Dobrý den,
jeątě jsme s kolegou překontrolovali ta rozliąení a nezdají se nám
zcela správná. Pravda je, ľe se v tom svět liąí, ale měla by
spočítat následovně
R = 6378137.0 (hodnota pro EPSG:3857,
EPSG:900913)
first_resolution = 2 * R * PI
/ 256
resolution = first_resolution /
(2^zoom_level)
scaledenom = resolution * 0.00028
a vyjde něco podobného jako je v následující tabulce
zoom_level
resolution
scaledenom
0
156543,033928041000
559082264,028718000000
1
78271,516964020500
279541132,014359000000
2
39135,758482010200
139770566,007179000000
3
19567,879241005100
69885283,003589700000
4
9783,939620502560
34942641,501794900000
5
4891,969810251280
17471320,750897400000
6
2445,984905125640
8735660,375448710000
7
1222,992452562820
4367830,187724360000
8
611,496226281410
2183915,093862180000
9
305,748113140705
1091957,546931090000
10
152,874056570353
545978,773465545000
11
76,437028285176
272989,386732772000
12
38,218514142588
136494,693366386000
13
19,109257071294
68247,346683193100
14
9,554628535647
34123,673341596500
15
4,777314267824
17061,836670798300
16
2,388657133912
8530,918335399140
17
1,194328566956
4265,459167699570
18
0,597164283478
2132,729583849780
19
0,298582141739
1066,364791924890
20
0,149291070869
533,182395962446
21
0,074645535435
266,591197981223
22
0,037322767717
133,295598990611
23
0,018661383859
66,647799495306
Tomáą Krečmer
Tomáą Krečmer, tokr AT tmapy.cz
T-MAPY spol. s r.o., ©pitálská 150, Hradec Králové, 500 03
tel. +420 498 511 351
Dne 14.3.2013 8:18, Tomáą Krečmer napsal(a):
Dobrý den,
v současnosti bojujeme se shodným problémem a zcela se k
prosbě Jáchyma Čepického připojujeme. Jím navrhované
úpravy WMTS pro "spherical mercator" se zcela shodují s naąimi
poznatky a jejich realizace by nám v mnohém ulehčila integraci
mapových sluľeb ČÚZK do naąich řeąení a zvýąila kvalitu mapových
podkladů pro zmíněný souřadnicový systém.
Za společnost T-MAPY spol. s r. o.
Tomáą Krečmer
Tomáą Krečmer, tokr AT tmapy.cz
T-MAPY spol. s r.o., ©pitálská 150, Hradec Králové, 500 03
tel. +420 498 511 351
Dne 13.3.2013 22:40, Jachym Cepicky napsal(a):
Dobrý den,
(CC FreeGeoCZ)
nějakou dobu se snaľím připojit sluľby WMTS od ČUZK (ortofoto a základní
mapu) do nějaké webové mapové aplikace aplikace, v souř. systému "google
spherical mercator", někdy je to epsg:900913, někdy 3857.
Obávám se, ľe dlaľdice WMTS generované ČUZK pro vrstvu 'orto' a 'zm' [1]
jsou poněkud nepouľitelné v praktickém ľivotě. TileSety
openlayerssphericalmercator:epsg:900913 a 3785
pouľívají řadu měřítkových čísel, v rozliąení obrazovky 90.71..DPI,
která odpovídají spíą neľ běľně dostupné řadě Google/OSM [2], rozliąení
snímků jako takových. Při nahrání do aplikace, která jiľ obsahuje
dlaľdice Google maps nebo OpenStreetMaps dojde k jejich distorzi.
