Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - RE: [Katastr] Problematika katastru nemovitostí obecně

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

RE: [Katastr] Problematika katastru nemovitostí obecně


Chronological Podle vláken 
  • From: <zrczadlo AT post.cz>
  • To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: RE: [Katastr] Problematika katastru nemovitostí obecně
  • Date: Tue, 03 Aug 2021 15:13:29 +0200 (CEST)

V ČR je ca 13 tisíc katastrálních území. Od roku 2017 to jsou 3 roky. Tj. při současném tempu budou obnovy hotovy za krásných 94 let. A to teď neřeším co intravilán/extravilán ani to, že se pravděpodobně mapuje přednostně ve svým způsobem "pohodlných" lokalitách (venkov nikoliv města)...

Jinými slovy - nikdo z nás se doby, kdy katastrální mapa nebude strašákem, nedožije.

Mimochodem - za jak dlouho že naši předkové dokázali zmapovat celé území ČR v dobách, kdy nebyly satelity, LS, drony, ortofota...??

S pozdravem
zrczadlo AT post.cz

---------- Původní e-mail ----------
Od: martin.rod AT cuzk.cz
Komu: katastr AT fsv.cvut.cz
Datum: 3. 8. 2021 14:30:57
Předmět: RE: [Katastr] Problematika katastru nemovitostí obecně

Dobrý den,

Podle veřejného zdroje https://services.cuzk.cz/prehled-mapovani-a-revize/mapovani-dokoncene bylo od roku 2017 v ČR dokončeno 414 obnov katastrálního operátu novým mapováním.

V roce 2021 by podle shodného zdroje mělo být dokončeno celkem 86 obnov katastrálního operátu novým mapováním.

 

Převážně jsou mapovány intravilány po/před KoPÚ př. problémové intravilány.

 

Přeji pěkný den z KP Prachatice

Martin Rod

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz <katastr-request AT fsv.cvut.cz> On Behalf Of Martin Baroch
Sent: Tuesday, August 3, 2021 1:39 PM
To: 'Ing. Jan Fafejta' <fafejta AT geodet.cz>; katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: RE: [Katastr] Problematika katastru nemovitostí obecně

 

Dobrý den, pane Fafejto,

 

souhlasím s Vaším názorem. Již v roce 2007 při jednom z konkurzů na KÚ pro Středočeský kraj mi byla položena otázka vize

katastru nemovitostí ČR, zejména SGI. Sdělil jsem, že jediná cesta jsou KPÚ + mapování  s účastí soukromé sféry (KP by mohl třeba šetřit hranice).

Ozval se z komise hurónský smích J  „Na to nikdy nebudou peníze!“

Mezitím se vyhodily miliardy třeba za KM-D, které se následně vyhodily do koše.

 

Pokud si pamatuji, tak po ukončených KPÚ se intravilán měl domapovávat. Dnes se v mnohých případech digitalizuje. Digitalizace se slavnostně ukončila,

leč stále není zdigitalizováno ani po 3 letech a v brzké době nebude (odpověď – jen malé procento nebo po KPÚ, ale není!)

 

Vím, že byly pokusy o pilotní projekty se soukromou sférou, které v některých případech nedopadly dobře.

 

Určitě lze nastavit technologie a kontrolní procesy, jak toto ošetřit, aby vzniklo kvalitní dílo.

 

Tak zbývá jen otázka, kdy začneme?  Moc bych s tím neotálel, protože za pár desítek let to již nebude mít, kdo dělat J

 

Hezký den.

 

M. Baroch

 

 

 

From: katastr-request AT fsv.cvut.cz [mailto:katastr-request AT fsv.cvut.cz] On Behalf Of Ing. Jan Fafejta
Sent: Tuesday, August 03, 2021 11:28 AM
To: katastr AT fsv.cvut.cz
Subject: Re: [Katastr] Problematika katastru nemovitostí obecně

 

Dobrý den,

již mnoho a mnoho let při jakékoliv příležitosti prohlašuji, že jediným možným východiskem z této situace, tj. naprosto nespolehlivého katastru, je nové katastrální mapování. ČÚZK prohlašoval, že po  dokončení digitalizace katastrálních map v roce 2017 bude zahájeno nové katastrální mapování a začal se na něj připravovat nákupem měřicí techniky a terénních aut – avšak k dnešnímu dni dosud žádné nové katastrální mapování nebylo zahájeno. Soukromá sféra prostřednictvím komory nabídla spolupráci a také své kapacity (personální i technické), ale byla odmítnuta s tím, že práci budou provádět katastrální úřady, o kterých je však známo, že jejich pracovníci nejsou takových činností schopni. Budou tedy prý proškoleni atd. Skutečnost je však taková, že byla zahájena akce “OKO”, jejímž výsledkem jsou zcela nahodilé opravy (mnohdy zcela bezvýznamné) stavu katastrálních map, k jejichž  odstranění jsou vyzýváni vlastníci někdy zcela zbytečně, neboť se ukáže, že objekt, který má být doplněn do katastrální mapy je např. přístřešek pro jízdní kola, nebo pro palivové dříví atp.

Tak, jak se podařilo APG prosadit vznik digitální technické mapy pro všechny kraje ČR, tak by mělo být pro ČÚZK na prvním místě nové katastrální mapování. Jsem přesvědčen, že i v řadách pracovníků resortu ČÚZK je mnoho z nich o této nezbytnosti přesvědčeno – zřejmě kromě vedoucích pracovníků resortu.

