Skip to Content.
Sympa Menu

katastr - [Katastr] Ještě jednou ke kodu kvality souradnic bodu vytycenych z grafickych map

katastr AT fsv.cvut.cz

Předmět: Katastr nemovitosti a DTM

List archive

[Katastr] Ještě jednou ke kodu kvality souradnic bodu vytycenych z grafickych map


Chronological Podle vláken 
  • From: <Lumir.Nedvidek AT cuzk.cz>
  • To: <katastr AT fsv.cvut.cz>
  • Cc:
  • Subject: [Katastr] Ještě jednou ke kodu kvality souradnic bodu vytycenych z grafickych map
  • Date: Wed, 7 Jul 2004 08:03:58 +0200
  • List-archive: <http://mars.fsv.cvut.cz/pipermail/katastr>
  • List-id: Katastr nemovitosti <katastr.mars.fsv.cvut.cz>

Přeji dobrý den.
 
V lednu tohoto roku vznesl pan Petr Plichta do konference KATASTR dotaz následujícího znění:
"Chtěl bych se zeptat, jak je to s kódem charakteristiky kvality bodů. Od 1.1.2004 měříme ve vąech "naąich" kú. v JTSK, mapy jsou větąinou grafické, v sáhovém měřítku. Nové body jsou bez diskuze s kódem 3, jak je to ale při vytyčení? Souřadnice vytyčovaných bodů větąinou získám digitalizací, tedy s kódem kv. 8. Pokud ale venku hranici vytyčím, případně upravím dle terénních podmínek nebo nalezených mezníků, souřadnice opravím podle skutečného stavu v terénu a při seznámení nebudou vzneseny ľádné protesty, uvádí se dále u takto vytyčených bodů kód 8? Nebo uľ budou mít kód 3?"

Pan Jiří Huráb pak vyjádřil ve svém příspěvku tento názor:
"Podle meho nazoru jednoznacne kod 3. Zejmena pak v pripade, kdy vlastnici jsou s vytycenou hranici seznameni. Vase mereni je provedeno s kodem 3 i kdyz souradnice jsou prevzaty z graficke mapy. Kod 8 (apod.) bych ponechal pouze v pripadech, kdy souradnice byly pouze z mapy odmereny a venku v terenu nevytyceny."
 
Shodně se ve svém příspěvku vyjádřila i paní Milena Procházková:
"Souhlasim s nazorem Ing. Huraba, vysledne souradnice vytycenych , tedy v terenu realizovanych bodu musi mit kod charakteristiky kvality 3."
 
K diskutovanému témaru se vracím, protoľe mám na věc (a to z pohledu platných obecně závazných právních předpisů) poněkud jiný osobní názor.
 
Samotný pojem kód kvality je legislativní zkratkou, definovanou v § 13 odst. 1 předposlední větě platného znění vyhláąky č. 190/1996 Sb., která zní:
"U souřadnic podrobných bodů digitální nebo digitalizované mapy se uvádí kód charakteristiky kvality (dále jen "kód kvality"), který vyjadřuje jejich přesnost nebo původ (bod 12.15 přílohy) a je rozhodujícím ukazatelem pro jejich vyuľití pro účely katastru."
Z uvedeného vyplývá, ľe:
kód kvality = kód charakteristiky kvality souřadnic podrobných bodů digitální nebo digitalizované katastrální mapy vyjadřující jejich přesnost nebo původ.
Kód kvality tedy předevąím není údajem, který by náleľel samotnému podrobnému bodu, ale náleľí jen jeho souřadnicím, a to zdale ne ve vąech případech, ale jen tehdy, jedná-li se o souřadnice obsaľené v katastru jako číselné vyjádření obsahu platné digitální nebo digitalizované katastrální mapy (ve smyslu ust. § 4 odst. 2 písm. a/ katastrálního zákona).
Pro podrobné body grafických map tedy není uvádění kódu kvality k jejich eventuálním souřadnicím v platném znění vyhláąky č. 190/1996 Sb. obligatorně předepsáno.
Podle ust. § 19 odst. 1 platného znění katastrálního zákona je jediným stanoveným podkladem, který má být součástí listin pro vyznačování změn do katastru nemovitostí geometrický plán (resp. upřesněný přídělový plán) a nikoliv dokumentace o vytyčení hranice pozemku. Dokumentace o vytýčení hranice pozemku je sama o sobě pro správu a vedení KN bezvýznamná a podle ní by do katastru nemovitostí neměly vůbec ľádné údaje vstupovat (by» se podle ust. § 78 odst. 3 vyhláąky č. 190/1996 Sb., její kopie systematicky zakládá do dokumentace výsledků měření a ąetření pro vedení a obnovu SGI). Dokumentace o vytyčení hranice pozemku se pouze ve výjimečných případech můľe stát přílohou geometrického plánu nahrazující záznam podrobného měření a tyto případy jsou vymezeny v ust. § 78 odst. 4 platného znění vyhláąky č. 190/1996 Sb. I v těchto případech je tedy konečným podkladem pro provedení změn v katastru nemovitostí geometrický plán. Dokumentace o vytyčení hranice pozemku není ani mezi dokumentací vyjmenovanou v ust. § 25 odst. 1 vyhláąky č. 190/1996 Sb., podle které se do SGI zavádí změněné geometrické a polohové určení. Takovou dokumentací pro změnu geometrického a polohového určení SGI (je-li zcela nebo z části určen s vyąąí neľ dosavadní přesností) podle zmíněného ustanovení pouze: výsledek obnovy katastrálního operátu, výsledek pozemkových úprav, geometrický plán, upřesněný přídělový plán, záznam podrobného měření změn a podklad pro opravu chyby.
 
