Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] - obecné

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] - obecné


Chronological Podle vláken 
  • From: Milan Talich <Milan.Talich AT vugtk.cz>
  • To: katastr AT fsv.cvut.cz
  • Subject: Re: [Katastr] - obecné
  • Date: Thu, 8 Feb 2024 13:26:23 +0100
  • Organization: VÚGTK

Vážené kolegyně a kolegové,

dovolil bych vyjádřit k otázce zda by měli mít Bc. možnost získat oprávnění a) , potažmo se tím vlastně stát AZI - autorizovanými zeměměřickými inženýry, i když inženýři vlastně nejsou. Na úvod předesílám, že mám zeměměřickou SŠ, Ing. a Ph.D. na ČVUT. Přesto nejsem AZI, nemám žádné oprávnění a nikdy jsem po tom netoužil, protože se neživím praktickou zeměměřičinou, ale vědou a výzkumem. Nezažádal jsem si o razítko ani v 90. letech, když jsem ho mohl získat bez zkoušek. Nemohu tedy ani být členem ČKZ i když zeměměřič jsem a mohl bych se tak "právem cítit odstrčený". Respektuji však, že ČKZ je komorou AZI a nikoho jiného (až na pár vyjímek, dané čestným členstvím, které časem jistě bude možné spočítat na prstech). A tak je to vlastně dobře a v souladu i se zvyklostmi v jiných zemích, kde mají profesní organizace.

Diskuse o tom, zda Bc. mají či nemají mít možnost oprávnění se vedli již několikrát a jestli si dobře vzpomínám, tak nejintenzívnější byly když se zavádělo Bc. studium. Na ČVUT si tehdy zavedli čtyřleté studium doufaje, že absolventi Bc. budou moci být ÚOZI a) na což chtěli nalákat studenty (VŠ mají peníze dle počtu studentů). K tomu nedošlo a rozčarování na ČVUT bylo velké.

A nyní to hlavní, v EU a vlastně celé Evropě se respektuje tzv. "Kodex profesní kvalifikace katastrálního zeměměřiče" (Code of Professional Qualifications for Property Surveyors) ze dne 29. 9. 2017, který obecně stanovuje podmínky pro získání příslušného oprávnění. Těmi jsou:

     Vzdělání: pět let univerzitního vzdělání (sestávající z 3-4 roky bakalářského a 1-2 roky magisterského studia) v zeměměřictví a katastru. Praxe: min. 2-3 roky praxe ve firmě s licencovaným zeměměřičem (v případě ČR jde o ÚOZI/AZI). Zkouška profesní způsobilosti před státní či státem uznanou profesní komisí. Celoživotní vzdělávání (min. 20 hodin ročně). Obdržení titulu daného zákonem. Povinné pojištění. Podléhání disciplinární komisi s pravomocí odnětí oprávnění. Kontrola kvality výkonu výborem ustanoveným zeměměřickou asociací. Existence etického kodexu pro zeměměřické práce.

Tím jsme si vlastně odpověděli na otázku jak je to v zahraničí. Důležité je, že ČR (podpisem zástupce APG) se k tomuto kodexu připojila svým podpisem 6. 10. 2018 v Barceloně. ČR, tedy i ČKZ, by tudíž měla tento kodex dodržovat. A tím si jasně odpovídáme na otázku zda Bc. ano či ne. Podrobnosti k přijetí Kodexu najdete v článku "CLGE – Česká republika se připojila ke Kodexu profesní kvalifikace katastrálního zeměměřiče" v GaKO 3/2019. Vlastní kodex ve verzi, kterou ČR podepisovala, můžu zájemcům poslat e-mailem.

Jinak se velmi přikláním k názoru, že teoretické znalosti, které jsme ve škole nezískali, nás už praxe nedoučí. 

A na závěr ještě malý postřeh z více jak dvacetileté působnosti jako národní delegát v CLGE (Radě evropských zeměměřičů). Nejvyšší postavení mají zeměměřiči v těch zemích, kde mají profesní komoru s povinným členstvím, přísnými zkouškami, pravomocí provádět některé činnosti jako jediní, a někdy dokonce i s omezením na region. Tedy mají postavení srovnatelné s notáři. Pak taky i životní úroveň těchto jejich "AZI", a hlavně i zaměstnanců v jejich geodetických kancelářích, tomu postavení odpovídá. Kolik znáte zeměměřičů, jejichž příjmy jsou srovnatelné s příjmy notářů? 

Ano, vím, že vlastně mluvím proti sobě, protože já nejsem AZI. Ale stěžujeme si nad tím, že nám AZI stárnou a mladí se do oboru nehrnou. Přitom tohle je vyzkoušená cesta, jak náš obor zatraktivnit pro mladé.