CO S TÍM?

Založit hnutí za nové katastrální mapování?

Udělat podpisovou akci mezi geodety a dalšími uživateli katastru nemovitostí?

Nebo něco jiného?

Anebo si to necháme líbit a budeme se v tom marasmu bořit dál ....

Jan Fafejta

 

Ing. Jan Fafejta,
GEODET, spol. s r.o.,
Nad Primaskou 1179/27, 100 00 PRAHA 10,
tel./fax 241 402 563, GSM 603 843 062

 

Sent: Tuesday, April 06, 2021 6:07 PM

Subject: [Katastr] Problematika katastru nemovitostí obecně

 

Zdravím všechny kolegy a účastníky diskuze,

asi jako všichni z vás co se denně potkáváme s katastrem nemovitostí vím jaký je s touto institucí boj a jak jsou procesy v něm složité i pro nás odborníky. Jaké to teprve musí být pro laiky - vlastníky nemovitostí? Dost často je to nad jejich síly na katastru něco vyřídit. Díval jsem se zpětně na spoustu svých starých geometrických plánů a dost jich není ani po letech zapsána. Myslím, že na vině u velké části z nich nebude že vlastník zapomněl nebo se nakonec nedohodl se sousedem, ale že mu prostě došly síly to dotáhnout. Typicky případy různých drobných dělení pozemků, odkupů, narovnání hranic atd. Kolaudace staveb samozřejmě jdou celkem hladce.

 

Existuje v resortu nějaká pracovní skupina, jejímž cílem by bylo snížení složitosti procesů v KN? Myslím, že by byla velmi potřeba, protože si nejsem jistý zda se kvalita údajů spíše zlepšuje nebo naopak někdy zhoršuje. V mapách je spousta kostlivců ve skříni, které žádný geodet nechce řešit a nedivím se jim. Uvedu pár příkladů z poslední doby co jsem řešil a kde mi přijde že přehnaná byrokracie snižuje kvalitu katastrálních map:

 

1) Existuje věcné břemeno právo chůze a jízdy přes parcelu A pro parcelu B na které stojí chata na stavebním pozemku C. Když zaměřuji přístavbu této chaty C (stojící zcela uprostřed B) nelze sloučit přístavbu s původní chatou, ale z důvodu věcných břemen musíme dát chatu na 2 stavební parcely (vlastníků cesty A je mnoho a řešit nové VB nikdo nechce). Asi uznáte že v mapě to vypadá divně, když je 1 stavba na více parcelách. Ale z logiky vlastník B+C využívá přístup přes A hlavně k té chatě C a bohužel se historicky uzavřela smlouva jen na B.

 

2) Opět věcné břemeno přístupu přes parcelu A pro parcelu B ale nikoliv pro sousední parcelu C stejného vlastníka (obě zahrady). I když chceme panující parcelu B zmenšit (ukrojit z ní ve prospěch C) tak katastr nepovolí sloučení. Proč by to mělo vadit vlastníkovi zatížené parcely A zmenšení oprávněného pozemku B? Takže opět musíme označovat díl parcelním číslem což zcela ztroskotalo na místním stavebním úřadě, který nechce povolit "novou parcelu" uprostřed mezi parcelami B a C "bez přístupu". Situace se táhne již velmi dlouho. V dnešním mediální prostoru padá často výraz "selský rozum" a nebojím se říct, že kdyby se tady dal použít tak spousta těchto situací nevznikne. Případy by se měly posuzovat individuálně a pokud se reálně na daném statutu quo nic nezmění, tak by měl být katastr schopný zapsat různé drobné změny zatížených nebo panujících parcel.

 

3) Teď jsem se pro změnu setkal se situací kdy byl pozemek určen geometrickým plánem (v S-JTSK) před digitalizací a pak proběhla digitalizace a nyní ve vfk jsou body označeny k.kv. 3 a mají souřadnice obrazu odlišné o 8-9m !!!!! od souřadnic polohy určených v daném ZPMZ. Byl jsem šokován jak se něco takového mohlo stát? Ať chceme nebo ne v reálném životě probíhá proces, který jsem si nazval "přizpůsobení světa mapě". Geodeti často nemají jiné podklady tak vytyčují podle KMD a vlastníci když se podívají na internetu na ortofoto, tak se tím také řídí. Takže nějaké dvojí souřadnice jim nejde vysvětlit a když jejich pole končí podle ortofota u toho stromu, tak je nepřesvědčíte, že to tak vlastně není a mapa je někam posunutá. Proč se neřeší nějak aktivněji ze strany resortu tyhle zjevné nesoulady co jsou vidět na ortofotu, nepřesné zákresy cest, atd.? Revize to nevyřeší a jen hodí problémy na bedra vlastníků.

 

Omlouvám se za delší mail, ale pokud bychom byli aktivní a vyvinuly z oboru nátlak správným směrem nahoru, třeba se další generace dočká toho, že zde budeme mít kvalitní katastr hodný 21. století. Zatím k němu moc nemíříme.

--
S pozdravem Ing. Jan Habal

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/

____________________________________________________
https://sympa.fsv.cvut.cz/wws/info/katastr/



Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page