freegeocz AT fsv.cvut.cz
Předmět: Svobodná geoinformační infrastruktura
List archive
[FreeGeoCZ] Krovak east/north v EPSG, towgs a otazky okolo Grid transformaci
Chronological Podle vláken
- From: hanoj <ehanoj AT gmail.com>
- To: Svobodná geoinformační infrastruktura <freegeocz AT fsv.cvut.cz>
- Subject: [FreeGeoCZ] Krovak east/north v EPSG, towgs a otazky okolo Grid transformaci
- Date: Sun, 8 Jul 2012 17:52:47 +0200
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/freegeocz>
- List-id: Svobodná geoinformační infrastruktura <freegeocz.fsv.cvut.cz>
Ahoj,
1) Nove EPSG kody
========
pro mne je rok starou novinkou, ze CUZK (05/2011) nechal vlozit nove
zaznamy do EPSG databaze pod kody EPSG:5509-5516 [1], napr. EPSG:5514
nahrazuje "nepravy" kod ESRI:102067. Pokud jsem se spravne dival
nejsou pro 5514 definovany parametry Coordinate Operations (v Proj.4
typicky +towgs)
Malá recenze FOSS GIS:
=Proj.4
V 03/2012 vydanych zdrojacich Proj.4 v4.8 jsou stale jen neprave ESRI,
obsahuje odkaz[2] i na EPSG:5514 ale s timto obsahem:
# S-JTSK / Krovak East North
# Unable to translate coordinate system EPSG:5514 into PROJ.4 format.
=GDAL
V 05/2012 vydanych zdrojacich GDAL 1.9.1 jsou stale jen neprave ESRI.
=QGIS
QGIS 1.8.0 vydaný 06/2012 neobsahuje ani nové kódy EPSG ani nepravé kódy ESRI
.
2) Nove towgs
========
V roce 2010 byly na popud CUZK v EPSG zmeneny puvodni parametry k
tehdejsi EPSG 2065 (a k dalsim EPSG)
z puvodni (zapis nize je ve formatu Proj.4)
+towgs84=570.8,85.7,462.8,4.998,1.587,5.261,3.56
od 29.8.2010 na
+towgs84=572.213,85.334,461.94,4.9732,1.529,5.2484,3.5378
Předpokládám, že změny ve výsledcích budou kosmetické, nikoliv kosmické...
Na testovaných 30 bodech CZEPOS [7], byly vzájemné rozdíly chyb nove a
stare towgs do 5 cm, přičemž absolutní chyba transformace do 100 cm.
Rozptyl hodnot mírně nahrává pro staré towgs a absolutní součet chyb
mírně pro nové towgs.
Resume: bez významu.
.
3) Grid
========
Ani knihovna DatumGrid[3] Proj.4 bohuzel neobsahuje Czech grid[4] pro
přesnou transformaci.
Umíte zhodnotit rozdíly mezi Gridy CUZK[5] a Czech Grid[4] ?
PS: nemáte někdo přepsány souřadnice DOPNUL [6], pdf2txt nefunguje....
zdraví
Dan Bárta
[1]
http://geoportal.cuzk.cz/%28S%28vp0e2v45iadnwd55z32iajzq%29%29/Default.aspx?mode=TextMeta&side=sit.trans&text=souradsystemy
[2] http://svn.osgeo.org/metacrs/proj/trunk/proj/nad/epsg
[3] http://download.osgeo.org/proj/proj-datumgrid-1.6RC1.zip
[4] http://grass.fsv.cvut.cz/gwiki/S-JTSK-Grid
[5]
http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARESKOD=998&MENUID=0&AKCE=DOC:10-NR_ETRS89
[6] http://www.geospeleos.com/Mapovani/WGS84toSJTSK/WGS_JTSK.pdf
[7] http://czepos.cuzk.cz/_souradnice.aspx
- [FreeGeoCZ] Krovak east/north v EPSG, towgs a otazky okolo Grid transformaci, hanoj, 07/08/2012
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.