katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: cada <cada AT kma.zcu.cz>
- To: martin AT geus.cz, Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
- Cc:
- Subject: Re: [Katastr] Ad nove mapovani kontra digitalizace
- Date: Wed, 19 Nov 2003 20:22:34 +0100
- List-archive: <http://web.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Váľení kolegové,
je historicky prokázané, ľe stejné problámy se periodicky vrací (dříve se tomuto jevu říkalo vývoj po spirále :-) ), protoľe kdyby jste si otevřeli příspěvky konference cca před 2,5 aľ 3 roky, bylo diskutováno naprosto totoľné téma... Beru to spíąe jako návrat mnou vrľeného bumerangu, který minul vinou neąikovnosti, nezkuąenosti cíl...
Argumenty, proč dnes společenská objednávka neprosadí nové celoploąné velkoměřítkové mapování pro potřeby katastru jsem zde podrobně uvedl a nebudu se opakovat. ®e digitální mapa s podrobností aľ na úroveň parcely je nezbytná je zřejmé a nikoli pouze pro potřeby katastru nemovitostí. Naopak, jsem přesvědčen, ľe její aplikační pouľití neustále poroste, resp. pozemkový datový model reálného světa v GIS aplikacích. Jak se tohoto úkolu zhostit? Problém není toto dílo (data) pořídit, dělá to dnes "hafo" firem, některé pro svoji potřebu, někteří se tím docela sluąně ľiví, protoľe stále jeątě nacházejí zákazníka, který je ochoten tato data koupit. ;-) . Ale problém není v tom data pořídit, ale vést v souladu se skutečným, reálným stavem v terénu. To je důvod, proč digitalizace katastrálního operátu (resp.SGI a SPI) nesmí být cílem nastartovaného procesu, ale pouze prostředkem, technologickým krokem, a rád bych viděl ľe správným směrem.
To je důvod, proč si dovolím přičinit několik poznámek k dříve napsanému...
...Jsem rád, ľe alespoň v tomto mohu s Marinem souhlasit s připomínkou, ľe by bylo nutné s takto pořizeným digitálním ekvivalentem mapy pracovat, tzn. ľe by bylo zakázáno provádět zvětąování obrazu nad měřítko (do větąího měřítka) původní mapy, nebo ľe by okolo vektorové prezentace hranice se vytvářelo dynamické okolí reprezentující onu zvětąenou cílu čáry, nesmělo se pracovat s detailem pod úrovní grafické přesnosti původní mapy apod.Nyní k té diskusi "nové mapování kontra digitalizace". Pokud jsem to
pochopil, tak prvotním záměrem KM-D bylo přenést papírovou podobu mapy do
počítače. Papír se pouľíváním ničí, navíc KÚ dělal na originále, ostatní na
pochybných (obyčejnými kopírkami zdeformovaných) kopiích. Proč tedy mapu
nepřenést do počítače a vąichni budou mít alespoň k dispozici stejná data?
Nové mapování je, i v případě dostatku peněz, práce na léta a pracovat v
dneąní době s papírovou formou mapy je neúnosné. Tedy jsem naprosto
přesvědčený, ľe vytvořit KM-D byla správná volba.
... původní mapa se vylepąit nedá a o to by se snad pokouąel pouze blázen, KM-D v pojetí Vyhláąky 190 se vylepąit také nedá, ale co lze a o co je nutné se snaľit je záznam a vedení nově vyąetřeného a zaměřeného stavu v souladu s vlastnicko právními vztavy evidovanými v katastru. A ľe tato evidence je bohuľel stále jeątě na onom historickém mapovém díle je dáno skoro dvěma stoletími vývoje..Otázkou je, kam aľ se snaha o vylepąení KM-D dostala.
