Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - Re: [Katastr] hledání náčrtu

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

Re: [Katastr] hledání náčrtu


Chronological Podle vláken 
  • From: PNeuzil <pneuzil AT atlas.cz>
  • To: Katastr nemovitosti <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Subject: Re: [Katastr] hledání náčrtu
  • Date: Fri, 14 Dec 2007 19:55:52 +0100
  • List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.fsv.cvut.cz>

Dobrý den,
souhlasím s Ing. Polákem, při procházení náčrtů se občas stane že se narazí na chybně založený ZPMZ, nebo některý chybí, protože ho má někdo z pracovníků KP vytažený u sebe na stole.

Vyhláška se dá dle mého názoru vykládat tak, že pokud podám písemnou žádost o např. poskytnutí podkladů pro GP na rozdělení pozemku XY, měl bych dostat písemnou odpověď s rastrovými obrazy a pokud to nelze (nevím jaký by měl být důvod že to nejde, jedině snad že by KP nemělo scaner?) papírové kopie příslušných ZPMZ, GP před začátkem vedení ZPMZ a starých polních náčrtů které bych mohl pro určení hranic pozemku XY použít.

V praxi to ovšem zřejmě je neproveditelné, protože v současné době KP nemají dostatek kvalifikovaných pracovníků kteří by toto dokázali poskytnout. Často nestačí hledat dle dotčených parcelních čísel, ale je potřeba sledovat i další ZPMZ a staré polní náčrty v okolí, které se dají pro případný výpočet souřadnic využít.

Digitalizace map to dle mého názoru nevyřeší, protože tam se objeví pouze čísla bodů určených v JTSK, a i u map KMD převedených do JTSK, nebo chcete-li u bodů s kvalitou 8 v mapě DKM budu muset ručně prohledávat ZPMZ v místní soustavě, a staré polní náčrty (což v praxi dělá minimum vyhotovitelů GP).

Řešením by bylo nascanování všech náčrtů a vytvoření digitálního archivu přístupného přes internet, do kterého by měli přístup např. pouze registrovaní vyhotovitelé GP. Možná to vypadá na první pohled pracně, ale v budoucnu by to ušetřilo jak pracovníky KP, tak případné spory o "ztrátě", "chybném založení" či "pozměnění" dokumentace.
Myslím že by pak většina vyhotovitelů GP neměla nic proti tomu na oplátku odevzdávat GP a všechny náležitosti k potvrzení kromě papírové formy také ve formě např. souborů PDF.

Dobrou pomůckou by bylo také vytvoření digitálních přehledek, tedy např. číslo ZPMZ v místní soustavě nebo starého polního náčrtu (s nově přiděleným pomocným číslem) alespoň zhruba v S-JTSK nad dotčeným územím. Některé KP si tyto přehledky tvoří pro svojí potřebu v katastrálních územích s velkým množstvím náčrtů a jsou ochotni se o ně podělit. Dříve se tato evidence vedla na mapách SMO 1:5000.

Petr Neužil





Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page