katastr AT fsv.cvut.cz
Předmět: Katastr nemovitosti a DTM
List archive
- From: "Ing. Jan Šafář" <jan.safar AT geoprogres.cz>
- To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
- Subject: [Katastr] Zpřesnění hranice v "ochranném okolí lomového bodu"
- Date: Thu, 26 Aug 2010 14:53:52 +0200
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
- List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>
Dobrý den,
k níže popsanému problému v DKM jsem si dovolil zpracovat obrázek (v příloze), na který se v textu odkazuji.
Vlastníci parcel A a C si chtěli mezi sebou upřesnit hranici. Vzhledem k tomu, že s vlastníkem B nebylo možné uzavřít dohodu o poloze trojmezí, rozhodli se vlastníci A a C upřesnit pouze část hranice bez trojmezí. Vlastníci vycházeli přiměřeně z dikce § 16 odst. 5 a odst. 10 vyhlášky - zde se hovoří o 0,10 m v souvislosti s generalizací podrobnosti měření, z čehož usoudili, že 0,10 m je přípustná vzdálenost mezi dvěma různými body na hranici, které nelze považovat za totožné. V terénu proto nechali technicky vytyčit "souřadnicovou polohu" trojmezí s kk6 a ve vzdálenosti 0,10 m označili bod na "své" hranici. Při potvrzování GP na upřesněný průběh hranice mezi parcelami A a C nám ale KP vrátilo GP s odůvodněním, že nový lomový bod s kk3 na upřesňované (modré) hranici nesmí být blíže než 59 cm k trojmezí s kk6 (jedná se o 2 x k, kde k = sqrt(2) x mxy, tedy 2 x sqrt(2) x 0,21 - viz příloha 15.5 vyhlášky) s odůvodněním, že po zapsání nového bodu by byl vlastník B omezen ve svém právu upřesnit průběh hranice mezi B a C do vzdálenosti, kterou připouští § 85 odst. 5 (to je těch 59 cm).
Vzhledem k časové tísni se vlastníci A a C dohodli na jiném bodě (ve vzdálenosti 59 cm od trojmezí) a nechali nás GP přepracovat. Nyní se nás ptají, jakým právem zasahuje KP skrze nepotvrzení GP do jejich dohody týkající se pouze jejich hranice a navíc argumentuje "za vlastníka B", jehož vůli v této věci nezkoumalo a ani zkoumat nemohlo, neboť parcela B není dotčena změnou. Nevím, co jim na to mám říct.
Má tedy pozemek B, stejně jako každý jiný pozemek, jakési "ochranné okolí" (světle modře), ve kterém jsou sousedi omezení ve svých právech upřesňovat hranice mezi sebou a své pozemky dělit podle své vůle? Můžou si vlastníci A a C upřesnit hranici jen v mezích žlutě vybarveného území? Vyhláška nikde nestanoví, že lze upřesňovat pouze tu část hranice, která není "zasažena ochranným okolím jiné hranice" - jak by se tedy měl řešit případ u lomového bodu parcely D? Pouze dodávám, že v případě kk3 by byl poloměr 0,40 m a u kk8 2,83 m - princip otázky je ale pořád stejný.
Jan Šafář
Attachment:
ochranné okolí.png
Description: PNG image
- [Katastr] Zpřesnění hranice v "ochranném okolí lomového bodu", Ing. Jan Šafář, 08/26/2010
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.