S pozdravem,

Milan Talich


Dne 08.02.2024 v 11:24 Jan Pěčonka napsal(a):

Dobrý den,

 

Vážení kolegové. Jsem klidně pro to, aby se stavby do DTM-ČR mohly zaznamenávat jakýmkoliv typem ověření, ale problém je komplexnější. Výjimky z pravidel jsou vždy nešťastné a nakonec vedou ke zmatku a v hraničních situacích se těžko zjišťuje, kdo měl co autorizovat. Problém je to, že GP, jako podklad pro KN není ve 3D (a dlouho nebude) a tudíž je a) k ničemu. Jediným řešením je opravdu jiné oprávnění, např. e), které by bylo jen pro ty jednoduché stavby, ostatní by zajišťovalo c). Uvidíme co budoucnost.

 

Co se týká rozšíření oprávnění i na lidi s titulem Bc., popřípadě středoškoláky je však rozpliznutí odpovědnosti a smyslu také vzdělávání. Budeme-li uvažovat tak, že zkušeností dohoníme mnohé ze studia, pak sice máme pravdu, ale je to zdání. To co nedostaneme do hlavy ve škole, hlavně ve vztahu k inženýrské geodézii, přesnostem, analýzám měření, tak nás praxe nenaučí. Jistě jsou výjimky. (výborný středoškolák, nebo inženýr na baterky).

 

Možná tak před rokem to tady bylo diskutováno docela široce, najděte si příspěvky.

 

Já osobně jsem proti rozšiřování z dobrých důvodů. Je důležitější udělat obor atraktivní pro mladé lidi, než jej otevřít široké veřejnosti, pak budeme odborníky inženýry hledat opravdu lupou.

 

Jan Pěčonka

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz <katastr-request AT fsv.cvut.cz> On Behalf Of Ing. Jan Habal
Sent: Thursday, February 8, 2024 9:41 AM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: Re: [Katastr] - obecné

 

Dobrý den,

lidí co by měli jenom Bc. a dělali geodézii znám minimum. Např. u nás v ročníku na ČVUT skončili po Bc. asi tak 3 lidi a z toho co vím geodézii nedělá ani jeden. Víceméně dnes kdo už dodělá Bc. a chce se geodézii věnovat tak to na 95% dotáhne na toho inženýra. Ale možná máte jinou zkušenost a znáte hodně Bc. v oboru. Jinak souhlasím, že česká komora zeměměřičů je vlastně česká komora AZI a to je trochu něco jiného. A rozhodně by nebylo dobré, aby byl AZI uzavřený přestárlý klub těch co mají razítko a ti si hájili jenom svoje zájmy a ztěžovali jiným geodetům přístup do svého klubu.

--
S pozdravem Ing. Jan Habal
Geodetické práce v Praze a okolí
tel.: +420 702 341 149
mail: geodet-prahavychod AT email.cz
web: http://www.geodet-prahavychod.cz/

---------- Původní e-mail ----------
Od: Libor Halás <hokejbarex AT gmail.com>
Komu: katastr AT fsv.cvut.cz
Datum: 7. 2. 2024 18:44:55
Předmět: [Katastr] - obecné

 


Dobrý den,

myslím si, že by o oprávnění mohli žádat i např. lidé s Bc. + střední škola geodetického směru + odborná praxe. Tito lidé mají sedm let geodetického vzdělání a mnoho zkušeností a praxe. Nemyslím si, že přijetím těchto lidí by geodetická rodina utrpěla. Navíc by to těmto lidem nalilo zdravou chuť do práce. Neříkám, aby dostali oprávnění na jeřábové dráhy, měření deformací a posunů, ocelové konstrukce atd... Ale proč ne pro práce v KN?

Ale je otázka, zda vrchnost bude chtít takové geodety přijmout do své rodiny. Zda to nebude pro ně ta zdravá konkurence o kterou se nestojí.

 

Co jsem zjistil od kolegů kteří mají např. Bc + SŠ  a x-roků praxe, tak se cítí odstrčeni. Vznikla sice Česká komora zeměměřičů, ale ve finále to není komora zeměměřičů, ale Inženýrů. I oni by chtěli být součástí velké geodetické rodiny. A to řada z nich dělá geodézii více jak 20, 30 let.

Jinak jsem velice rád za tuto konferenci, diskuzi. Nevím kolik je tu zaregistrováno lidí, ale myslím, že je to velmi dobrý zdoj informací pro všechny.

 

Ať Vám to hezky měří a počítá geodetická rodino :-)

 

Halás

 

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/




Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page