Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897)

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

[Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897)


Chronological Podle vláken 
  • From: <Lumir.Nedvidek AT cuzk.cz>
  • To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: [Katastr] Nauka o rakouském katastru (kniha Františka Novotného z roku 1897)
  • Date: Tue, 30 Dec 2014 19:37:53 +0100
  • Accept-language: cs-CZ
  • Acceptlanguage: cs-CZ
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý večer.

 

Stále mám pocit, ľe o sáhovém katastru absentuje mezi odbornou (natoľ laickou) veřejností dostatek seriózních odborných informací a mnohdy panují i značně nepřiměřená očekávání od digitalizované formy sáhových katastrálních map.

 

Letoąní dovolenou jsem proto věnoval bohulibé činnosti, a to nové digitalizaci knihy Frantiąka Novotného: "O rakouském katastru a knihách pozemkových se zvláątním zřetelem na král. České", která byla vydána v Praze, v nakladatelství Alois Wiesner, knihtiskárna, uľ v roce 1897.

Oproti faksimilnímu vydání knihy (tj. jejímu naskenovanému rastru) vydanému VÚGT v r. 1999 na CD-ROM "Zeměměřictví a katastr" jsem veąkerý text převedl do kódu html, takľe v něm lze fulltextově vyhledávat, nebo z něj jednoduąe kopírovat textové pasáľe.

 

Výsledek se mi nakonec podařilo „zviditelnit“ i na internetovém webu resortu ČÚZK a můľete s k němu "proklikat" následující cestou:

1. Webové stránky ČÚZK http://www.cuzk.cz/

2. Na horní vodorovné liątě nabídka Katastr nemovitostí.

3. Z roletového menu nebo jako hyperlinkový odkaz O katastru nemovitostí.

4. Hyperlinkový odkaz Historie pozemkových evidencí.

5. Na úplném konci této webové stránky je pak přísluąný hyperlinkový odkaz na knihu (pod čarou a pod nadpisem: „Literatura“).

Přímým odkazem je URL: http://cuzk.cz/CUZK/media/knihy/Novotny%20F%20Nauka%20o%20rakouskem%20katastru/00_obs.htm

 

Pro úplnost dodávám, ľe jsem na internetu nalezl i faksimilní vydání knihy (v naskenovaném rastru) a to na serveru VÚGTK na URL:

https://www.vugtk.cz/odis/sborniky/cd/cd_zak/novotny/start.htm

 

Jen zdánlivě se jedná o „mrtvý“ text. Mnoho informací o sáhové katastru bychom měli dobře znát i dnes (původ větąiny katastrálních map je stále stejný i přes jejich digitalizaci). Přinejmenąím by je měl dobře znát kaľdý, kdo se katastrálním aktivitám profesně věnuje (a» ve státní správě nebo v komerční sféře).

 

Víte třeba, ľe původně zaměřené obytné budovy (za které byly povaľovány budovy obsahující nábytek) jsou v katastrálních mapách zobrazeny včetně přesahu střeąních pláą»ů a na císařských otiscích (běľně dostupných na internetu) jsou ve frontě označeny silnou přímkou. Můľe vám to mnohdy pomoct při úvahách, proč vzdálenost změřená mezi rohy dvou starých domů dostatečně nekoresponduje s toutéľ vzdáleností odměřenou z mapy nebo při úvahách o vhodné volbě identických bodů pro provedení správného zobrazení vzhledem k okolní kresbě.

 

Víte třeba, ľe „Obsahovala-li osada velké komplexy lesů aneb pozemků méně výnosných, bylo dovoleno zhotoviti listy sekční v měřítku 1" = 80° (1 : 5760). Mapa obce sdělána byla později opět v měřítku 1 : 2880 a to zvětąením těchto listů.“ A dnes uľ nijak nerozpoznáme, kde bylo fakticky v terénu mapováno v měřítku 1:5760, kdyľ finální výsledek máme v měřítku 1:2880 (ač do něj byl jenom zvětąen a samozřejmě i se zvětąením vąech nepřesností takového mapování). Těľko se pak hovoří o nějaké pauąální přesnosti katastrální mapy (natoľ o nějaké pauąální unifikované střední chybě, natoľ vztaľené k současnému bodovému poli).

 

Víte třeba, ľe v období reambulace stabilního katastru „Stávající změny v kulturách pozemků a změny povstalé dělením a proměněním pozemku na místa stavební provedeny byly jen povrchně a často byly jen od oka do mapy zakresleny.“ V takových případech („zakreslených jen od oka“) se jistě nelze divit ani více jak desetimetrovým deformacím kresby (na kterou byly nezřídka později navázány i daląí geometrické plány). A zejména mnohé ľelezniční trati byly vybudovány a do katastrálních map „zakresleny“ právě při reambulaci stabilního katastru.

 

Je toho opravdu hodně, co se lze z knihy Frantiąka Novotného dozvědět. Mnohé ukvapené názory o „chybách“ v současných katastrálních mapách by při lepąí znalosti technických a právních okolností vzniku původního díla měly být nezřídka nahrazeny prozřením, ľe se spíąe neľ o „chybu“ jedná o jeho „vlastnost“. A ne vąechny takové „vlastnosti“ jsou dnes uchopitelné prostředky výpočetní techniky a jednoduąe napravitelné. Jedině obnova katastrálního operátu novým mapováním je důstojným technickým řeąením pro současnost (pochopitelně asi nikoliv ľádoucím rychlým řeąením ekonomickým).

 

Se sáhovými katastrálními mapami budeme asi jeątě hodně dlouho muset pracovat a je dobré vědět co od nich můľeme skutečně očekávat. Jednou věcí je dneąní GP do mapy „nějak“ zakreslit, ale značně specifickou věcí pak je evidované hranice zpětně vytyčovat (tj. co nejlépe a nejvěrohodněji nalézat ten stav na zemském povrchu, jaký tu skutečně byl v době jejich prvotního zaměření).

Budiľ webová verze knihy vąem „katastralistům“ k případnému uľitku.

 

Hezkou a bezúhonnou silvestrovskou noc a vąe dobré v roce příątím přeje vąem účastníkům konference

Lumír Nedvídek




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page