Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] Jak zalovat Statni pozemkovy urad?

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] Jak zalovat Statni pozemkovy urad?


Chronological Podle vláken 
  • From: "r.ricny AT seznam.cz" <r.ricny AT seznam.cz>
  • To: katastr <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] Jak zalovat Statni pozemkovy urad?
  • Date: Mon, 08 Jul 2019 21:31:54 +0200

Vážený pane Tošnere
Jak jistě víte, obnova katastrálního operátu se děje 3 způsoby. 
1. nový mapováním
2. přepracování původního operátu 
3. pomocí pozemkových uprav
První dva způsoby se uplatňují především v intravilánech. Nové mapování je určitě kvalitnějším řešením (bohužel pro velké náklady méně uplatňovaným). Myslím si, že i druhým způsobem může vzniknout poměrně kvalitní mapa, což se ne vždy (zejména v počátcích) podařilo. 
Dnes je opět patrný návrat k prvnímu způsobu. 
Tolik na úvod. Myslím si, že jste ne zcela pochopil princip pozemkových úprav. Ty se provádějí v nezastavěných částech obcí. Nedovedu si představit tak rozsáhlou obnovu původních hranic v místech, kde nejsou znatelné. Určitě dobře víte, jak mnohdy dopadaly tzv. vracečky. Když se vvytyčovalo ze dvou konců katastru a i při dodržení všech pravidel se mohlo stát, že na vlastníky uprostřed "nezbylo". 
Pozemková úprava už podle přívlastku nabízí KOMPLEXNÍ řešení. Pozemky jsou rozděleny podle výměr spravedlivě mezi všechny dotčené vlastníky. Obvodem pozemkové úpravy (ten je vyšetřen a zpřesněn za účasti vlastníků) je určena výměra celého území že souřadnic JTSK (KK 3). Porovnáním se součtem výměr dle LV se určí koeficient (ze své praxe velice blízký 1).
Při tvorbě nového mapového díla se využije zaměření polohopisu a dá se tak do souladu stav mapy se situací v terénu. Pozemky se zpřístupní, dají se různě směňovat, zcelovat rozdělovat spoluvlastnictví atd. 
O krajinotvorných prvcích nemluvě. 
Nevím, zkuste navrhnout lepší řešení. 
Samozřejmě se dá PÚ, stejně jako každá jiná práce, provést kvalitně i nejkvalitně. To však určitě není důvodem zatracovat princip této metody. 
Omlouvám se, za obsáhlost svého příspěvku, ale prostě se mi nelíbí, když je pro šlendrián jednotlivců zatracována metoda, která jako jedna z mála alespoň zčásti napravuje křivdy napáchané kolektivizaci a jinými zvěrstvy minulého režimu. 
Radomír Říčný

Odesláno z mého telefonu Huawei



Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page