkaz "O katastru nemovitostí<http://www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti/O-katastru-nemovitosti.aspx>".
4. Hyperlinkový odkaz "Historie pozemkových evidencí<http://www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti/O-katastru-nemovitosti/Historie-pozemkovych-evidenci.aspx>".
5. Na úplném konci této webové stránky je pak příslušný hyperlinkový odkaz na knihu (pod čarou a pod nadpisem: "Literatura").
Přímým odkazem je URL: http://cuzk.cz/CUZK/media/knihy/Novotny%20F%20Nauka%20o%20rakouskem%20katastru/00_obs.htm
Pro úplnost dodávám, že jsem na internetu nalezl i faksimilní vydání knihy (v naskenovaném rastru) a to na serveru VÚGTK na URL:
https://www.vugtk.cz/odis/sborniky/cd/cd_zak/novotny/start.htm
Jen zdánlivě se jedná o "mrtvý" text. Mnoho informací o sáhové katastru bychom měli dobře znát i dnes (původ většiny katastrálních map je stále stejný i přes jejich digitalizaci). Přinejmenším by je měl dobře znát každý, kdo se katastrálním aktivitám profesně věnuje (ať ve státní správě nebo v komerční sféře).
Víte třeba, že původně zaměřené obytné budovy (za které byly považovány budovy obsahující nábytek) jsou v katastrálních mapách zobrazeny včetně přesahu střešních plášťů a na císařských otiscích (běžně dostupných na internetu) jsou ve frontě označeny silnou přímkou. Může vám to mnohdy pomoct při úvahách, proč vzdálenost změřená mezi rohy dvou starých domů dostatečně nekoresponduje s toutéž vzdáleností odměřenou z mapy nebo při úvahách o vhodné volbě identických bodů pro provedení správného zobrazení vzhledem k okolní kresbě.
Víte třeba, že "Obsahovala-li osada velké komplexy lesů aneb pozemků méně výnosných, bylo dovoleno zhotoviti listy sekční v měřítku 1" = 80° (1 : 5760). Mapa obce sdělána byla později opět v měřítku 1 : 2880 a to zvětšením těchto listů." A dnes už nijak nerozpoznáme, kde bylo fakticky v terénu mapováno v měřítku 1:5760, když finální výsledek máme v měřítku 1:2880 (ač do něj byl jenom zvětšen a samozřejmě i se zvětšením všech nepřesností takového mapování). Těžko se pak hovoří o nějaké paušální přesnosti katastrální mapy (natož o nějaké paušální unifikované střední chybě, natož vztažené k současnému bodovému poli).
Víte třeba, že v období reambulace stabilního katastru "Stávající změny v kulturách pozemků a změny povstalé dělením a proměněním pozemku na místa stavební provedeny byly jen povrchně a často byly jen od oka do mapy zakresleny." V takových případech ("zakreslených jen od oka") se jistě nelze divit ani více jak desetimetrovým deformacím kresby (na kterou byly nezřídka později navázány i další geometrické plány). A zejména mnohé železniční trati byly vybudovány a do katastrálních map "zakresleny" právě při reambulaci stabilního katastru.
Je toho opravdu hodně, co se lze z knihy Františka Novotného dozvědět. Mnohé ukvapené názory o "chybách" v současných katastrálních mapách by při lepší znalosti technických a právních okolností vzniku původního díla měly být nezřídka nahrazeny prozřením, že se spíše než o "chybu" jedná o jeho "vlastnost". A ne všechny takové "vlastnosti" jsou dnes uchopitelné prostředky výpočetní techniky a jednoduše napravitelné. Jedině obnova katastrálního operátu novým mapováním je důstojným technickým řešením pro současnost (pochopitelně asi nikoliv žádoucím rychlým řešením ekonomickým).
Se sáhovými katastrálními mapami budeme asi ještě hodně dlouho muset pracovat a je dobré vědět co od nich můžeme skutečně očekávat. Jednou věcí je dnešní GP do mapy "nějak" zakreslit, ale značně specifickou věcí pak je evidované hranice zpětně vytyčovat (tj. co nejlépe a nejvěrohodněji nalézat ten stav na zemském povrchu, jaký tu skutečně byl v době jejich prvotního zaměření).
