Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - [Katastr] Re: dotazy k nové vyhlášce

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

[Katastr] Re: dotazy k nové vyhlášce


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Holy <holy.p AT volny.cz>
  • To: katastr AT fsv.cvut.cz
  • Subject: [Katastr] Re: dotazy k nové vyhlášce
  • Date: Mon, 22 Jun 2009 15:57:05 +0200
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
podle mého názoru je systém nastavený tak, že se souhlasné prohlášení podepíše až dodatečně, po vyhotovení všech papírů. Předepsané formální náležitosti, které jsou katastrálními úřady nekompromisně vyžadovány, podle mého názoru znemožňují vyhotovení vytyčovacího náčrtu v terénu.

U těch nemnoha geometrických plánů, kde někdo vysloveně požaduje zpřesnění nějakého úseku, počítám se zasláním textu souhlasného prohlášení spolu s geometrickým plánem vlastníkovi, a řeknu mu, ať nechá podpisy ověřit na matrice.
Takový plán se ale vyskytne opravdu málokdy, protože každá hranice začíná a končí na nějakém trojmezí, a málokdy se chce a zároveň podaří získat podpis toho třetího. Nutnost podpisu třetího je poměrně drastické omezení, které velmi často znemožní zapsat dohodu dvou vlastníků do katastru.

U většiny geometrických plánů zpřesnění významnějších úseků dosavadní vlastnické hranice nikdo nepožaduje, a hlavně nikdo nechce platit. Protokol tedy udělám z donucení jen na začátky a konce nových hranic, jako povinný balast. Zpřesnění těchto ojedinělých bodů bez výslovného požadavku objednatele neřeším, a do katastru se zapíšou s kódem 8. Koneckonců, 70% obsahu ZPMZ je jen povinný balast, kterým se zabývá jen potvrzovatel, případně ZKI.

Petr Holý

[Katastr] dotazy k nové vyhlášce
Ing. Ivan Jabůrek JaburekI na seznam.cz
Pondělí Červen 22 13:10:22 CEST 2009

Předchozí příspěvek: [Fwd: RE: [Fwd: [Katastr] navrhovaná vyhláška]]
Zprávy tříděné podle: [ data ] [ vlákna ] [ subjektu ] [ autora ]

--------------------------------------------------------------------------------

Studoval jsem velice zběžně novou vyhlášku a zajímalo by mě, jak si představují tvůrci postup při vyplňování prohlášení 20. Vzor souhlasného prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků.

Jak mám dopředu vědět, který bod bude na té či oné hranici, když ještě nevím, jakou společnou hranici mi v terénu sousedé odsouhlasí a kolik lomových bodů tam z jejich vyjádření vyplyne? Vždyť rovná čára v mapě 1:2880 může mít 10 lomových bodů čí úskoků na staré zídce větších než 0,10m, které se ani nezobrazovaly? Pokud to dobře chápu, tak sloupec s parcelními čísly a kat. územím si mohu připravit doma, pokud stav v terénu odpovídá dost přesně mapě. Pokud se sousední pozemky v rozích hranice nedotýkají jen v jednom bodě a tvoří v terénu jen krátkou 0,5 m hranici s dalším sousedem, pak nemohu vyplnit ani tento sloupec.

Ve sloupečku s čísly bodů, kterými hranice prochází, pak v terénu nesmím v polním náčrtku, který si tam budu hned kreslit, udělat chybu. Pak hned na místě čísla vepsat do tabulky a nechat zúčastněné podepsat. Přičemž všichni dotčení sousedé budou muset být celou dobu , od začátku šetření , měření , přípravu protokolů, až po podepisování souhlasného prohlášení přítomni, což nemusí být zrovna krátká doba. Těžko budu moci po nich chtít podpisy na bianko nevyplněný protokol. To mi v dnešní době obecné nedůvěry nikdo nepodepíše.

Ve vzoru jsou 4 kombinace a 13 nových bodů. Já jsem se tak pokoušel dělat GP, kde jsem měl 150 kombinací parcel , 317 nových bodů a to je pak nemožné zvládnout. Pokud to budu dělat na vícekrát, pak ten, kdo mi hranici ukázal, se příště, až budu mít protokol z domu nachystaný z vyhodnoceného měření , nemusí dostavit. Kolegyně tento protokol pro 317 bodů dělala týden. Jistě jste to v praxi již zkoušeli , tak by mě zajímalo , jak se to dá vůbec technicky zrealizovat. O nepříznivých povětrnostních podmínkách se raději ani nezmiňuji. Takže prosím, jestli by se mohl někdo z tvůrců podělit o svoje zkušenosti, jak výše uvedené realizovat v praxi.

Dále by mě zajímala teorie o tom, jak si mám zvektorizovat mapu , natransformovat na měření a do tohoto zvektorizovaného a natransformovaného obrazu vyrovnávat opravdové měřené souřadnice ,byť je to jako ve vzoru na str.102 u bodu 13 jen 39cm v mapě 2880, kde čára na rastru má tloušťku 80cm. Dále je zajímavé, jak se mají dávat dle vzoru str.123 do GP souřadnice pro zápis do KN zvektorizovaný bod 7 (kontrolní bod), přitom pokud někdo jiný bude dělat GP v této lokalitě vedle a tento bod také bude kontrolní, ale z jiného transformačního klíče, bude i jeho souřadnice pro zápis do KN jiná, souřadnice určená měřením bude stejná .V tomto případě bude k jedné souřadnici polohy několik souřadnic obrazu pro zápis do KN. Který pak bude ten správný, když všechny budou v KN? Tento způsob vyhotovování GP též znemožní to, že někdo se nebude moci dostavit a dostaví se později. To by se GP nikdy nedokončil,protože seznamy souřadnic se budou stále měnit. Dle mého názoru je tato vyhláška pouze pro malé GP.

Může se k tomu někdo z ČÚZK vyjádřit, jestli tyto výklady jsou vůbec správné?

Dále mi není jasné, jak to bude s GP , které právě vyhotovujeme, nebo se chystáme dělat a máme z KÚ již VFK. Ve vyhlášce není přechodné období a stanoven postup pro přejímání GP. Za 7 pracovních dní začne platit nová vyhláška , bude nová struktura dat VFK poskytovaných i odevzdávaných. Na katastrálních pracovištích nikdo nic neví a nezná. Na jednom školení byl pouze ředitel a ten se teorie, které nabyl, s námi pokouší konfrontovat na praktických případech.

Děkuji.

Ivan Jabůrek





  • [Katastr] Re: dotazy k nové vyhlášce, Petr Holy, 06/22/2009

Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page