katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: <Lumir.Nedvidek AT cuzk.cz>
- To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
- Subject: RE: [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu
- Date: Sun, 29 Apr 2012 18:59:00 +0200
- Accept-language: cs-CZ
- Acceptlanguage: cs-CZ
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Dobrý podvečer. Příspěvek pana Blábola (s jehoľ obsahem se zcela ztotoľňuji) bych rád doplnil o následující informaci.
Dne 22.3.2012 byla rozeslána Částka 33/2012 Sbírky zákonů, která obsahuje: Zákon č. 89/2012 Sb., Zákon občanský zákoník. Zákon nabývá účinnosti dnem 1.1.2014.
Částku č. 33/2012 Sbírky zákonů si lze vyhledat a stáhnout z webových stránek Ministerstva vnitra: http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/ Oficiální tiątěná forma částky č. 33 Sbírky zákonů stojí 586,- Kč. Za doporučenou cenu 139,- Kč si lze nový občanský zákoník pořídit z nakladatelství Sagit jako ÚZ č. 900 viz URL: Za doporučenou cenu 690,- Kč si lze z nakladatelství Sagit pořídit publikaci: „prof. Dr. JUDr. Karel Eliáą a kolektiv: Nový občanský zákoník s aktualizovanou důvodovou zprávou a rejstříkem“
Otázka určení hranice pozemku soudem je v novém občanském zákoníku řeąena v § 1028 takto:
§ 1028 Jsou-li hranice mezi pozemky neznatelné nebo pochybné, má kaľdý soused právo poľadovat, aby je soud určil podle poslední pokojné drľby. Nelze-li ji zjistit, určí soud hranici podle sluąného uváľení.
Na to pak reaguje připravovaný návrh nového katastrálního zákona (ve znění před projednáváním v Legislativní radě vlády) v navrhovaném znění § 48 takto: § 48 (1) Geometrický plán nebo jeho ověřená kopie je neoddělitelnou součástí listiny, podle které má být proveden zápis do katastru, je-li třeba předmět zápisu zobrazit do katastrální mapy, má-li být zpřesněno jeho geometrické a polohové určení nebo byl-li průběh hranice určen soudem. (2) Geometrický plán musí být ověřen, ľe svými náleľitostmi a přesností odpovídá platným právním předpisům, a opatřen souhlasem katastrálního úřadu s očíslováním parcel. Daląí návaznost je i v navrhovaném znění § 50: § 50 Změna údajů o geometrickém a polohovém určení (1) Změna údajů o geometrickém a polohovém určení pozemku na podkladě vytyčení nebo zpřesnění hranice pozemků, upřesnění nebo rekonstrukce přídělů, popřípadě určení hranice pozemků, se zapisuje na podkladě ľádosti vlastníka nebo jiného oprávněného, jejíľ přílohou je a) listina dokládající shodu vlastníků na průběhu hranice pozemků, b) rozhodnutí soudu o určení hranice pozemků. Zpřesněním evidenčních údajů katastru o geometrickém a polohovém určení pozemku nedochází ke změně právních vztahů k pozemku. (2) Při zápisu zpřesnění podle odstavce 1 se postupuje přiměřeně jako při zápisu záznamem.
Jaká budou soudy tuto novinku v občanském právu fakticky aplikovat ukáľe jen deląí čas. Zcela namístě je pak otázka pana Blábola, jaký kód kvality budou mít koncové body soudem určované hranice, pokud budou tyto koncové body soudem určované hranice leľet na nějaké dosavadní „osmičkové“ hranici. Budou soudy k řízení přibírat i daląí vedlejąí účastníky řízení (dotčené daląí sousedy)? Mohu vąak předvídat, ľe po nabytí účinnosti nové právní úpravy větąina vlastníků dospěje k závěru, ľe rychlejąí a lacinějąí (neľ se obracet na soud a platit si právní zastoupení) pro ně bude se navzájem dohodnout, a hranici si upřesnit na základě vzájemného shodného projevu vůle. Zájem o takovou nabízenou sluľbu by tedy mohl stoupnout.