Budiž webová verze knihy všem "katastralistům" k případnému užitku.
Hezkou a bezúhonnou silvestrovskou noc a vše dobré v roce příštím přeje všem účastníkům konference
Lumír Nedvídek
------------- další část ---------------
HTML příloha byla odstraněna...
URL: http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr/attachments/20141230/1becbc15/attachment-0001.html
------------------------------
Message: 2
Date: Tue, 30 Dec 2014 20:07:04 +0100
From: Jan Pěčonka <peconka AT hdgeo.cz>
Subject: Re: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka
Novotného z roku 1897)
To: "Katastr nemovitosti" <katastr AT fsv.cvut.cz>
Message-ID: <A0EEEE71DFE64C2EA3663075AD0C7329@HonzaP>
Content-Type: text/plain; charset="utf-8"
Dobrý den pane inŞenýre,
klobouk dolĹŻ pĹed VaĹĄĂ aktivitou, kterou takto smÄĹujete ke vĹĄĂ zemÄmÄĹickĂŠ veĹejnosti. Ono CD se scenem dĂla mĂĄm, ale takto je to bezesporu lepĹĄĂ.
PĹeji VĂĄm, vĹĄem kolegĹŻm, taktĂŠĹž pÄknĂŠho silvestra, potĹebnĂŠ zdravĂ a ĂşspÄch pro celĂ˝ nastĂĄvajĂcĂ rok 2015.
PÄÄonka Jan
From: Lumir.Nedvidek AT cuzk.cz
Sent: Tuesday, December 30, 2014 7:37 PM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: [Katastr] Nauka o rakouskĂŠm katastru (kniha FrantiĹĄka NovotnĂŠho z roku 1897)
DobrĂ˝ veÄer.
StĂĄle mĂĄm pocit, Ĺže o sĂĄhovĂŠm katastru absentuje mezi odbornou (natoĹž laickou) veĹejnostĂ dostatek seriĂłznĂch odbornĂ˝ch informacĂ a mnohdy panujĂ i znaÄnÄ nepĹimÄĹenĂĄ oÄekĂĄvĂĄnĂ od digitalizovanĂŠ formy sĂĄhovĂ˝ch katastrĂĄlnĂch map.
LetoĹĄnĂ dovolenou jsem proto vÄnoval bohulibĂŠ Äinnosti, a to novĂŠ digitalizaci knihy FrantiĹĄka NovotnĂŠho: "O rakouskĂŠm katastru a knihĂĄch pozemkovĂ˝ch se zvlĂĄĹĄtnĂm zĹetelem na krĂĄl. ÄeskĂŠ", kterĂĄ byla vydĂĄna v Praze, v nakladatelstvĂ Alois Wiesner, knihtiskĂĄrna, uĹž v roce 1897.
Oproti faksimilnĂmu vydĂĄnĂ knihy (tj. jejĂmu naskenovanĂŠmu rastru) vydanĂŠmu VĂGT v r. 1999 na CD-ROM "ZemÄmÄĹictvĂ a katastr" jsem veĹĄkerĂ˝ text pĹevedl do kĂłdu html, takĹže v nÄm lze fulltextovÄ vyhledĂĄvat, nebo z nÄj jednoduĹĄe kopĂrovat textovĂŠ pasĂĄĹže.
VĂ˝sledek se mi nakonec podaĹilo âzviditelnitâ i na internetovĂŠm webu resortu ÄĂZK a mĹŻĹžete s k nÄmu "proklikat" nĂĄsledujĂcĂ cestou:
1. WebovĂŠ strĂĄnky ÄĂZK http://www.cuzk.cz/
2. Na hornĂ vodorovnĂŠ liĹĄtÄ nabĂdka âKatastr nemovitostĂâ.
3. Z roletovĂŠho menu nebo jako hyperlinkovĂ˝ odkaz âO katastru nemovitostĂâ.
4. HyperlinkovĂ˝ odkaz âHistorie pozemkovĂ˝ch evidencĂâ.
5. Na ĂşplnĂŠm konci tĂŠto webovĂŠ strĂĄnky je pak pĹĂsluĹĄnĂ˝ hyperlinkovĂ˝ odkaz na knihu (pod Äarou a pod nadpisem: âLiteraturaâ).
