katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: Vaclav Cada <cada AT kma.zcu.cz>
- To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
- Subject: Re: [Katastr] jeste jednou totozne body
- Date: Tue, 04 Apr 2006 18:49:46 +0200
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Vážení účastníci konference,
identita zaměřovaných a evidovaných bodů v KO je naprosto zásadní problém, který bude tím závažnější, čím přesnější technologie budou pro geodetická měření dostupná a jak bude nabývat na důležitosti požadavek na garanci polohového určení nemovitostí. O to více je zarážející, že stávající předpisy KN na toto naprosto nepamatují.
V lokalitě THM s grafickou mapou byla číselně s připojením na bodové pole provedena pacelace stavebních pozemků a lomové body parcel označeny zabetonovanými trubkami a tato skutečnost řádně vyznačena na ZPMZ i GP. Pro pozdější kolaudaci rodiných domků byly vyhotovovány GP a zaměřovány i s nejbližšími identickými body, kterými byly lomové body parcel v té době již označené trvalým způsobem - ploty. Protože vlastníci byli svědomití, většina hranic byla v dopustnách odchylkách KKB 3 ale protože kvalita stabilizace byla povýšena, ploty představovaly průběh pokojné držby, předpokládal jsem, že KN bude mít zájem, tuto informaci v KO aktualizovat podle skutečného stavu. Bohužel, tvrdě jsem narazil, argument "změnily by se nám výměry" nebo "KZ(§8 odst.1, písm.b)) nám neumožňuje zahájit opravu chyby v KN jsem-li v dopustných odchylkách", jsem sice chápal, ale v tomto případě se přece jedná o zajištění souladu údajů KN s jeho skutečným stavem v terénu...
Omlouvám se , že jsem se dostatečně jasně nevyjádřil .
Podle mne je totožnost bodů vlastností především fyzickou . To znamená , že když budu mít 14 cm od sloupku plotu kamenný mezník z původního mapování ( ZPMZ ) bude pro mne totožným bodrm onen mezník a v žádném případě sloupek plotu . I když je v " dopustných odchylkách " .
Z tohoto pohledu nemohu považovat za totožný roh budovy , který byl zaměřen na holou cihlu a nyní je obkladem , omítkou nebo zateplením posunut o oněch pár centimetrů .
...on obecně není žádný závazný předpis jak v terénu vyšetřit identické body ani průběh vlastnických hranic a už vůbec žádná jasná informace co je evidováno v katastru. Výjimky tvoří lokality Instrukce A (i když i tam jsem narazil na chybu původního šetření :-( , přinášející pláč a skřípění zubů...), kde byla stanovena celkem jednoduchá a především jasné pravidla a měřické náčrty jsou naprostá "špica". Byl jsem přesvědčen, že něco podobného bude nastoleno při tvorbě DKM v lokalitách tvořených předpisem z původních záznamů měření. Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že lokality ZMVM (ale on přechod fotogrammetrických THM a ZMVM i díky dlouhé etapě zpracování není časově přesně rozlišitelný např. podle roku zahájení nebo ukončení lokality) jsou do DKM "převáděny" se střešními plášti bez jakékoli informace, že se o střešní plášť jedná! Má-li být využito všech výhod nástrojů pro tvorbu a vedení digitálních map velkých měřítek tak, aby se do budoucna zabránilo pochybnostem, který bod byl vlastně do KO zaveden, měly by v KN být vedeny další atributy k lomovým bodům parcel (např. jako v náčrtech místního šetření -druh a vlastnicví plotů, střešní pláště, obvodové zdi,podezdívky, průniky zdiva s terénem, opěrné zdi a pod.). Dnes se může zdát futuristická a nereálná myšlenka pořízení snímku vyšetřené a zaměřené "komise", tak jak je to např. na GÚ BP vedených na Slovensku. Ale ona i jednoduchá informace, že dřevěný plot se změnil na zděnou dvoumetriovou zeď je v případě, že se člověk nemůže doměřit zásadním a pádným argumentem při jednání o průběhu hranic.
Určitě bych se přimlouval tyto nejasnosti v závazných předpisech ošetřit a hlavně stanovit řešení ne na dobu předpokládané digitalizace, ale s výhledem do delšího budoucna našich pokračovatelů, aby si nebuseli říkat co to bylo za truhlíky co dělali tu digitalizaci SGI... ;-)
S přáním hezkého dne všem
Václav Čada
Také mi není jasné , z jakého důvodu by K.Ú. nemohl vložit GP , který parcelu ( budovu )
zvětšuje o prokazatelnou hodnotu ( byť minimální ). Možná , že zaměňujeme polohové určení pozemku s jeho geometrickým určením .
S pozdravem jan Tošner
A když už jsem se rozepsal .
Rád bych znal názory kolegů na řešení problému střešních přesahů vyšetřených , či spíše nevyšetřených ve fotogrammetricky vyhodnocených ZMVM .
Opravovat hranici na průnik s terénem při GP na přístavbu , či ne ?
---------------------------------------------------------------------
Doc. Ing. Václav Čada, CSc.
http://www.kma.zcu.cz/vcada
katedra matematiky, oddělení geomatiky
Zapadoceska univerzita E-mail:cada AT kma.zcu.cz
Univerzitni 22 Tel: +420-377632678
306 14 Plzeň Fax: +420-377632602
---------------------------------------------------------------------
- [Katastr] jeste jednou totozne body, Jan Tošner, 04/04/2006
- RE: [Katastr] jeste jednou totozne body, Jiri Hurab, 04/04/2006
- Re: [Katastr] jeste jednou totozne body, Vaclav Cada, 04/04/2006
- Re: [Katastr] jeste jednou totozne body, Ing. Rostislav Vavřina, 04/05/2006
- <Possible follow-up(s)>
- [Katastr] Jeste jednou totozne body, Vladimír Svoboda, 04/05/2006
- Re: [Katastr] Jeste jednou totozne body, zf . praha, 04/05/2006
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.