Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - RE: [Katastr] Změna hranice

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

RE: [Katastr] Změna hranice


Chronological Podle vláken 
  • From: Petr Holý <holy.p AT volny.cz>
  • To: katastr AT fsv.cvut.cz
  • Subject: RE: [Katastr] Změna hranice
  • Date: Thu, 18 Dec 2014 23:04:40 +0100
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
pane Plichto,
myslím, že k posouzení konkrétního případu by to chtělo další informace. Třeba barevně naskenovat ten geom. plán (plus jestli se dochoval, tak i "manuál" z terénu).
Pak by to chtělo informaci, jaké body terénu byly zaměřené a katastrálnímu úřadu známé v době tvorby KMD. Dále, jaké původní body a s jakou jistotou jste nalezl a zaměřil sám. Plus nějaký zákres a (třeba grafické) porovnání jak sedí body terénu na ten původní náčrt z roku 1971. Bez toho je těžké k případu něco konkrétního napsat. Možná, že ani pak by nebylo možné si udělat na dálku jednoznačný názor.

Obecně vzato to na mně bohužel dělá dojem, že všechno hraje proti vlastníkovi toho oploceného pozemku, i kdyby se pomocí selského rozumu a katastrální zkušenosti dalo prokázat, že se ten oplocený pozemek od svého vzniku nikam nepohnul ani nerozšířil.

Definice geometrického a polohového určení dává v popisovaném případě (originální zaměření z roku 1971 bez definice výchozích bodů v S-JTSK) přednost mapě. A to ne té s originálním zákresem, ale nynější KMD. Definice GPU odsouvá originální měřický záznam, kterým hranice vznikla, na druhé místo. V případě rozporu mezi mapou a náčrtem, kterým hranice vznikla (a který tehdy nebyl definován v S-JTSK), má tedy podle definice GPU přednost mapa. ( ! ! ! )

Katastrální zákon říká, že se chyby v katastru opravují. Prováděcí katastrální vyhláška ale podle mého názoru zčásti popřela smysl tohoto ustanovení zákona. Ustanovila totiž, že se opravují jen některé chyby, což zákon nezmiňuje ani v náznaku. Ve většině případů je totiž vyhláškou požadováno souhlasné prohlášení, což podle mého názoru není upřesněním zákona, ale omezením příslušného paragrafu zákona. V případě chyb, které jsou při odborném posouzení a zaměření dochovaných bodů v terénu prokazatelné, se oprava zamítá ne na základě faktického posouzení, ale kvůli nesouladu opravy s vyhláškovými definicemi. To je podle mého názoru popření některých zákonných nároků prováděcí vyhláškou.
(Nepíšu o případech, kdy člověk má podezření na chybu, ale ne jistotu chyby v katastru, tam je většinou lepší držet se mapy a dochovaných náčrtů, leda že by se dohodli vlastníci nebo rozhodl soud z titulu vydržení.)

Systém soudních znalců je bohužel dlouhodobě málo funkční, uzavřený, stojí na několika málo lidech. Tím pádem je soudní rozhodování náchylné k faktickým chybám a subjektivním posouzením, jak ve znaleckých posudcích, tím pádem i v rozsudcích, bez možnosti účinné reklamace. Naděje na nápravu tohoto systému je bohužel asi malá, chybí politická vůle k dobře fungujícímu soudnictví.
Navíc, soudy v některých případech považují odmítnutí opravy chyby resortem ČÚZK za potvrzení správnosti zákresu v katastrální mapě. Málokteré rozhodnutí KP je totiž napsané natolik poctivě, aby z něj bylo jasné, že zákres v mapě je na 99,999 % chybný, správný stav je jasný "jen" na 90% nebo 99%, ale že to katastrálnímu úřadu kvůli požadavkům vyhlášky a definicím GPU k provedení opravy nestačí.

ČÚZK tvrdě prosazuje koncepci, že oprávněná je jen taková oprava chyby, kterou by zvládl nepřemýšlející automat, který by byl z dálky krmen daty o virtuálním terénu. Jak je třeba k rozhodnutí o oprávněnosti opravy zákresu katastrální zkušenost nebo znalost terénu, tak se oprava bez souhlasného prohlášení automaticky zamítá.
Hlavní heslo dne je: "Raději 999 neoprávněně zamítnutých oprav a 1 oprávněně zamítnutá, než 999 oprávněných oprav a 1 oprava mylně provedená".
Doplňující heslo dne je: "Zjištěný a odborně posouzený stav terénu do Katastru nemovitostí nepatří. Katastr nemovitostí je výhradně právně-virtuální záležitost".

Osobně se domnívám, že taková (anti)koncepce katastru je dlouhodobě neudržitelná. Pochybuju ale, že se dožiju změny od současného hyperformalismu a totálnímu automatismu rozhodování směrem k rozhodování zodpovědnému a kvalifikovanému.
Důvodem takové skepse je, že jsem letos tak jako v předchozích letech měl několik případů, kdy sice bylo každému soudnému praktikovi jasné, co a jak se má opravit, ale oprava se pro nenaplnění formálních znaků nekonala. V pár případech si objednalel musel připlatit na GP na opravu chyby, ačkoli jsem pevně přesvědčený, že to KÚ měl kvůli faktické jednoznačnosti opravy opravit ze zákona, bez souhlasného prohlášení, jen na základě ověřeného náčrtu a zápisníku. Víc ale bohužel bylo případů, kdy jednoznačně opravitelné chyby v zákresech (vyhláškovým jazykem "chyby v geometrickém a polovém určení") nemělo smysl uplatňovat a někdy ani dokumentovat, protože je to marné, marné, marné.
Petr Holý


---
Tato zpráva neobsahuje viry ani jiný škodlivý kód - avast! Antivirus je
aktivní.
http://www.avast.com





Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page