Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] Vytyčení hranice pozemku - mimo odchylku

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] Vytyčení hranice pozemku - mimo odchylku


Chronological Podle vláken 
  • From: <mkorger AT centrum.cz>
  • To: KONFERENCE KONFERENCE <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] Vytyčení hranice pozemku - mimo odchylku
  • Date: Tue, 27 Oct 2020 11:52:15 +0100

Jestliže je ověřeno, že starý náčrt odpovídá skutečnosti, tak bych vytyčil podle něho s tím, že bych do dokumentace poznamenal, že KMD neodpovídá GPU hranice podle náčrtu a navrhuje se katastrálnímu úřadu oprava. Podstatný je původní výsledek zeměměřické činnosti a ne KMD.

 

Korger

 

______________________________________________________________
> Od: "Jan Pěčonka" <peconka AT hdgeo.cz>
> Komu: "katastr AT fsv.cvut.cz" <katastr AT fsv.cvut.cz>
> Datum: 27.10.2020 08:14
> Předmět: [Katastr] Vytyčení hranice pozemku - mimo odchylku
>

Dobrý den kolegové,

 

Občas se přihodí, že při vytyčení hranice pozemku je rozdíl mezi grafickým obrazem mapy z KMD (DKM) a původní zeměměřickou činností hranice (nebo jiným starým náčrtem, kde je vytyčovaná hranice úzce spojena s jiným obsahem – např. z vyznačovanou budovou) větší, než je dovolená odchylka pro daný KK hranice (bodu).

 

Nejspíše může být důvod tento:

  • V původní mapě byla hranice chybně zobrazena a je tak také převzata do přepracované mapy
  • V přepracované digitální mapě ji zpracovatel mapy špatně posoudil s jinou starší zeměměřickou činností a zobrazil ji chybně (např. si popletl roh budovy, od které je hranice vzdálena nějakou vzdálenost uvedenou v náčrtu, chybná transformace atd.)
  • …. ?

 

Náš případ je ten, kdy vytyčovaná hranice pozemku je od staré budovy podle starší (nepůvodní, tato neexistuje) zeměměřické dokumentace např. 24.10 m a v mapě je KMD 27.85 m, tedy rozdíl 3.75 m. Neexistuje jiná (dohledaná) dokumentace, která by evidovala změnu této hranice. Starší náčrt jinak věrně souhlasí se zaměřenou skutečností.

 

Obrázky:

https://drive.google.com/file/d/1kuykoKgtRz2NPflBRUqmlk9pLc0uZeio/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1oMK04Ga-pqxZJWJYWAfv-GN1XjeK-3sH/view?usp=sharing

 

Vytyčovaná hranice je ztotožněna s linií zaměřeného plotu (v odchylce), „kolmý“ plot k vytyčované hranici se odchyluje od hranice (kolmé) pozemku více a více (ubíhá) a ztotožněna není – i s ohledem na míru ze starší zeměměřické činnosti. Tedy průsečík plotů (náš vytyčovaný bod) je v odchylce, ale pak ubíhá plot pryč přes odchylku. Pozemek vlevo a vpravo je stejného vlastníka (mohl si plot tedy stavět jak chtěl).

 

Co vytyčíte za bod dané hranice?

  • Bod podle starší zeměměřické dokumentace (a jste mimo odchylku z KMD)
  • Bod sloupek plotu (nerespektujete starší zeměměřickou činnost), jsme v odchylce od KMD, nejistota zda je plot hranicí
  • Bod podle zobrazení v mapě KMD

 

Rozhodnutí může být dáno i jinými aspekty, ale s čím se setkáváte a vy a jak se rozhodujete?

 

Umožňují vůbec předpisy vytyčit bod „přes“ odchylku v katastrální mapě, když se zároveň s tím neprovádí např. oprava hranice pozemku geometrickým plánem?

 

Děkuji Pěčonka Jan

 

 

Podle vyhlášky a zákona:

  • Vytyčování hranice pozemků je zeměměřickou činností, při které se v terénu vyznačí poloha lomových bodů pozemku podle údajů katastru o jejich GPU
  • číselným vyjádřením předmětů polohopisu určení souřadnic S-JTSK geodetickými metodami
  • původním výsledkem zeměměřické činnosti výsledek zeměměřických činností, který byl podkladem pro zápis platného geometrického a polohového určení
  • záznamem podrobného měření změn výsledek zeměměřických činností podle této vyhlášky, jakož i obdobné výsledky zeměměřických činností, provedených podle dřívějších právních předpisů, dokumentované u katastrálního úřadu,  zejména měřická část geometrického plánu, polní nebo měřický náčrt a s nimi související dokumentace, například zápisník měřených údajů.
  • Geometrické a polohové určení je dáno číselným vyjádřením prvků podle odstavce 1 a spojnicemi lomových bodů, nebo jen zobrazením hranic nebo obvodů těchto prvků v katastrální mapě.
  • Základním podkladem pro vytyčení hranice pozemku je jeho geometrické a polohové určení evidované v souboru geodetických informací. Je-li geometrické a polohové určení dáno jen zobrazením hranic pozemků v katastrální mapě, ověří se jeho správnost podle původního výsledku zeměměřické činnosti. Je-li původním výsledkem grafický operát dřívější pozemkové evidence a je-li to účelné pro dosažení vyšší přesnosti vytyčení, vytyčovací prvky se určí z tohoto grafického operátu transformací na identické body a linie. K určení vytyčovacích prvků se vždy využijí přímo měřené
    údaje z původního výsledku zeměměřické činnosti. Pro vytyčení se mohou využít i údaje jiného výsledku zeměměřických činností, není-li zjištěn jejich rozpor s platným geometrickým a polohovým určením.
  • Před vytyčením se posuzuje využitelnost podkladů z hlediska jejich přesnosti a možnosti využití zejména zachovaných lomových bodů označených trvalým způsobem, jiných trvalých předmětů a znatelného přirozeného rozhraničení pozemků například příkopem nebo hrází.
____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/



Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page