Z toho, co jsem načetl, jsou Google dlaľdice generovány v měřítkové
řadě, res. rozliąení (zjednoduąuji, viz [2]):
rozliąení = 156543.034/(2^zoomlevel)
kde zoomlevel začíná na 0 a pro google končí na 20
0 156543.034
1 78271.517
2 39135.7585
3 19567.87925
4 9783.939625
5 4891.9698125
6 2445.98490625
7 1222.99245313
8 611.496226563
9 305.748113281
10 152.874056641
11 76.4370283203
12 38.2185141602
13 19.1092570801
14 9.55462854004
15 4.77731427002
16 2.38865713501
17 1.1943285675
18 0.597164283752
19 0.298582141876
20 0.149291070938
Nyní vstupuje do hry WMTS, které pracuje ne s rozliąením, ale s
měřítkovým číslem. To je závislé na rozliąení obrazovky. Tady se zdroje
různí, vypadá to, ľe ESRI a GOOGLE bere za rozliąení obrazovky 96DPI,
podle WMTS standardu by to mělo být 90.71DPI (odvozeno na základě věty
na straně 8 standardu:
The scale denominator is defined with respect to a
"standardized rendering pixel size" of 0.28 mm × 0.28 mm
(millimeters). The definition is the same used in WMS 1.3.0
...
25.4/0.28 = 90.7142
Měřítková řada pro 90.71 DPI potom vypadá následovně:
scaleDenom = (screen_dpi * 39.37 [in/m] * resolution)
zoom_level resolution scaledenom
0 156543.034 559081146.121
1 78271.517 279540573.061
2 39135.7585 139770286.53
3 19567.87925 69885143.2651
4 9783.939625 34942571.6326
5 4891.9698125 17471285.8163
6 2445.98490625 8735642.90814
7 1222.99245313 4367821.45407
8 611.496226563 2183910.72704
9 305.748113281 1091955.36352
10 152.874056641 545977.681759
11 76.4370283203 272988.840879
12 38.2185141602 136494.42044
13 19.1092570801 68247.2102199
14 9.55462854004 34123.6051099
15 4.77731427002 17061.802555
16 2.38865713501 8530.90127748
17 1.1943285675 4265.45063874
18 0.597164283752 2132.72531937
19 0.298582141876 1066.36265969
20 0.149291070938 533.181329843
A nyní: sluľby wmts ČUZK pro 900913/3785 mají při roliąení 90.71 DPI
následující řadu:
0 7315200
1 3657600
2 1828800
3 914400
4 457200
5 228600
6 114300
7 57150
8 28575
9 14287.5
10 7143.75
11 3571.875
12 1785.9375
13 892.96875
14 446.484375
Coľ bohuľel nekoresponduje s tím, na co jsme "zvyklí" od Googlu, Bingu,
OSM (14 zoom levelů proti 20, jiná měřítková čísla při cca 91DPI).
Já bych vás prosil, abyste WMTS pro 900913/3785 začali generovat v
rozliąeních/měřítcích, která by odpovídala tomu, jak to pouľívá
Google/Bing/OSM proto, ľe v praxi bude např. Ortofoto pouľíváno právě
proti těmto sluľbám. A nedává smysl mít to - z pohledu uľivatele -
jinak. Já chápu (domnívám se), ľe daná měřítková řada byla asi zvolena s
ohledem na výchozí kvalitu snímků, ale to je jiľ zohledněno v řadě pro
S-JTSK. "900913" jak to chápu já je určená pro aplikace kompatibilním s
tímto roząířeným modelem.
Samozřejmě, nikde není napsáno, jak se to v tomto souř. systému má
dělat, Google/Bing/OSM se neřídí ľádným psaným standardem. Akorát mě
nenapadá aplikace, která by pouľívala tento souř. systém, ale záměrně
nepouľívala jejich měřítkovou řadu.
Já to technicky umím do mapy dát, ale výsledek vypadá děsivě, vizte
screenshot [3]. Domnívám se, ľe na serveru lze leccos vyhladit lépe, neľ
na klientovi (kde se myslím bere "nejbliľąí soused").
Co vy na to?
Díky
Jáchym Čepický
P.S. posílám v kopii do freegeocz mailing listu, asi nebudu jediný, kdo
s tím bojuje a tady je tak trochu návod, jak se věci mají. Pokud jsem
zcela mimo mísu já, budu rád, kdyľ mě někdo opraví
[1]
http://geoportal.cuzk.cz/WMTS_ORTOFOTO/WMTService.aspx?service=WMTS&request=GetCapabilities
[2]
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Slippy_map_tilenames#Resolution_and_Scale
[3] https://www.box.com/s/yaawy6rntg0jcgrincdc
_______________________________________________
FreeGeoCZ mailing list
FreeGeoCZ AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/freegeocz
|