Ke konkrétnímu případu popsaném panem Martinem Raąkou je pro mne dost obtíľné se vyjádřit. Protoľe není FÚO jako FÚO a původně navrľená „teoretická“ technologie byla ve skutečné praxi regionálně „vylepąovaná“ tak, aľ bylo někdy dosaľeno i mimořádně hanebného finálního výsledku. Svou praktickou profesní dráhu jsem proľil na území bývalého Severočeského kraje a v lokalitách, kde jsem se pohyboval (©luknovský výběľek) by mne ani nenapadlo vytyčovat z absolutních souřadnic S-JTSK dokumentovaných po FÚO (byl bych dosaľeným výsledkem vytyčení pro klienty za „ąaąka“) a vľdy jsem preferoval vytyčení z lokálních relativních vazeb původního grafického díla (mapy PK 1:2880). Při FÚO (tak jak jsem ho zaľil já) vůbec neąlo o nové vyąetření a nové zaměření původních hranic, převod do S-JTSK byl proveden mechanickou cestou, podrobné body byly do nové mapy propikýrovány ze zvětąenin map původních a výsledné souřadnice S-JTSK byly získány aľ na závěr a jen kartometricky. Takové kartometricky odsunuté souřadnice S-JTSK tedy nebyly určeny fotogrammetrickými (natoľ geodetickými) metodami a nejsou tedy geometrickým a polohovým určením hranic ve smyslu ust. § 6 odst. 1 dnes platné katastrální vyhláąky. V takových případech je nadále geometrické a polohové určení dáno jen zobrazením v katastrální mapě. Protoľe v případě takového FÚO a s ním spojeným "převodem" do S-JTSK mechanickou cestou nezřídka doąlo k váľnému naruąení vzájemných relativních vazeb hranic parcel oproti původní kresbě (mezi mechanicky transformovanými bloky), je dle mého názoru na místě aplikace ust. § 85 odst. 1 věty druhé kat. vyhláąky, a vyuľit pro vytyčení původní výsledek zeměměřických činností (mapu bývalého pozemkového katastru 1:2880). Vyuľít pro vytyčení císařských královských otisků můľe být dost oąidné, nebo» tyto otisky (natoľ jejich informativní skeny) nemají měřickou hodnotu (cenné jsou v nich jiné původní informace). Jedná se skutečně jen o orientační otisky na nekvalitní podloľce, která se jeątě deformovala při následném ploąném vybarvování vodovkami. Právě moje osobní zkuąenost s FÚO a jeho skutečnou praktickou realizací ve mne aľ dodnes zanechala značnou rezervovanost či preventivní osobní „ostraľitost“ i k dneąní technologii převodu map do S-JTSK. Poučením pro mne bylo, ľe výsledek „průmyslové“ masové výroby nemusí vľdy naplnit slibná očekávání plynoucí z teorie a individuálních prototypů. Jeątě musím poznamenat, ľe jakkoli se můľe některý finální výsledek dneąního platného díla zdát v některých případech profesním odborníkům ľalostný a devastující (oproti původnímu analogovému originálu z 19. století), nemusí jeątě jít o chybu v katastru ve smyslu právní definice tohoto pojmu podle ust. § 8 katastrálního zákona.
Hezký večer přeje Lumír Nedvídek
> -----Original Message----- > From: katastr-bounces AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-bounces AT fsv.cvut.cz] > On Behalf Of Jiří Blábol > Sent: Friday, April 27, 2012 8:16 AM > To: 'Katastr nemovitosti' > Subject: RE: [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu > > Nevím jestli existuje případ, kdy by soud rozhodl o tom, který průběh > hranice je platný. Soud můľe podle mne rozhodnout pouze v ľalobě na > určení vlastnictví, zda daný "kus země" patří tomu nebo onomu. > Zajímalo by mne zda po případném vynesení rozsudku, ľe daný kus země > byl chybně zanesen do KN a patří vlastníkovi XY bude také těmto bodům > změněn kód kvality z 8 na 3. V případě, ľe by totiľ soud rozhodl, ľe > onen 2.5 m ąiroký kus země sice někomu patří, ale nechal bodům kód > kvality 8 není ani po soudu do budoucna úplně jisté komu vlastně onen > kus země patří:-) > > Jiří Blábol |
- [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Ing. Martin Raška, 04/25/2012
- Re: [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Bc.Martin Baroch, 04/26/2012
- <Possible follow-up(s)>
- [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Ing. Martin Raška, 04/26/2012
- [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Michal Jarůšek, 04/26/2012
- [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Petr Holy, 04/27/2012
- RE: [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Jiří Blábol, 04/27/2012
- RE: [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Lumir.Nedvidek, 04/29/2012
- RE: [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Jiří Blábol, 04/27/2012
- [Katastr] Re: Jak na opravu zákresu, Ing. Martin Raška, 04/27/2012
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.