Dle mého názoru je tedy (podle platné obecně závazné právní úpravy) bezpředmětné o kódu kvality souřadnic podrobných bodů vytyčených z grafických map vůbec hovořit.
 
Pro úplnost musím jeątě uvést, ľe ČÚZK neurčuje prostory ve kterých se povinně "měří" v S-JTSK, ale prostory, ve kterých povinně určují souřadnice podrobných bodů v S-JTSK, coľ je činnost související typicky s vyhotovováním geometrických plánů. Také tato povinnost určovat souřadnice podrobných bodů v S-JTSK v prostorech oznámených ve Zpravodaji ČÚZK je stanovena v § 66 odst. 3 vyhláąky č. 190/1996 Sb., tj. v oddílu devátem nadepsaném "GEOMETRICKÝ PLÁN A UPŘESNĚNÝ PŘÍDĚLOVÝ PLÁN". Vytyčování hranic pozemků je pak ve vyhláące č. 190/1996 Sb. popsáno v samostatném oddílu desátém, nazvaném "VYTYČOVÁNÍ HRANIC POZEMKU" a podle ust. § 75 odst. 1 jde o takovou zeměměřickou činnost, při které se v terénu vyznačí poloha lomových bodů hranice pozemku podle geometrického a polohového určení nemovitosti v katastru nebo podle jiného mapového podkladu. Samotným výsledkem této činnosti tedy není určení souřadnic podrobných bodů. Za přinejmenąím velmi diskutabilní tedy povaľuji právní oporu pro eventuální poľadavek, aby dokumentace o vytyčení hranice pozemku obsahovala u bodů vytyčených z grafických map i dokumentaci o jejich následném geometrickém a polohovém určení v S-JTSK. Pokud je výsledek takového vytyčení nakonec v S-JTSK zaměřen, je to vąak jen a jen chvályhodné i kdyľ by tyto získané souřadnice do katastru jako nové geometrické a polohové určení vstoupit neměly.
 
Bylo by samozřejmě jen ľádoucí a ku prospěch věci, kdyby byl do právního řádu vtělen postup a stanoveny listiny, na základě kterých by bylo moľné do katastru nemovitostí zapsat nové (resp. zpřesněné)  geometrické a polohové určení nějakého stávajícího a neměněného pozemku i mimo proces obnovy katastrálního operátu. V takovém případě by pak bylo zapotřebí zákonem stanovit nějakou formu projevu shodné vůle vąech dotčených vlastníků potřebnou pro provedení takového zápisu a technický podklad, který by byl její přílohou. Taková obecně závazná právní úprava vąak zatím absentuje.
 
A jeątě nakonec jednu poznámku. Dneąní pojem "kód kvality" (snaľící se poněkud schizofrenně vyjpovídat buď o přesnosti nebo o původu souřadnic podrobných bodů) je často zaměňován za někdejąí pojem "třída přesnosti" a to není totéľ. Ona bývalá "třída přesnosti" vąak i mně dost chybí.
Pokud byla v tabulce bodu 12.15 přílohy k vyhláące č. 190/1996 Sb. u kódu kvality 8 doplněna poslední novelou vyhláąky charakteristika přesnosti souřadnic podrobných bodů o střední souřadnicovou chybu větąí neľ 0,50 cm, pak takové charakteristice přesnosti odpovídá drtivá větąina náhodně generovaných čísel :-))
 
Lumír Nedvídek
 
 



Archivace běží na MHonArc 2.6.19+.

Top of Page