PĹĂmĂ˝m odkazem je URL: http://cuzk.cz/CUZK/media/knihy/Novotny%20F%20Nauka%20o%20rakouskem%20katastru/00_obs.htm
Pro Ăşplnost dodĂĄvĂĄm, Ĺže jsem na internetu nalezl i faksimilnĂ vydĂĄnĂ knihy (v naskenovanĂŠm rastru) a to na serveru VĂGTK na URL:
https://www.vugtk.cz/odis/sborniky/cd/cd_zak/novotny/start.htm
Jen zdĂĄnlivÄ se jednĂĄ o âmrtvĂ˝â text. Mnoho informacĂ o sĂĄhovĂŠ katastru bychom mÄli dobĹe znĂĄt i dnes (pĹŻvod vÄtĹĄiny katastrĂĄlnĂch map je stĂĄle stejnĂ˝ i pĹes jejich digitalizaci). PĹinejmenĹĄĂm by je mÄl dobĹe znĂĄt kaĹždĂ˝, kdo se katastrĂĄlnĂm aktivitĂĄm profesnÄ vÄnuje (aĹĽ ve stĂĄtnĂ sprĂĄvÄ nebo v komerÄnĂ sfĂŠĹe).
VĂte tĹeba, Ĺže pĹŻvodnÄ zamÄĹenĂŠ obytnĂŠ budovy (za kterĂŠ byly povaĹžovĂĄny budovy obsahujĂcĂ nĂĄbytek) jsou v katastrĂĄlnĂch mapĂĄch zobrazeny vÄetnÄ pĹesahu stĹeĹĄnĂch plĂĄĹĄĹĽĹŻ a na cĂsaĹskĂ˝ch otiscĂch (bÄĹžnÄ dostupnĂ˝ch na internetu) jsou ve frontÄ oznaÄeny silnou pĹĂmkou. MĹŻĹže vĂĄm to mnohdy pomoct pĹi ĂşvahĂĄch, proÄ vzdĂĄlenost zmÄĹenĂĄ mezi rohy dvou starĂ˝ch domĹŻ dostateÄnÄ nekoresponduje s toutĂŠĹž vzdĂĄlenostĂ odmÄĹenou z mapy nebo pĹi ĂşvahĂĄch o vhodnĂŠ volbÄ identickĂ˝ch bodĹŻ pro provedenĂ sprĂĄvnĂŠho zobrazenĂ vzhledem k okolnĂ kresbÄ.
VĂte tĹeba, Ĺže âObsahovala-li osada velkĂŠ komplexy lesĹŻ aneb pozemkĹŻ mĂŠnÄ vĂ˝nosnĂ˝ch, bylo dovoleno zhotoviti listy sekÄnĂ v mÄĹĂtku 1" = 80° (1 : 5760). Mapa obce sdÄlĂĄna byla pozdÄji opÄt v mÄĹĂtku 1 : 2880 a to zvÄtĹĄenĂm tÄchto listĹŻ.â A dnes uĹž nijak nerozpoznĂĄme, kde bylo fakticky v terĂŠnu mapovĂĄno v mÄĹĂtku 1:5760, kdyĹž finĂĄlnĂ vĂ˝sledek mĂĄme v mÄĹĂtku 1:2880 (aÄ do nÄj byl jenom zvÄtĹĄen a samozĹejmÄ i se zvÄtĹĄenĂm vĹĄech nepĹesnostĂ takovĂŠho mapovĂĄnĂ). TÄĹžko se pak hovoĹĂ o nÄjakĂŠ pauĹĄĂĄlnĂ pĹesnosti katastrĂĄlnĂ mapy (natoĹž o nÄjakĂŠ pauĹĄĂĄlnĂ unifikovanĂŠ stĹednĂ chybÄ, natoĹž vztaĹženĂŠ k souÄasnĂŠmu bodovĂŠmu poli).
