Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - [Katastr] Obsah a archivace ZPMZ

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

[Katastr] Obsah a archivace ZPMZ


Chronological Podle vláken 
  • From: "Ing. Jan Šafář" <jan.safar AT geoprogres.cz>
  • To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: [Katastr] Obsah a archivace ZPMZ
  • Date: Tue, 22 Dec 2009 09:11:21 +0100
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
na ZPMZ lze nahlížet jako na dokument, který v sobě obsahuje veškeré informace prokazující jakost geometrického plánu, který je jeho součástí. ZPMZ by mělo obsahovat více informací, než GP, protože v GP jsou nutné pouze čisté výstupy (konstatování současného a návrh budoucího stavu). Razítkem ÚOZI ověřuje, že "náležitostmi a přesností odpovídá právním předpisům" a pomocí ZPMZ by to měl umět dokázat - někde tedy musí být zaznamenáno, jak se k výsledkům došlo. Míra podrobnosti je diskutabilní. Do ZPMZ by se mohly nacpat i kalibrační protokoly přístrojů a kopie vysvědčení zpracovatelů GP k prokázání odborné způsobilosti k výkonu zeměměřických činností a další "užitečné" listiny. Z tohoto úhlu pohledu považuji současný obsah ZPMZ za přiměřený.

ÚOZI je povinen vést evidenci ověřených výsledků, nikoliv je archivovat. Podle zákona č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě ... v platném znění (dále jen "ArchZ") jsou "základní dokumenty geodetické a kartografické" zařazeny do I. kategorie archiválií, kterou mají podle ArchZ archivovat mj. i podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku (v případě, že jsou původci dokumentu). Pokud by KP přestaly kopie ZPMZ archivovat, asi by to dost ztížilo práci geodetům i ZKI (inspektoři by museli ZPMZ od zpracovatelů získávat obludně složitým způsobem - totiž přes ZÚ, který vede Ústřední archiv zeměměřictví a katastru a na rozdíl od ZKI má právo požadovat poskytnutí archiválií do tohoto archivu nebo do nich nahlížet za účelem posouzení jejich využitelnosti). Nařídit archivační povinnost ÚOZI, jak navrhl pan Svoboda, by bylo možné pouze zákonem, resp. výraznou změnou v několika zákonech. Nakonec by ale příbuzní ÚOZI stejně museli mít možnost zbavit se té tíhy papírů předáním do státního archivu při vypořádání pozůstalosti - to jsme ale zase tam, kde jsme byli (uvědomme si, jak staré jsou mnohdy podklady, ze kterých vycházíme).

Letošní novela ArchZ počítá i s elektronickou podobou dokumentů. Tímto směrem šel i můj příspěvek z 24.9.2009 - některé části ZPMZ by mohly být archivovány pouze v elektronické podobě (ušetřil by se alespoň papír). Výsledky z.č. v elektronické podobě již lze ověřovat, takže by to neměl být problém. Na oficiální dotaz mi z ČÚZK ale v této věci nikdo neodpověděl. Paní Olivová uvádí ve svém příspěvku, že lze podle § 18 odst. 5 až 7 vyhlášky č. 31/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů, odevzdávat ZPMZ na KP v elektronické podobě - tyto odstavce ale hovoří pouze o ověřování. V současné době podle mě nemají pracovníci KP žádné nástroje pro práci s elektronickou verzí ZPMZ a její archivaci. Není dořešena otázka validity ověření pomocí kvalifikovaného certifikátu, který má (na rozdíl od otisku razítka) omezenou platnost. Není dořešen formát dat (do datové schránky ČÚZK to legálně mohu poslat ve formátech, které na KP zaručeně nepřečtou - třeba vytyčovací náčrt v AutoCADu). Proto se na rozdíl od paní Olivové domnívám, že elektronické ZPMZ ještě není možné reálně odevzdat na KP, byť ho lze vytvořit.

S pozdravem a přáním hezkých svátků
Jan Šafář




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page