... v tomto místě vąak budu zásadně nesouhlasit a tvrdím, ľe ona vektorizace z důvodu změny formy KM je naprosté rozhazování státních prostředků, které by mělo být trestné ;-) !!! A opět praxí potvrzená zkuąenost s lokalitami KM-D. Tam, kde jiľ tyto lokality jsou, geodetické firmy přestávají brát zakázky na GP nebo vyľadují 30 aľ 50% příplatky za práci v těchto lokalitách a já se přiznám, ľe se jim nedivím. Dále si dovolím tvrdit, ľe větąina GP v reľimu údrľby KM-D je do budoucna nepouľitelná a přinese katastrálním úřadům řadu majetkoprávních sporů. Vąe je zaloľeno na obrovské nejistotě identifikace majetko-právních vztahů předevąím parcel s neznatelnými hranicemi v okolí řeąené změny. A jestiľe dvě nezávislé identifikace hranic stávajícího stavu se vlivem subjektivní volby identických bodů, jejich výběrem můľe liąit aľ v metrech, dovoluji si tvrdit, ľe je to ąpatně a není moľné takto znejis»ovat vlastníky nemovitostí. Naprosto stejná situace by kaľdodenně nastávala i v případě mového mapování. Vľdy by byly prostory, kde ąetření znaků na vlastnických hranicích by selhávalo, hranice by bylo nutné buď přebírat nebo vytyčovat podle původní dokumentace (tj. větąinou podle map pozemkového katastru.) Toto je zásadní důvod proč je nutné hledat jednotné a optimalizované řeąení, které nemusí být pro kaľdého tím správným exaktním řeąením (katastr nikdy nebyl exaktní vědou), ale je potřeba toto řeąení přijmout jednotně s konsezuálním souhlasem odborné veřejnosti.
Vytvoření KM-D neąlo samozřejmě vyřeąit jenom "skenováním". Rastrový obrázek
nejde udrľovat v aktuálním stavu, ani s ním rozumně pracovat. Rastrový
obrázek se tedy musel vektorizovat. Zde vąak měly dle mého názoru skončit
vąechny snahy o "vylepąování" map 1:2880. Prostě to měl být nadále
"obrázek", který je vąak v počítači místo na papíře. Jsem tedy i toho
názoru, ľe rozhodnutí vést KM-D v původní souřadnicové soustavě bylo
naprosto správné. Tady se tedy od názoru pana Hejdy liąím.
Pouľil jsem argumentaci "kastrální", pro řadu účastníků konference moľná málo srozumitelnou. I pokusím se z jiného konce. Veąkerá lokalizační data provozovaná v jakémkoli IS nejsou přebírána samoúčelně pro garanci polohy, ale jedním ze základních atributů je i informace o jejich kvalitě a spolehlivosti. Je tato informace u dat KN samozřejmostí? Dovolím si tvrdit, ľe nikoli. Co je mi platné, ľe mám atest kvality na scanner, kdyľ jako analogovou mapu dostanu kdovíkolikátou kopiii s naprosto nedefinovatelnou kvalitou vlastního obsahu, který často neumím ani správně interpretovat. Budu se jako vlastník nemovitosti velice intenzivně zajímat, zda limity generované územním plánem zasahují do mého vlastnictví či nikoli, protoľe po má jasný dopad na prodejní cenu mé nemovitosti. Nespokojím se s konstatováním, ľe někde tady +-10 m ta hranice ochraného území prochází a záleľí na mapovém podkladu, který právě zvolím.
Místo odborníků geodetů, zeměměřičů, kartografů a já budu tvrdit geomatiků, je právě v tom, ľe řeknou: z těchto a těmito prostředky a zdroji umím dodat, vyprodukovat a hlavně kontinuálně udrľovat tato lokalizační data včetně veąkerých odvozených (zprostředkovaných informací). Právě v tomto místě vidím nezastupitelnou roli resortu ČÚZK, který by měl předevąím dbát na kvalitu, spolehlivost dat a takovýmto datům udělovat atest závaznosti. Jestli vznikají v Aąi nebo Opavě, u Karla nebo Pavla je podruľné. Prokaľ a splň kritéria, tato data převezmem, ověříme, a nadále ze zákona povedeme garantovaný aktuální stav.
