ekodum AT fsv.cvut.cz
Předmět: Ekologické stavebnictví
List archive
- From: danielgrmela AT email.cz
- To: Ekologické stavebnictví <ekodum AT fsv.cvut.cz>
- Subject: Re: [Ekodum] Měření závislosti tepelného odporu
- Date: Sun, 28 Sep 2008 13:11:47 +0200 (CEST)
- Domainkey-signature: a=rsa-sha1; q=dns; c=nofws; s=beta; d=email.cz; h=In-Reply-To:Received:Date:To:From:Subject:Mime-Version:Message-Id:Content-Transfer-Encoding:Content-Type:X-Abuse:X-Seznam-User:X-QM-Mark; b=VmsmA748cn29myvt5ETRnI48jBHrdgQb8QXY0tkvzfubcx1P4GiK2bLTyH761YMVf QuQLIQW+2hc6eDqTNkA0k4ZC/vVGk0XbJjQF5ghGyW+MG3vVKWniQc1EWfL0619RAtB by1CsTwTA+XFN+qQ+LMsBZn/lf/MAtl0Sx7bDzw=
- List-archive: <http://mailman.fsv.cvut.cz/pipermail/ekodum>
- List-id: Ekologické stavebnictví <ekodum.fsv.cvut.cz>
Děkuji. Když moc nezvrtám ty barely, podpoří snad škola stavbu "bedny"
příště. Teď už musím ty barely a do max 1x1x1 m, aby se do školy vešli.
Dan Grmela
------------ Původní zpráva ------------
Od: Ludvík Trnka <ludvik.trnka AT gmail.com>
Předmět: Re: [Ekodum] Měření závislosti tepelného odporu Datum: 28.9.2008 12:48:47
----------------------------------------
možná by bylo objektivnější, kdyby to byla nějaká velká dřevěná bedna 2x2x2 metry, obalená igelitem nebo tmelenou OSB deskou všude stejnoměrně obalená slámou a ještě zvenku omítkou event. závětrnou fólií na nějaké další kci a uvnitř elektrická kamínka. Tím bude namodelován velmi jednoduchý dům, takže lze z toho pak usoudit chování domu izolovaného slámou a né nádrže, kde je zas to chování trochu jiné.
A když se to celé provede venku za mrazu resp. celou zimu, jistě se z toho velkého množství údajů (povrchové teploty, vnitřní teploty, příkon, rychlost větru ...) dá vypočíst reálný prostup tepla a zvolených obvodových kontrukcí a odhadnout i lambdu slámy.
Myslím, že u tak velké kontrukce bude ten vliv rohů blízký skutečnému vlivu na stavbě (ale možná by to pak někdo v ansisu dokázal řešit jako celek)
Ludvík Trnka
----- Original Message ----- From: <danielgrmela AT email.cz>
To: <ekodum AT fsv.cvut.cz>
Sent: Saturday, September 27, 2008 10:27 PM
Subject: [Ekodum] Měření závislosti tepelného odporu
> Dobrý den,
>
> chtěl bych změřit závislost velikosti tepelného odporu na tloušťce a > průvzdušnosti tepelné izolace (zejm. slámy) a na teplotním spádu. Zajímal > by mě vliv konvekce (přenosu tepla prouděním).
>
> Jeník Hollan mi kdysi poradil obalit 200 l barely, napustit je vodou, vodu > ohřívat ponorným vařičem.
>
> Nyní bych se rád v rámci jakéhosi školního grantíku pokusil ten nápad > zrealizovat.
>
> Nevím:
>
> 1) Zda by nebylo přesnější měřit na něčem větším. Ideálně si představuji > nádrže tvaru krychle o hraně 1 m. Dá se někde prosím něco takového sehnat > ?
>
> 2) Jak odhadnout výkon potřebný k ohřátí na myslím tak 40°. Stačila by > topná tyč do žebříkového radiátoru ? Nebo raději do bojleru ?
>
> 3) Jak výkon regulovat, měřit a udržet stacionární stav.
>
> 4) Jak se výpočtově vyrovnat s tím, že takový objekt bude "samý roh" v > poměru k rovné ploše. Jak se vyrovnat s rozdílnými velikostmi tepelných > toků zdola nahoru (dnem), seshora dolů (víkem) a vodorovně. S rozdílnými > odpory při přestupech tepla na površích.
>
> 5) Zda by nebylo lepší pro problémy s výpočtem ad 4), určovat odpor > "porovnávací metodou". Obalit to polystyrenem, jeho odpor vypočíst s > tloušťky a vodivosti dané výrobcem, zapsat si výkon udržující stacionární > stav. Odpory slámy pak počítat z poměru výkonů udržujících stacionární > stav při izolaci slámou/polystyrenem.
>
> Děkuji.
>
> Dan Grmela
>
>
>
>
>
>
>
>
> _______________________________________________
> Ekodum mailing list
> Ekodum AT fsv.cvut.cz
> http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/ekodum
_______________________________________________
Ekodum mailing list
Ekodum AT fsv.cvut.cz
http://mailman.fsv.cvut.cz/mailman/listinfo/ekodum
S pozdravem,
Ing. Daniel Grmela
STUDIO ARC,
akad.arch.Oldřich Hozman
Na Zájezdu 16 / 1945
101 00 Praha 10 - Vinohrady
Tel./fax: +420 235 311 622
www.arc.cz
danielgrmela AT email.cz
tel: +420 602 443 664
icq: 255-030-803
skype: daniel.grmela
a
FAST VUT Brno
Stavební fyzika a tvorba vnitřního prostředí,
Environmentální stavitelství,
kancelář D219
- [Ekodum] Měření závislosti tepelného odporu, danielgrmela, 09/27/2008
- [Ekodum] Re:Měření závislosti tepelného odporu, danielgrmela, 09/27/2008
- Re: [Ekodum] Měření závislosti tepelného odporu, Ludvík Trnka, 09/28/2008
- Re: [Ekodum] Měření závislosti tepelného odporu, danielgrmela, 09/28/2008
Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.