VĂte tĹeba, Ĺže v obdobĂ reambulace stabilnĂho katastru âStĂĄvajĂcĂ zmÄny v kulturĂĄch pozemkĹŻ a zmÄny povstalĂŠ dÄlenĂm a promÄnÄnĂm pozemku na mĂsta stavebnĂ provedeny byly jen povrchnÄ a Äasto byly jen od oka do mapy zakresleny.â V takovĂ˝ch pĹĂpadech (âzakreslenĂ˝ch jen od okaâ) se jistÄ nelze divit ani vĂce jak desetimetrovĂ˝m deformacĂm kresby (na kterou byly nezĹĂdka pozdÄji navĂĄzĂĄny i dalĹĄĂ geometrickĂŠ plĂĄny). A zejmĂŠna mnohĂŠ ĹželezniÄnĂ trati byly vybudovĂĄny a do katastrĂĄlnĂch map âzakreslenyâ prĂĄvÄ pĹi reambulaci stabilnĂho katastru.
Je toho opravdu hodnÄ, co se lze z knihy FrantiĹĄka NovotnĂŠho dozvÄdÄt. MnohĂŠ ukvapenĂŠ nĂĄzory o âchybĂĄchâ v souÄasnĂ˝ch katastrĂĄlnĂch mapĂĄch by pĹi lepĹĄĂ znalosti technickĂ˝ch a prĂĄvnĂch okolnostĂ vzniku pĹŻvodnĂho dĂla mÄly bĂ˝t nezĹĂdka nahrazeny prozĹenĂm, Ĺže se spĂĹĄe neĹž o âchybuâ jednĂĄ o jeho âvlastnostâ. A ne vĹĄechny takovĂŠ âvlastnostiâ jsou dnes uchopitelnĂŠ prostĹedky vĂ˝poÄetnĂ techniky a jednoduĹĄe napravitelnĂŠ. JedinÄ obnova katastrĂĄlnĂho operĂĄtu novĂ˝m mapovĂĄnĂm je dĹŻstojnĂ˝m technickĂ˝m ĹeĹĄenĂm pro souÄasnost (pochopitelnÄ asi nikoliv ŞådoucĂm rychlĂ˝m ĹeĹĄenĂm ekonomickĂ˝m).
Se sĂĄhovĂ˝mi katastrĂĄlnĂmi mapami budeme asi jeĹĄtÄ hodnÄ dlouho muset pracovat a je dobrĂŠ vÄdÄt co od nich mĹŻĹžeme skuteÄnÄ oÄekĂĄvat. Jednou vÄcĂ je dneĹĄnĂ GP do mapy ânÄjakâ zakreslit, ale znaÄnÄ specifickou vÄcĂ pak je evidovanĂŠ hranice zpÄtnÄ vytyÄovat (tj. co nejlĂŠpe a nejvÄrohodnÄji nalĂŠzat ten stav na zemskĂŠm povrchu, jakĂ˝ tu skuteÄnÄ byl v dobÄ jejich prvotnĂho zamÄĹenĂ).
BudiĹž webovĂĄ verze knihy vĹĄem âkatastralistĹŻmâ k pĹĂpadnĂŠmu uĹžitku.
Hezkou a bezĂşhonnou silvestrovskou noc a vĹĄe dobrĂŠ v roce pĹĂĹĄtĂm pĹeje vĹĄem ĂşÄastnĂkĹŻm konference
LumĂr NedvĂdek
--------------------------------------------------------------------------------
_______________________________________________
Katastr mailing list
Katastr AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr
------------- další část ---------------
HTML pĹĂloha byla odstranÄna...
URL: http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr/attachments/20141230/a7e9c22e/attachment.html
------------------------------
_______________________________________________
Katastr mailing list
Katastr AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/katastr
Konec: Katastr Digest, Vol 138, Issue 9
***************************************
- [Katastr] kniha Františka Novotného z roku 1897, Vojtěch Klecanda, 12/30/2014
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.