... to je pouze vrcholek ledovce nesmyslně nastaveného procesu vedení a údrľby...Otázkou je vąak
snaha o provázání/změnu výměr z takto přepracované mapy na daląí databáze
KN, tedy stav, který pan Hejda popisuje. KM-D měl zůstat nadále jen obrázkem
(i kdyľ v počítači) a mělo by se s ní dále tak nakládat, jako kdyľ byla v
papírové formě a nikoho nepálilo, ľe zakreslením nějaké změny se změnily
výměry sousedních parcel.
.Nejen ľe převod KM-D do S-JTSK je v celém technologickém procesu naprosto zanedbatelná nákladová poloľka, ale nejedná se ani o její jakékoli vylepąení. Geometrické parametry původního mapového díla zůstanou zachované, pouze se změní jejich lokalizace.
O správnosti snahy o převedení KM-D do S-JTSK mám vąak pochybnosti. Ne, ľe
je to drahé a dalo by se za ty peníze provádět nové mapování, za to by se
moc hektarů nezmapovalo. Spíąe pochybuji proto, ľe nechápu čeho se má
neustálou snahou o vylepąení map 1:2880 dosáhnout.
Dovolím si tvrdit ľe o zlepąení pouľitelnosti se jedná a to zásadně . Ten hlavní argument tkví v tom, ľe mohu nastolit jednotný, jednoduchý a předevąím závazný reľim údrľby D-SGI. Ostatně tato slova potvrzujeą hned v následujícím odstavci...
Chápu, ľe katastr slouľí veřejnosti obecně. Zeměměřiči jsou z tohoto
zjednoduąeného pohledu jen zprostředkující sluľbou, která pro veřejnost
udrľuje katastr v aktuálním stavu. Tedy i zeměměřiči "jen" slouľí
veřejnosti. Ta pochopitelně poľaduje "pouľitelný" katastr. Jestli je vąak
převedení KM-D do S-JTSK zlepąením pouľitelnosti, "to je ta otázka".
... kdyby tento transfér nepřinesl jiľ vůbec nic jiného (a ono to tak není, protoľe dostávám např. i souvislé zobrazení s vyrovnanými katastrálními hranicemi jako lokalizačními jednotkami územně správního členění, státní mapu, kterou vyľaduje zákonný předpis v závazném souřadnicovém systému S-JTSK a mnoho daląích :-) ), alespoň zjiątění, ľe v některých lokalitách se s takovýmto dílem skutečně pracovat nedá a musíme hledat jiná opatření za toto stojí. Nebo si budeme stále lhát vzájemně a vąem svým potenciálním zákazníkům, ľe přesnost sáhových map je 0,30 m?
Ano, mapu KM-D v S-JTSK stačí připojit v libovolném grafickém programu třeba
pod projekt stavby zaměřený s přesností na 2 cm. To dokáľe kaľdý uľivatel
takového grafického programu naprosto bez problému, a» uľ je vzděláním třeba
ekonom nebo geodet. Pro naprostou větąinu takových uľivatelů vypadá takový
katastr úľasně, vľdy» hned vidí co komu patří, co bude muset vykoupit a od
koho... Jenom zeměměřič znalý vývoje katastru vąak ví, co takový uľivatel v
takové chvíli vidí a "jenom má vrozená sluąnost mi brání říci co...".
... Víą, ono ąetření se naątěstí ;-) neděje v mapě (a to ani digitální!!!) ale v terénu. Mám-li při procesu ąetření a rozhodování, který z vyąetřených bodů by mohl být tím identickým jeątě oporu nebo alespoň nápovědu v kvalitně lokalizované mapě PK, tak tu zeď z roku 1420 "posvětím" s o to větąí jistotou. Navíc kdyľ tuto zeď vyąetřenou zaměřím s KKB 3, dávám vąem svým následovníkům na vědomí tohle jsem takto identifikoval, z těchto bodů jsem vycházel a udělal-li jsem měřickou chybu, snadno ji prokáľete, protoľe vąichni měříme v jednotném souřadnicovém systému. To myslím, ľe není málo...
Někde jsem četl vyjádření, ľe "novými metodami transformace na mnoho
identických bodů se u map 1:2880 dosáhne aľ XX% shody se skutečností". To
číslo XX si uľ nepamatuji. Důleľité je, ľe nebylo 100. Je tam tedy vľdy
zbytek, kvůli kterému je nutné průběh KA®DÉ hranice v takové mapě "nejdříve
vyąetřit, pak teprve vytyčit",
Výąe uvedený odstavec povaľuji za učebnicovou ukázku totálně zkreslené informace na úrovni "jedna babka povídala", ale kdyľ ji jeątě párkrát otočíą a vylepąíą, určitě se v naąem odborném společenství ujme jako tvrzení, ľe "neexistuje exaktní vztah mezi S-SK a S-JTSK" ;-) .
...naopak v lokalitách KM-D na mě chtějí, abych své terénní ąetření a měření deformoval do dvěstě let starých omalovánek (i kdyľ v moderní digitální podobě ;-) ) a jeątě to vydával za technické dílo, nebo dokonce přistrkal budovy na místa, kde by souhlasily vzájenmé lokalizační vazby mapované naprosto přibliľnými metodami (krokováním) objektů uvnitř vlastnických parcel.to v uvozovkách je citace slov Ing.Nedvídka
ze SEMINÁŘE ke KN se kterými 100% souhlasím (asi nejen já).
Nevím tedy, zda jsem z hlediska pouľitelnosti katastru jako veřejné sluľby,
nějaký přínos transformace map KM-D do S-JTSK nepřehlédl, ale z hlediska
zeměměřiče je samozřejmě naprosto jedno, v jaké souřadnicové soustavě mapa
1:2880 je. Pokud bude v S-JTSK, bude si jenom muset dát větąí pozor, aby je
nepopletl. Do toho nepočítám zeměměřiče, kteří JTSK souřadnice z mapy KM-D
půjdou rovnou vytyčovat bez ohledu na to, ľe ta zeď z roku 1420 je podle
katastru "ąpatně postavená, protoľe dle mapy KN má být o dva metry
jiľněji"... :-)))))).
... je mi Martine líto, ľe to vidíą takto zjednoduąeně, moľná, ľe uľ měl Geus v rukávě "digitální okenní afinitu" ale jestliľe stále uvidíme řeąení problémů katastru přes úzkou ątěrbinu katastru, je to cesta do pekel. A já tam nechci...
Můľe tu vąak být jeątě jeden důvod. Z hlediska programátorského je
samozřejmě větąí problém vyřeąit v programech souľití map ve dvou
souřadnicových systémech. Zvláątě kdyľ v tom jednom systému to "pořád nějak
nechce sednout na ten druhý". Tak se to převede do jednoho systému a máme po
problémech ... a programátoři mají skutečně po problémech. Ale to jsme zpět
u tvorby ISKN zmíněného v předchozích příspěvcích...
Váľení, promiňte mi, ľe jsem se nechal unést, slibuji, ľe i nadále zůstanu pouze pokojným čtenářem konference a v řadě případů můj souhlas s Vaąimi "povzdechy" budu komentovat souhlasným mručením...
Rád bych Vám popřál slunce v duąi, ale nerad bych opakoval své dřívějąí chyby ;-)
Václav Čada
- [Katastr] Ad nove mapovani kontra digitalizace, martin, 11/18/2003
- Re: [Katastr] Ad nove mapovani kontra digitalizace, cada, 11/19/2003
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.